• Gündelik Ajanda

Yeşilçam: Türk Sinema Tarihinden Bir Tutam Nostalji

1960’lara ışınlanmaya hazır mısınız?? Çoğumuz özenmişizdir 60’ların rengarenk ve kibar elbiselerini ve beyaz eldivenlerini giymeye değil mi? 😊 İşte karşımızda günden güne orijinal içerikleriyle kendini geliştiren dijital platformu BluTV’nin, Babam ve Oğlum, Issız Adam gibi filmlerin yönetmeni Çağan Irmak yönetmenliğinde çekimlerini gerçekleştirdiği, oyuncu kadrosuyla ise büyük merak ve beklenti yaratan, bizi günümüzden alıp Türk Sinemasının en parlak zamanlarına götüren nostaljik dizi Yeşilçam! Haydi geçmiş zamana küçük bir yolculuk yapalım.Öncelikle dizinin konusundan bahsetmek istiyorum. Hırslı ve sinemaya tutkulu film yapımcısı Semih Ateş’in Yeşilçam’a ve sinemaya olan aşkı ve azimle bu dünyada var olma çabası esnasında şekillenen olayları izliyoruz. Bu esnada Semih’in çevresinde birçok entrika, kumpas, düşmanlık yaşanıyor. Yeşilçam’ın büyülü dünyasının arka yüzünü gösteriyor bize bu olaylar zinciri.. Kostümler ve dekorlar bizi alıp 60’lara götürüyor. O zamanların ruhunu çok iyi yansıttıklarını düşünüyorum. O dönemin İstiklal Caddesi’nde nostaljik bir tur atma imkanı sunuyor bize 😊 Dizide bir yandan Yeşilçam’ın hikayesini izlerken bir yandan da o dönemde yaşanan politik olayları ve bu olayların günlük yaşama etkisini de yansıtıyorlar. Özellikle Rum olayları üzerinden dönemin tarihine de ışık tutuluyor.


Tam bir yıldızlar geçidi olan oyuncu kadrosundan ve onların hayat verdiği karakterlerine gelirsek, dizinin başrolünde en son “Kağıttan Hayatlar” filminde izlediğimiz Çağatay Ulusoy’u görüyoruz. Hayatını sinemaya adamış, azimli, çalışkan bir film yapımcısı olan “Semih Ateş”i canlandırıyor. Semih Ateş ortağı Vehbi ile birlikte güzel işlere imza atmış olsa da aralarının bozulmasıyla birlikte yoluna o dönemin ünlü film oyuncusu “Mine Cansu” nun kardeşi olan Hakan ile devam ediyor. Mine Cansu ise aynı zamanda Semih Ateş’in eski eşi. Selin Şekerci’nin canlandırdığı Mine karakterinin kardeşi "Hakan" rolünde ise Bora Akkaş’ı görüyoruz. Yeşilçam’a adım atmak isteyen “Tülin Saygı” karakterine hayat veren Afra Saraçoğlu ise genç, yetenekli ve azimli bir oyuncuyu canlandırıyor. Tülin’in annesi “Adviye“ karakterini canlandıran Nilüfer Açıkalın kızının Yeşilçam’a adım atması için uğraşan anne rolünde. Dizinin önemli karakterlerinden biri de o zamanların en ünlü film yapımcısı olan Reha Esmer”, usta oyuncu Yetkin Dikinciler’i görüyoruz bu rolde. Amerika’dan yeni dönmüş ve hırslı bir siyasetçi olan “İzzet Orkan”ı ise Özgür Çevik canlandırıyor, dizi ilerledikçe karakterlerle ilişkileri ve dizideki rolü artıyor İzzet’in. Yıldızlar kadrosundaki bir diğer isim Altan Erkekli. Semih Ateş’in yanında çalışan aynı zamanda da Reha Esmer için muhbirlik yapan “Mümtaz” rolünde izliyoruz onu da.Oyunculukların da ayrı ayrı çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Öne çıkan isimlerden birisi bence Bora Akkaş olmuş. Mine Cansu’nun kardeşi ve Semih’in ortağı rolündeki Bora Akkaş kadınlara düşkün, çapkın ve hovarda bir genç rolünün hakkını çok iyi veriyor. Oyunculuklarıyla parlayan diğer isimler ise kesinlikle Çağatay Ulusoy ve Özgür Çevik. Semih karakterinin azmini ve tutkusunu izleyiciye tamamen yansıtabilen bir Çağatay Ulusoy ile takıntılı, güç düşkünü ve sapkın bir karakteri oldukça gerçekçi canlandıran bir Özgür Çevik izliyoruz.


Yeşilçam adı üstünde dizide bildiğimiz, aşina olduğumuz, sevdiğimiz karakterleri görüyoruz bazı sahnelerde. Ayhan Işık, Ertem Eğilmez, Atıf Yılmaz bunlardan birkaç tanesi. Dizide de olsa onları izlemek beni oldukça duygulandırdı. İlerleyen bölümlerde farklı isimlerle de karşılaşmayı bekliyorum 😊 Nostaljiyi ve eskileri çok sevdiğimden hatta günümüzden bile çok sevdiğimden olsa gerek dizi bende güzel hissiyatlar uyandırıyor. Dönemin kıyafetleri, konuşma tarzları, mekanlar izlerken o günlere götürüyor beni.Dizi, Avrupa’nın en büyük film platosu olan İzmit’teki Sekapark’ta çekiliyor. Dizinin yeni bölümleri iki bölüm şeklinde Perşembe günleri yayına giriyor. Sezon finaline yaklaşan Yeşilçam’ı, gündemden biraz olsun uzaklaşmak, nostaljik bir yolculuk yapmak, eski günlere ışınlanmak isteyen herkese tavsiye ediyorum. Dizinin ikinci sezonu için de çekimlere başlanmış bu güzel haberi de vermek isterim. Yazımı en sevdiğim Yeşilçam repliklerinden biriyle sonlandırmak istiyorum. İzlerken içinizi ısıtması dileğiyle! 😊

https://www.youtube.com/watch?v=AEvZ7QKS4nQ

“Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Saim Bey. Sen mi büyüksün? Hayır ben büyüğüm. Ben, Yaşar usta.”
0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör