• Sıla Sığırlı

Yapılışlarına Göre Kahve Çeşitleri


Fotoğraf: Our Food Stories
Hepimizin evlerinde daha çok zaman geçirdiği şu günlerde, bana kalırsa bir evi daha sıcak, daha huzurlu bir alana dönüştüren şeylerden biri de kahve kokusu. Mutfaktan gelen taze demlenmiş filtre kahve kokusu ve beni saran sessizlikle dinlenip kendime ayırdığım güzel bir zaman olarak görmek istiyorum bu süreci.

Kahveden bahsetmişken, kahve yapabilmek bir sanat bence. O kokunun daha güzel olması için uğraşıp daha lezzetli bir kahve ortaya koyabilmek, tüm o kahve ekipmanlar bana çok etkileyici geliyor. Sanki biri için sabırla yapılan bir bardak kahveyle , biraz huzur da ikram ediyormuşum gibi hissediyorum. Bunun için kahve yapımını öğrenmeyi kafama koydum. Biraz araştırınca da bu konunun ne kadar derya deniz olduğunu gördüm. Çekirdek çeşitleri, farklı demleme yöntemleri derken ben hala minimum düzeyde bilgiye sahibim.

Öğreneceksem yerinde öğreneyim diye küçük bir workshopa katıldım. Hem seçtiğim bir kahveyi kendim yaptım, hem de genel bilgiler öğrenerek farklı çeşitlerde kahve yapımlarını da gözlemlemiş oldum. Bu workshoptan sonra herhangi bir yere gidip oturduğumda menüden bir şeyler seçmenin kolay olduğunu ama iş kendi kendime yapmaya geldiğinde içeriğinde ne olduğunu bile bilmediğimi fark ettim.

Bu sebepten bugün size kahve nasıl demlenir, çekirdekler çeşitleri nelerdir bunlara girmeden sadece yapılışlarına göre kahveler nasıl birbirinden ayrılıyor bundan bahsetmek istiyorum.Espresso

Fotoğraf: kaffischopp.deEğer koyu kahve seviyorsanız espresso tam size göre! İnce çekilmiş kahvenin belli bir oranda basınç ve yüksek sıcaklığa maruz bırakılmasıyla elde edilen, tüketimi de hazırlanması da hızlı kahve türüdür. Genellikle içtiğimiz kahvelerin hepsi espresso üzerine farklı oranlarda su ve süt koyularak hazırlanıyor. Türk kahvesine benzer minik fincanlarda servis edilir fakat telvesi yoktur, üzerinde az bir köpüğü bulunur.
Filtre Kahve

Fotoğraf: herzundblut.squarespace.comOrta çekilmiş kahvenin kağıt veya metal filtreden geçirilip yavaş yavaş süzülmesiyle elde edilir. Tercihe göre sütlü, kremalı, şekerli tüketilebilir.
Americano

Fotoğraf: kahvebaz.comAmericano da yine espresso gibi koyu kahve sevenler için başka bir tercih. İkinci dünya savaşı sırasında espresso ile tanışan Amerikalılar, bu sert kahveyi üzerine su karıştırarak tüketmeyi tercih etmişler, kahve çeşidinin adı da buradan geliyor. Bir veya iki shot espresso üzerine kaynar su eklenmesiyle hazırlanan kahve türüdür.
Caffe Latte

Fotoğraf: Jan RozmanCafe Latte, yumuşak içimi nedeniyle kahve ile arası olmayanların bile hemen seveceği bir kahve çeşidi. Tek ya da iki shot espresso üzerine süt eklenmesi ile hazırlanır. İsteğe bağlı olarak süt köpüğü de eklenebilir. En çok karıştırılan bir başka çeşit olan Cappuccino’dan daha az köpüklü olmasıyla ayrılır.
Cappuccino

Fotoğraf: Our Food Stories


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Cappuccino, Latte’nin hemen hemen aynısı sadece daha az sütlü ve daha fazla köpüklüsüdür. İçindeki espresso, süt ve süt köpüğünün hacimleri birbirine eşittir. Bu minik workshop etkinliğinde ben de cappuccino yapmayı seçtim ve yapılış tarzından anladığım kadarıyla cappuccinonun süt köpüğünün cafe latteye göre çok daha kıvamlı olması fark ettiğim diğer farklılıklar arasında.Fotoğraf: Sıla Sığırlı

İlk kez espresso makinesi kullanarak yaptığım Cappuccino
Affogato
Fotoğraf: Three Colors:BlueThree Colors: Blue filmini izleyenler bu sahneyi hatırlar. Direkt aklıma nasıl dondurma erimiyor diye düşünüp hemen denemek istemiştim. Genellikle bir top vanilyalı dondurma üzerine iki shot espresso dökülmesiyle hazırlanır.
Flat White


Fotoğraf: www.arditocoffee.comBenim gibi sütlü kahve içmesini seviyor ama çok fazla kahve içiyorsanız bir taraftan da ek kalori çıkmasın istiyorsanız Flat White gibi daha az sütlü olan kahveleri tercih edebilirsiniz. Latte’den daha küçük bardaklarda servis edildiği için içindeki süt miktarı daha az ve süt köpüğü bulunmuyor.
Cortado

Fotoğaf: c4.staticflickr.com


Espresso üzerine asitliğini düşürmek için süt yerine süt köpüğü eklenen kahve çeşididir. Aşağıda bahsedeceğim macchiatodan farkı kullanılan sütün biraz daha soğuk ve yoğunluğu da latte ile aynıdır.
Macchiato


Fotoğraf: yemek.comYukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı insanlar espressolarında ufak bir süt dokunuşunu seviyorlar. Macchiato da kahvesini bu tarz sevenler için ideal. Tek ya da iki shot espresso üzerine ufak bir miktar süt köpüğü eklenerek adının İtalyanca anlamıyla uyumlu olarak yani küçük bir benek oluşturarak servis edilir.
Mocha


Fotoğraf: gardeninthekitchen.comAcı kahve içmek istemeyen ve kahvesinde tatlı aromaları sevenler için ideal bir tercih Mocha. 2 shot espresso, 2 shot çikolata şurubu veya sıcak çikolata tozu ve süt köpüğü ile hazırlanıyor. İsteğinize göre de çeşitli şuruplarla birçok farklı çeşidi elde edilebiliyor.
Küçük bir not


Kısaca bildiğim şeyleri özetlemeye çalıştım yukarıda, bu konu hakkında bilgi sahibi oldukça farklı başlıklara da değinmeyi düşünüyorum çünkü kahve benim için vazgeçilmez bir şey. Umarım bu bilgiler de size yardımcı olmuştur. Sözlerimi bitirmeden de eğer sizinde kahveye merakınız varsa şu kitabı size önermek istiyorum.Kahve Topraktan Fincana - Cenk R. Girginol

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör