• Yağmur Kaya

Xuan Loc Xuan'ın Büyüleyici İllüstrasyonlarıXuan Loc Xuan, ismi 'bahar' anlamına gelen, Vietnamlı bir illüstratör. Çizimlerine ilk bakışta insana kendini keskin şekilde hissettiren, melankolik bir hava hakim. Kendi deyimi ile "soğuk, karanlık, üzgün" bir renk paleti kullanıyor.

Çocukluğundan beri yalnız ve içedönük biri olduğunu, çizimlerinin de bunun yansıması olduğunu söylüyor. Geçmişine göre şu an daha mutlu bir hayatı olsa da içinde hep bir üzüntü olduğunu ve artık bununla yaşamayı öğrendiğini söylüyor. Hep bir yalnızlık teması var. Çizimde tek başına bir kadın değil de bir çift gördüğünüzde bile, bir ayağın yanında duran diğer ayağın yalnızlığını bir şekilde size geçiriyor. İnsanın baktıkça bakası geliyor, tek bir kare sanki tek başına bir öykü anlatıyor.


Çizimlerin bir süre sonra insanı gerçekten etkileyen ve içine döndüren, çeşitli sorgulamalar yaptıran bir yanı da var bana kalırsa.


"Sanat hayatı değiştirirken, hayat sanatı yaratır" (Life creates art while art changes life) diye düşünüyor, ki bence çok güzel bir söylem.
Xuan'ın illüstrasyonlarından daha fazlasını keşfetmek için instagram sayfasını takip edebilirsiniz.


0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör