• Gözde Kazak

Uzakta, Sessiz ve Etkileyici, Kars!



Doğu’nun göz bebeği, memleketim ve tabii ki beyazın en çok yakıştığı kenti anlatmak benim için büyük keyif, emin olun sokaklarında gezerken siz de büyük keyif alacaksınız.


Doğu Ekspresi trendiyle birlikte yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kars’a tabii ki kış mevsiminde gitmek şart. Kış aylarında oldukça soğuk olmasına rağmen, parıldayan güneşin bembeyaz karlara yansıması ile ortaya çıkan muazzam görüntüyü ülkemizin çok az şehrinde görebilirsiniz. Uzakta, sessiz ve etkileyici…



Kars Gezi Rehberi


Kars, Ruslara özgü mimari yapısı, cadde ve sokaklarının birbirini 90 derecelik açıyla kesecek şekilde planlanmış şehirleşme sistemi ile Türkiye’deki şehirlerden oldukça farklı.


Tarih, mimari zenginlik, kafkas kültürü, kış sporları ve yöresel lezzetler ilginizi çekiyorsa Kars’ı mutlaka görmelisiniz. Konaklama için şehir merkezinde bulunan otelleri tercih edebilirsiniz.


Küçük, trafik sorunu olmayan ve geniş sokaklara sahip bir kent burası, dolayısıyla yürüyerek rahatlıkla Kars’ı keşfedebilirsiniz. Açık hava müzesini anımsatan sokaklarını gezerken mimarisi sizi mutlaka çok etkileyecek yine de özellikle görmenizi tavsiye ettiğim yerleri ve yapıları da aşağıda sıralıyorum:



Kars Kalesi


Kars’ın asırlar boyu en önemli yapısı olan olan kalenin ilk inşaası Selçuklular dönemine uzanıyor. Gerek büyüklüğü gerekse ihtişamı gerçekten göz kamaştırıcı. Özellikle şehrin içerisinden gece görüntüsü tek kelimeyle muazzam diyebilirim.


Kars Kalesi | Fotoğraf: Gözde Kazak




On İki Havari Kilisesi (Kümbet Cami)


Doğunun Ayasofya’sı diye adlandırılan On İki Havari Kilisesi (Kümbet Cami), Kaleiçi bölgesinde yer alıyor. 10. yy’da Ermeni-Gürcü kilisesi olarak inşa edilmiş, sonradan defalarca bir camiye bir kiliseye çevrilmiş.


Günümüzde cami olarak kullanıldığından ibadete açık ancak kent halkı tarafından çok tercih edilmiyor, turistik amaçlı ziyaretçisi çok daha fazla.


On İki Havari Kilisesi (Kümbet Cami) | Fotoğraf: Gözde Kazak




Taş Köprü


Yılların yıpranmışlığını üzerinde taşıyan bir köprü. Kars çayı üzerinde bulunan Taş Köprü, 16.yy’da inşaa edilmiş, zamanla yerine aynı yapıda yenisi tekrar yapılmış. Köprünün özelliği bazalt taşlardan yapılması. Kaleiçi ve Sukapı Mahalleleri arasındaki geçişi sağlıyor.


Taş Köprü | Fotoğraf: Gözde Kazak




Tarihi Hamamlar


Kars Çayı kıyısında bulunan ve 3. Murat döneminde yapıldıkları tahmin edilen Balkonlu Hamam, Muradiye Hamamı ve Elbeyioğlu Hamamı birbirlerine yakın mesafede, Kaleiçi bölgesinde yer alıyor. Günümüzde kültür merkezi olarak kullanılan bu hamamların neredeyse hepsi yıkılmaya yüz tutmuş ancak dışarıdan görmek bile insanı etkiliyor.



Elbeyioğlu Hamamı | Fotoğraf: Gözde Kazak




Fethiye Cami (Büyük Katedral)


Kilise olarak yapılan bu yapıt sonradan camiye çevrilmiş. Aslında inşaası tam bir mühendislik harikası. Kilisenin planı haç şeklinde tasarlanmış ve ortadaki alan kemerleri taşıyan sütunlar ile desteklenmiş, süslemelerinde ise heykel oyukları kullanılmış. Kars şehir merkezinde bulunan bu yapı, Kars’ın kurtuluşundan sonra camiye çevrildiğinden iki yanına ikişer şerefeli birer minare eklenmiş.


Fethiye Cami (Büyük Katedral) | Fotoğraf: Gözde Kazak




Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı


Orta Kapı Mahallesi’nde bulunan ahşap detaylı bu konak, Osmanlı-Rus Savaşı döneminde ordu komutanı olarak görev yapan Gazi Ahmet Muhtar Paşa tarafından yaptırılmış. Döneminde karargah binası olarak kullanılmış, günümüzde ise restore edilip sanat galerisi olarak halkın hizmetine açılmış.


Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı | Fotoğraf: Gözde Kazak




Kanlı Tabya


Kanlı Tabya binası şehri Rus saldırılarından korumak amacıyla yapılmış. Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ne dönüştürülen Kanlı Tabya binası, ayrıca interaktif müze olma özelliğine sahip. Müzede 8 salon bulunuyor ve bu salonlarda 1800’lü yıllardan Cumhuriyetin ilanına kadar olan bazı önemli olaylar interaktif bir şekilde sergileniyor. Balmumundan yapılmış heykellerle dönemin olayları ziyaretçilere anlatılıyor.



Kanlı Tabya | Fotoğraf: Gözde Kazak




Kars sokaklarında çektiğim, farklı mimari yapılara ait birkaç fotoğraf:







Ani Harabeleri


Kars’a gitmişken dünyaya nam salmış meşhur Ani Antik Kenti'ni görmeden dönmek olmaz. Kars’a 42 km uzaklıkta bulunan Ani Antik Kenti’nin öyküsü M.Ö. 5000’lere kadar uzanıyor. Kullanımda olduğu dönemlerde 24 farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış, ki aslında bu da ne kadar büyük bir kent olduğunu kanıtlıyor.


Ermenistan sınırına yakınlığı sebebiyle Ani’de gezerken Ermenistan sınırındaki askerleri görmeniz mümkün, yakınlık oldukça fazla. Üzücü yanı ise tarihi eserlerle dolu bu antik kentin bakımsızlığı ne yazık ki. Tarih kokan Ani Harabeleri günümüzde açık hava müzesi olarak kullanıldığından müze kart ile giriş yapabiliyorsunuz. Müze kartınız yoksa 10 TL giriş ücreti ile de Ani’yi gezebilirsiniz. (Şehir içinden kalkan turlarla ulaşım kolay.)


Ani Harabeleri | Fotoğraf: Muhammed Kösen




Sarıkamış ve Sarıkamış Kayak Merkezi


Ahh canım Sarıkamış :) Destanlara konu olmuş, yüksek tepelerin ve çam ormanlarının arasında nasıl da farklı bir güzelliğin var!


Birinci Dünya Savaşı sırasında Rusların Anadolu topraklarını işgal etmesini önlemek için planlanan bir harekatta 60.000 askerimizin donarak şehit olduğu bu topraklarda, günümüzde bu üzücü olay anısına yapılan bir şehitlik var ve her yıl şehitleri anma törenleri düzenleniyor.


Ayrıca Sarıkamış’ta dünyada çok nadir görülen kristal kar bulunuyor. Bölgede kış sporları için kurulu birçok kayak merkezi de hizmet veriyor. Çam ormanları arasına kurulu pistlerdeki kristal kar üzerinde kayak yapma hazzı tarif edilemeyecek kadar güzel. Kars şehir merkezine 30 dakikalık mesafede bulunan Sarıkamış taşıdığı özellikleri ile mutlaka görülesi bir yer.


Sarıkamış ve Sarıkamış Kayak Merkezi | Fotoğraf: Gözde Kazak



Çıldır Gölü


Bembeyaz bir rüya, bembeyaz bir cennet.. Çıldır Gölü denince akla ilk gelenler donan buz üzerinde balık tutma ve atlı kızaklarla gezinti. Kars şehir merkezine 1 saat uzaklıkta bulunan Çıldır Gölü’ne araç kiralayarak veya Kars’taki tur firmalarının düzenleyeceği günü birlik turlara katılarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Kalınlaşan buzun göl üzerinde kızaklarla gezinti yapılacak kadar yoğun olması, burayı turizm anlamında cazip kılıyor.


Ayrıca eşsiz göl manzarasındaki restoranlarda tatlı su balıklarından hazırlanmış yemeklerle ziyafet çekebilirsiniz :)


Atlı Kızak Gezintisi | Fotoğraf: Gözde Kazak




Kafkas Gösterisi Eşliğinde Akşam Yemeği


Canım memleketimden Kafkas gösterisi izlemeden dönmeniz büyük kayıp olur! Meşhur Kars kazı ve suyundan yapılmış pilavı yerken dünyadaki en asil danslardan birini izlemek. Şuraya birkaç mekan önerisi bırakıyorum bu güzel deneyim için: Kars Kaz Evi, Puşkin Restoran,Kale Café, Hanımeli Kars Mutfağı.




Kars’ta Ne Yenir?


Kars mutfağı oldukça zengin ancak akla ilk gelenler;

  • Kars kazı

  • Piti( nohuttan yapılan yöresel yemek)

  • Hangel

  • Kete

  • Haşıl (Buğdaydan hazırlanan bulgurla yapılmış yöresel yemek)

  • Erişte Aşı ( Erişte, evelik (yöresel bitki), yeşil mercimek ile yapılmış yöresel yemek)

  • Kars kaşarı

  • Çeçil peyniri


Kaz Eti | Fotoğraf: karsindegerleri.com



Hangel | Fotoğraf: Gözde Kazak



Kete | Fotoğraf: karspeynircilik.com



Erişte Aşı | Fotoğraf: yemek.com

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör