• Yağmur Kaya

Uğural Gafuroğlu’dan ‘’Zaman Tüneli’’ Sergisi Galeri Selvin’de!

Uğural Gafuroğlu’nun cam altı tekniğiyle yaptığı eserlerinin sergilendiği

‘’Zaman Tüneli’’ sergisi 15 Aralık- 15 Ocak tarihleri arasında Abdi İpekçi No:38 Nişantaşı Galeri Selvin’de kapılarını açtı. Kağıt ve tuvale yapılan resimlerin tam tersine çalışma yöntemiyle yapılan cam altı tekniğini kullanan Gafuroğlu, eserlerinde kendi geliştirdiği tekniklerle bizleri renkli ve

zengin bir dünyaya götürüyor.
1986’den beri tuval, ahşap, çakıl taşı, kayrak taşı, cam kütle gibi çeşitli malzemeler üzerine resim yapan Gafuroğlu, son 15 yıldır da farklı bir teknikle ürettiği cam altı tekniğiyle resim yapıyor. Zaman Tüneli adlı sergisinde Gafuroğlu’nun 30 adet cam altı eserleri sergileniyor.


Cam altı resim sanatının en belirgin özelliği, camın arka yüzeyinin boyanması. Uzaktan bakıldığında kağıt ya da tuvale yapılan resimlere benzese de, çalışma yöntemi bu resimlerin tam tersine işliyor. Yaygın resim sanatından tek farkı, desenlerin camın arka yüzüne yapılması ve aynı zamanda çizim ve boyama sıralamasının da tam tersine yapılıyor olması.

Halk sanatının en zarif örneklerinden biri olan cam altı resim sanatı, kimi zaman mitolojilerle, kimi zaman efsanelerle ve masallarla dilden dile büyüyerek zenginleşti. Hikayeler, tarih boyunca kültürleri yaşatan ve çoğaltan bir değer oldu. Cam altı resmi de, hikayelerle beslenip günümüze kadar uzadı.


Uğural Gafuroğlu da eserleriyle ziyaretçileri renkli ve zengin bir hikaye dünyasına davet ediyor ve ‘Zaman Tüneli’ sergisi hakkında şöyle diyor;


"Bir yıldır hazırladığım cam altı işlerimin Galeri Selvin’de sergilenmesinden büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum. 15 yıldır bu teknik ile resim yapıyorum, Bu seçimimden de çok mutluyum. Yaparken çok eğleniyorum ve izleyicilerimin de aynı duyguları hissetmelerimini diliyorum. Değişik malzemeye ilgim ve renk sevgim beni hep farklı uygulamalara yöneltti."


Galeri Selvin kurucusu ve küratör Selvin Gafuroğlu:


"Cam altında resim yapma geleneği kimin tarafından ve nasıl başladığı bilinmemekle beraber, bu resimler bir dönemin kahvehanelerinde, berber dükkanlarında, gelin kızların çeyiz aynalarında canlı, coşkulu renkleriyle yer almıştır.


Gelenekler devamlı olarak yeni araçlarla geleceğe taşınmaktadır. Uğural Gafuroğlu bu sergisinde de hem bu geleneği sürdürüyor hem de kendisine özgü tekniklerle ve ünlü ustalara atıflarda bulunarak bizi renkli ve zengin bir dünyaya götürüyor."

Sanat Tarihçisi, eleştirmen Özkan Eroğlu’nun Uğural Gafuroğlu hakkında düşüncelerini şöyle dile getiriyor:


1980'li yıllardan bugüne gelen resim serüveni içerisinde hep kendi özüne ve kişiliğine dayanan saf, çocuksu ve hümanist heyecanların en iyi anlatımcısı oldu...

Resmin boyaya ve tuvale dayanan geleneksel malzeme zincirine doğadan aldığı yeni malzemeleri ve konuları ekleyerek farklı açılımlara cesaretle yöneldi. İster tuval olsun, isterse taş/çakıl taşları, ahşap veya cam altı resimleri, devamlı araştıran ve üreten kişiliğinin titizliği ve sabrının verdiği güçle yorulmadan üreten sanatçının, naif anlayışının ürünleri için yeni denemelere imkan sağlamıştır.

Dar alanda kısa paslaşmaları temelde bünyesinde barındıran, "cam altı boyutuyla geleneğe", "parça-bütün ilişkisi ve yapıt farklı kavram, strüktür, elemanlara dayalı bir gerçekliktir" gibi yanlarıyla da modern bir söyleme ayak uyduran Uğural Gafuroğlu'nun kompozisyonlarında, hemen her şeyi imge boyutunda yakalayabilme ve anlamlandırma şansına sahipsiniz bir izleyici olarak...

Bir ironi, yani ince alay; humor, yani gülmece, yanı sıra toplumsal eleştiriyi dile getiren imge kullanımları ve bunların hemen hepsi, Uğural'ın çalışmalarında kendini ortaya koyuyor..


Uğural Gafuroğlu'nun sergisi "Zaman Tüneli", 15 Aralık - 15 Ocak 2021 tarihleri arasında Abdi İpekçi Caddesi No:38 Nişantaşı'nda ziyaret edilebilir.


*Galeri Pazar Günü hariç her gün 11.00 - 18.00 saatleri arasında açıktır.
Bilgi İçin: Özge Özbay

ozge@prfit.com.tr

0533 492 46 28


0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör