• Şenay Ocak

Tuna Ötenel “L’ecume de Vian” (1998)


Tuna ÖtenelBoris Vian Fransız bir yazar ve Jean Paul Sartre ile caz aşığı… Onun Tuna Ötenel’in albümüne konu olan kitabının adı "Günlerin Köpüğü". Kitabında Vian, aşkın en karanlık halini, caz müzik ve masalsı bir dil ile anlatmış.


Giriş, gelişme, sonucu hayatın içinde aşık olmanın evreleri olarak ayırmış ayrıca. Heyecanlı bekleyiş, anı yakalama ve yavaş yavaş biz olmanın dayanılmaz hafifliğinde yok olmak başlıca değindiği konular… Her şey yok olup bittiğinde ise aşka dair kalan şeyleri; en sevdiği şarkı ve anıya sahip çıkan ufak bir dost, bunlara şahitlik eden zaman olarak vurgulamış. Tüm bu olgularla okuyucu ile de ayrıcalıklı bir bağ kurmuştur. Hikayenin geri kalanını, sokaklarda kaybettiği kendini bulmakla geçen sorgulamalarıyla, anılara kızan monologlarıyla ve tekrar kendiyle barışma ümidiyle gümbür gümbür anlatmıştır Boris Vian… Ve nasıl dönüştüğünü aşkın illüzyondan, hayata tutunacak olgulara…


Tuna Ötenel; Türkiye’de Caz müziğin yayılmasına, sevilmesine öncülük eden en önemli caz müzisyenlerinden biri…

Ötenel, Dünya Caz sahnesinde söz sahibi olan Herbie Hancock, Benny Carter, Harry Edison, Karyn Korg, Hilton Ruiz, Buster Williams gibi ünlü isimlerle çaldığı gibi "Vian Köpüğü" albümünü 1998’de Miles Davis, Bud Powell, Dizzy Gilespie ile çalmış Kontrbasçı Pierre Michelot ve yine Stan Getz ve Dizzy Gilespie ile çalmış davulda Philippe Combelle eşliğinde kaydetmiştir.


Tuna Ötenel hayatı boyunca piyano çalarak ve müzik yaparak yaratmış, yetiştirmiş, tamir etmiş ve umut etmiştir tam da bu sayede. Klasik müzik eğitimi aldığı konservatuvardan caz çaldığı için uzaklaştırılmış ama o aşkından vazgeçmemiş hem Türkiye’de hem dünyada caz ile adını duyurmuştur. Çok iyi caz müzisyenleri yetiştirip, albümler kazandırmıştır tüm caz severlere. Tam da bu yaptığı şeyler onun bu kitapta anlatılan aşk ve felsefesiyle örtüşmüş olacak ki, bunu en güzel şekilde bu albüme ruh olarak yansıtmıştır.

Vian'ın "Günlerin köpüğü" kitabı, filmi ve onun ilhamıyla doğan caz albümü Tuna Ötenel "L’ecume de Vian" da sık sık buluşmak ve onun parıltısıyla yaşam denilen ilüzyonu anlamlandıran şeyleri çoğaltmak, paylaşmak dileğiyle…

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör