• Neslişah İnan

Tanışma Dosyası: Açık Hava Diskosu
Merhaba! Sizi kısaca tanımak isteriz: Açık Hava Diskosu grubu üyeleri kimdir, müzik dışında neler yaparlar?


NAİL: Ben Nail; özel bir şirkette iç denetçi olarak çalışıyorum. Hayatımın büyük bir bölümünü Antalya’da geçirdikten sonra üniversite eğitimim için Ankara’ya gittim. Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 3 yıllık bir İstanbul maceram oldu ve en sonunda Antalya’ya geri döndüm.


SELİN: Merhaba, ben Selin. Ben de bir bankada iç denetçi olarak çalışıyorum. Sinop’ta doğup büyüdükten sonra okul için İzmir’e yerleştim. Dokuz Eylül Üniversitesi mezunuyum. Daha sonrasında iş için İstanbul’da

2-3 yıl yaşadıktan sonra ben de Nail ile birlikte Antalya’ya kaçtım.


ÇAĞRI: Çağrı ben. Ben de çocukluğumu Sinop’ta geçirip üniversite için İstanbul’a gidip orada kalanlardanım. İstanbul Üniversitesi mezunuyum ve bilişim teknolojileri üzerine çalışıyorum.Yollarınız nasıl ve ne zaman kesişti?


SELİN: Aslında bu durum biraz karmaşık. Öncelikle Nail ve ben yaklaşık 1,5 yıldır evliyiz. Çağrı ise yakın bir zamanda benim kardeşim ile evleniyor. Çağrı ile aynı şehirde -küçük bir şehir olan Sinop’ta- doğup büyüdüğümüz için birbirimizi çok uzun süredir tanıyorduk zaten. Bunun dışında hepimizin İstanbul’da yaşadığı 2 yıllık bir dönem var ve bu dönemde vaktimizin çoğunu bir arada geçirdik. Aslında Açık Hava Diskosu için “aile işletmesi” diyebiliriz.Nasıl bir araya geldiniz ya da sizi ne bir araya getirdi?


NAİL: Çağrıyla ben zaten liseden beri müzikle uğraşıyorduk. Tanıştıktan sonra sürekli müzik hakkında konuşup fikir alışverişinde bulunuyorduk ve aklımızda her zaman beraber bir müzik projesinin içinde yer almak vardı. Hatta şu an üzerinde çalıştığımız bir şarkının ilk adımları bu dönemlerde atılmıştı. “Nasıl bir araya geldiniz?” sorusuna Selin daha iyi cevap verir.


SELİN: Aslında, müzik dinlemek dışında müzikle hiçbir bağım yoktu 2020 yılına kadar. Pandemi sürecinin ilk zamanlarında, Nail bir şarkının üzerinde çalışırken “Gel sen de söyle” dediği bir anda kendimi mikrofonun başına buldum. Daha sonrasında kendi arkadaş çevremizden çok güzel tepkiler aldık. Bunun sonucunda Nail ve Çağrı’nın her zaman içinde bulunmayı planladıkları müzik projesinin son üyesi oldum.Yaptığınız müziği nasıl tanımlarsınız?


Disco, funk ve synth-pop türlerinden besleniyoruz ve bunların etrafında dolaşıyoruz. Bizi dinleyenlerin üstü açık bir arabada yolculuk yaptığını, çiçekli gömlekleriyle gün batımında bir sahil partisinde dans ettiğini, kısacası yaz mevsimini hissettirmeyi istiyoruz.Açık Hava Diskosu’nun en büyük mottosu nedir?


Hayat bir diskodur, dans etmesini bilene!

Peki biz sizi coverlarınız ile biliyoruz, bir albüm hazırlığınız var mı?


Evet, kendi bestelerimizden biten parçalar ve üzerinde çalıştığımız parçalar var. En geç Haziran 2021’de ilk singleımızı yayınlamayı planlıyoruz.Müziğinizde ilham aldığınız isimler kimler?


Parcels başta olmak üzere Daft Punk, Jamiroquai, Metronomy, Franc Moody, Jungle, Balthazar ve Emotional Oranges diyebiliriz.Tarzını en çok beğendiğiniz müzisyenler/gruplar?


Bu aralar Türkiye’den Soft Analog’un tarzını çok beğeniyoruz. Yurtdışından ise Khruangbin.Bu işin hangi kısmını en çok keyif alarak yapıyorsunuz?


SELİN: Ben sanırım ortaya çıkardığımız işi dinlerken “Bunu biz yaptık” diyebilmekten keyif alıyorum.


ÇAĞRI: Ben en çok fikir bulma aşamasını seviyorum. Henüz ortada hiç bir şey yokken ilk adımı attığımız an bana fazlasıyla heyecanlı geliyor.


NAİL: Benim en çok keyif aldığım kısım herhangi bir şarkının solo melodisini çıkarmaya çalıştığım zamanlar.En zorlandığınız kısmı itiraf etmek ister misiniz?


Hepimizin hemfikir olduğu en büyük zorluk farklı şehirlerde yaşıyor olmamız açıkçası. Çünkü bir grup müziği yapıyoruz ve çok fazla paylaşım içinde olmamız gerekiyor. Pandemi sürecinde saatlerce online görüşme yaptığımız zamanlar oldu. Uzak olduğumuzda bestenin yapılması ve diğer süreçler isteğimiz dışında uzuyor. Bunun dışında tüm kayıtları ev stüdyosunda yapmamız, mix-mastering aşamaları da biraz zorlu.Açık Hava Diskosu olarak “bunu da yapmayı çok istiyoruz” dediğiniz bir şey var mı?


Herkesin ayağının kızgın kumlara değdiği bir festivalde sahne almayı çok isteriz. Zaman zaman kendi aramızda sürekli hayalini kurduğumuz bir an bu.Açık Hava Disko’su kurulduğundan beri siz nasıl değiştiniz? Bu süreç size neler kattı?


Öncelikle hiç boş vaktimiz kalmadı, yani işyerinde olduğumuz zamanlar dışında kalan tüm vaktimizi bu işe harcıyoruz. Bunun dışında çok fazla farklı müzisyen dinlemeye ve takip etmeye başladık.Açık Hava Diskosu için “olmazsa olmaz” nedir?


Tek kelime ile cevap verirsek: GROOVE. Yani, dinleyiciye müziğimiz ruhunu hissettiriyorsa, o an duyguya ve ritme kapılıp eşlik etmesini sağlıyorsa, groove oluşmuş demektir.2021 Açık Hava Diskosu için nasıl bir yıl olacak?


Kendi müziğimizi ilk kez dinleyici ile paylaşacağımız için hem heyecanlı hem de gergin bir yıl olacağını düşünüyoruz. 2021 yılının üçümüzün de hayatında büyük değişiklikler yaratacağına inanıyoruz.


*Açık Hava Diskosu'nun instagram hesaplarını buradantakip edebilir, youtube sayfalarına tıklayıp hemen dinlemeye başlayabilirsiniz.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör