Tanışma Dosyası: İklimler


Selam! Öncelikle yeni single’ınız “Farkında Değilsin” hayırlı olsun! Bize kendinizi kısaca anlatabilir misiniz? İklimler grup üyeleri kimdir, neler yaparlar?


Deniz: Teşekkür ederiz! Aslında biz liseden arkadaşız, yani yaklaşık 12-13 yıldır birbirimizi tanıyoruz. Birlikte müzik yapmaya da lisede başlamıştık ama araya şehirler, okullar, işler girince aklımızdaki müzik projesine bir süre ara vermemiz gerekti. İş hayatına atılmamız ise bizi müziğe iten bir güç oldu diyebiliriz kesinlikle. Ben halihazırda İstanbul’da yaşıyordum, Salih’le sürekli müzik projemiz üzerine konuşuyorduk, müziğimizle ilgili birçok şeyi kafamızda netleştirmiştik bu arada. Hatta o dönemde Salih İzmir’de yaşadığı için Skype üzerinden şarkı yaptığımız günler bile oldu :) Daha sonra Salih İstanbul’a gelmek için şartlarını ayarladı. Bas gitaristimiz olarak da yine lise grubumuzdan olan yakın arkadaşımız Barış’la çalışmak istedik ama o da o dönem Antalya’da yaşıyordu, onu da taşınmaya ikna ettikten sonra ‘İklimler’ için çalışmalara başladık. .İlk single’ımız Fırtınalar ile birlikte birkaç şarkımız için yaklaşık 3-4 yıldır birlikte çalışıyoruz.


Birlikte müzik yapmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz?


Salih: Ben 8 yaşında gitar çalmaya başladım ve gerçekten o an hayatım boyunca müzikle uğraşmak istediğimi anladım. Sonra lisede Deniz ve Barış’la tanıştım. Tanışıklığımız da yine müzik üzerinden gerçekleşti. Ben okulda çalarken Deniz duymuş ve “Bu çocukla çalmalıyız kesinlikle.” demiş. Sonra da benimle iletişime geçti ve biz gerçekten birlikte çalmaya başladık, bir sene sonra da Barış bize dahil oldu. Daha lisedeyken bir anda okul festivallerinde, mekanlarda çalmaya başladık, hatta bir dönem çok yoğun bir programımız vardı ve gerçekten iyi dönüşler alıyorduk. Sonrasında farklı şehirlerde olmamıza rağmen üretmeye devam ettiğimizi gördük ve dedik ki müzik bizim için en önemlisi o zaman şartlarımızı ayarlayalım, bir araya gelelim ve yıllardır emek verdiğimiz işlerimizi toplayıp istediğimiz şekilde aranje edelim. 2018 yılında da kesin olarak süreci planlama ve üretme evresine geçtik.


Deniz: Aklımızdaki projeyi gerçekleştirip hep istediğimiz müziği yapabilmek için ev stüdyomuzu hazırlamaya başladık. O biraz çetrefilli ve zor bir süreç oldu, çünkü hem İstanbul'da yaşamaya hem stüdyo için gerekli ekipmanları toplamaya çalışıyorduk. Stüdyomuz gerekli ekipmanlara ulaşınca da çok geçmeden kayıtlarımızı yapmaya başladık ve projemize resmi bir başlangıç vermiş olduk.


Peki biraraya gelişinizden İklimler’e varan yolculuğunuza neler değişti?


Salih: Yani o günden bu güne en trajik bi şekilde değişen şey dolar kuru oldu. Onun dışında aynı evde yaşamaya başladık. Bunun tabi çok avantajı oldu, hem birbirimizle hem müzikle daha fazla vakit geçirir olduk. Her gün üretmeye başladık ve müziğimiz için planlı ve adım adım ilerledik. Zaman içinde dinlediklerimiz de ürettiklerimiz de değişti tabii ama şu anda her şarkıda kendini gösteren bir üslup oluşmaya başladı.


Deniz: Liseden beri birlikte çaldığımız için süreçte sound’umuz da çok değişti tabii. O zamanlar sound olarak daha rock ve sert işler yapıyorduk ama zaman içinde bu değişti. Ben müzikle ilgilenmek istediğime karar verdiğimden beri Salih’le çalışmamız gerektiğini biliyordum. Bu da hem onun icra konusundaki yeteneği hem benim kafamdaki müziği hemen anlaması ve paylaşabilmesiyle ilgiliydi. O nedenle bu yolculukta ki en güzel şey şu an birlikte "rahat" bir şekilde müzik yapabiliyor olmamız.


Birlikte sahne geçmişinizin de olduğunu anlıyorum. Yeniden konser planlarınız var mı? Sahnede olmakla ilgili en çok neyi özlediniz?


Deniz: Evet daha lisedeyken birçok kez birlikte çalma fırsatımız oldu. Elbette İklimler için de konser planlarımız olacak, ama şu anda daha çok yeni şarkılarımızı yayınlamak istiyoruz. Sahnede olmanın tüm detaylarını özlemiş olabiliriz :) Çünkü dinleyici ile göz göze gelebildiğin bir yer ve bana göre müzikten alınabilecek en büyük tatmin.


Kendi tecrübelerime dayanarak kolektif bir projeyi devam ettirmenin zor olduğunu söyleyebilirim, siz dengeyi nasıl kuruyorsunuz?


Salih: Zaten üçümüzün de görevleri kendi kendine oluştu/oluşuyor diyebiliriz. Kayıtlar ve aranje tamamen bendeydi, Deniz şarkı sözlerinin büyük kısmını yazıyor, ayrıca bu süreçte sosyal medya paylaşımları, kapak tasarımı gibi kreatif işlerle de o ilgilendi. Barış ekipmanların satın alınması taşınması kurulması gibi operasyonel konularda tüm sorumluluğu üstlendi. Aynı zamanda Barış, Deniz ile benim daha planlı programlı çalışmamızı da sağlıyor. Genel olarak herkes tüm enerjisini ve kaynaklarını İklimler için harcadığından denge anlamında bir sorun yaşamıyoruz.


Peki müziğinizi nasıl tanımlarsınız?


Salih: “Müziğimiz şudur” diye bir şey söylemek çok zor bence. Bu zamana kadar dinleyip beslendiğimiz ve etkilendiğimiz her şey ile kendi hissettiğimiz şeyleri anlatmaya çalışıyoruz. Yıllardır batı müziği ile beslenmemize rağmen bir şekilde makamsal şeyleri de kafamızdan atamıyorduk, sonra biz de atmamaya karar verdik. Benim için Crossing the Bridge belgeselinde Gökçe Akçelik’in söylediği ‘Evet buralıyız ve buranın müziğini yapıyoruz’ cümlesi çok ilham vericiydi ve müziğimizi ararken bize yol gösterdi.


Müzik yaparken ilham aldığınız ve/veya müziğinize kattığınız şeyler nelerdir?


Salih - Genelde bir şarkıyı yapmadan önce müziği duyuyorum. Hatta unutmayayım diye hızlı hızlı kaydettiğim eve kadar ağzımla söylediğim melodiler olabiliyor. Hiç var olmayan bir şeyi çalıp başkasına dinletme hissi çok değişik! İlham bu mu bilmiyorum ama birbirini tekrar eden 3-5 farklı ses duyduğum anda kafamda dişliler dönmeye başlıyor :)


Deniz: Ben açıkçası her şeyi dinliyorum. Türkü de dinliyorum, elektronik müzik de... Ritmik işleri de çok seviyorum, arabesk pop da… Böyle böyle gidiyor yani, her janrdan besleniyorum. Müziğimiz için en iyi ilhamı kendi adıma konuşursam insanların hikayelerinden alıyorum, özellikle birinin günlük hayatta yaşanan duyguları izlemeyi seviyorum, herkes gerçekten çok içten ve birbirinden farklı şeyler hissediyor ve yine çok farklı şekillerde dışar vuruyorlar. En önemlisi o anlar. Herkesin iklimi yani :) Ki zaten bana iyi hissettiren de o yoğun duyguları bir akışta melodiyle birlikte izlemek, dinlemek diyebilirim.


Salih: Belli bi topluluğa hitap eden her şeyi çok derin bir şekilde dinlemeye çalışıyoruz zaten sürekli. O gün kimin yeni bir işi çıkmış ise onu dinliyoruz. Beste yaptığımızda da tümünün izleri olabiliyor.


Takip ettiğiniz/ilham aldığınız müzisyenler kimlerdir?


Salih: Özünde gitarist olduğumuz için buraya Jimi Hendrix diyebiliriz tabii :D Onun dışında küçükken çok fazla Guns’n Roses ve Slash dinledim. O zamanlar o tarz şeyler çalmayı seviyordum. Gitar ile çok ilgili olduğum zamanlarda Dream Theater ve Lamb of God bile dinledim. Sonra zaten Spotify ve Youtube’un bu noktaya gelmesi ile önüme gelen her şeyi ama her şeyi dinlemeye başladım. Çok etkilendiğim çok fazla şey dinledim. Son dönemde ise ilham anlamında Türkiye’de trap yapan insanlar bana mental olarak çok ilham verdi. Özellikle Ezhel’in yaptığı şeyler, onunla birlikte yakın zamanda Türkiye’de birçok indie sanatçının ilk şarkılarından bu yana geldikleri noktaya şahit olduk. Bunu görmek de ilham vericiydi.


Deniz: iyi besteler hep heyecanlandırıyor beni. Bazen tek nağmeden tek kelimeden insan düşüyor:) Her dönem iyi beste yapabilen David Bowie, Thom York, Muse ve Türkiye'de zaten bence herkes!


Müzik yapıyor olmanın insana kattığı en önemli şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Deniz: İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde insana yaşadığını hissettirebilen tek şey sanat. Eğer yaşadığınız şeyin kötü olduğunu hissettirse bile, bu bir his. Sen de tasarım yaptığın için biliyorsundur, üretim sürecinde insanın canı ne kadar acısa da yaşıyorum hissi de bu süreçle birlikte gelen bir şey.


“Keşke bu şarkıyı biz yapmış olsaydık…” dediğiniz şarkı hangisidir?

Deniz: Dönem dönem bazı şarkılara düşüyoruz tabii biz de, dilinden ve janrından bağımsız. Etkilenip günlerce dinliyoruz. Bu şarkılar Dua Lipa’nın da olabilir, Tigran Hamasyan’ın da, gitar virtüözünün de... Keşke biz yapmış olsaydık gibi bir noktadan değil ama “ya ne güzel bir iş olmuş bu!” diye düşünerek.


Biraz da İklimler’in gelecek planlarından bahsedelim mi?


Deniz : “Farkında Değilsin” bizim ikinci singleımız, ilk singleımız “Fırtınaları”ı da 2021 Mayıs ayında yayınlamıştık. Bu yayınların arasını çok açmadan devam etmek istiyoruz, halihazırda yapmış olduğumuz 6 şarkımız daha var, içimize sinene kadar biraz onlarla çalışıp yayınlamayı planlıyoruz. Tabii bu süreci yine de çok planladığımız gibi ilerletemeyebiliyoruz, çünkü arada “Aa çok güzel bir şey buldum, hemen buna çalışalım” gibi işler de çıkabiliyor. Yine de şu an görünen uzun süredir bizimle birlikte büyüyen şarkılarımızı yayınlayacak olmamız. Şarkıların tamam oldu, bitti noktasına gelmesi biraz uzun sürüyor bizim için, onlarla çok haşır neşir olup her birinin üzerine çok çalışıyoruz ama yakında yeni şarkılarımız geliyor!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör