• Yağmur Kaya

Suç ve Gerilim Türlerini Sevenler İçin Dizi Önerileri

True Detective (2014-)


İkinci sezon jeneriklerinde diziyi Leonard Cohen-Nevermind şarkısı ile açarak kalbimi tekrar kazanan True Detective, özellikle başlarda yavaş ilerleyen (slow paced) bir dizi. HBO'da yayınlanan Amerikan suç dizisi, her sezon farklı bir hikaye konu alıyor, geri dönüşlerle anlatılan hikaye örgülerinde, olayı araştıran dedektifler de değişiyor.


Birinci sezonda, Louisiana'da 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren iki dedektifinin öyküsü anlatılıyor. Detektiflerden birini Matthew McConaughey, birini Woody Harrelson canlandırıyor. Sezon sonlarına doğru dizi nefes kesici olmaya başlıyor ve olaylar çözülüyor. Bir sene sonra, 2015'de yayınlanan ikinci sezonda ise detektifler Colin Farrell ve Rachel McAdams tarafından canlandırılıyor. Diziye üçüncü karakter olarak Vince Vaughn giriyor ve bir suçluyu canlandırıyor. Üçüncü sezonu henüz izlemedim ama değişen kadrodaki yeni isimler, başrol Mahershala Ali'de olmak üzere; Carmen Ejogo, Stephen Dorff, Scoot McNairy ve Ray Fisher. İlk iki sezon için konuşacak olursam totalde yavaş ilerleyen ama her bölüm ortaya çıkan olaylarla sonraki bölümü merak ettiren bir hikayeye sahip. Çekimleri ise diziye ayrıca bir keyif katıyor.Suç ve gerilim dizi önerileri True detectiveThe Fall (2013-2016)


5-6 bölümlük 3 sezondan oluşan The Fall'da, başrolü The Crown'da Margaret Thatcher'a hayat veren Gillian Anderson ve Fifty Shades Of Grade'le hatırlanan Jamie Dornan paylaşıyor. Dizide Jamie Dornan bir seri katili, Gillian Anderson da onu yakalamaya çalışan bir polis memurunu canlandırıyor. Kuzey İrlanda'da çekilen dizide Belfas'ta bir seri katil (Paul Spector, şehirdeki genç ve işlerinde son derece başarılı olan profesyonel kadınlara saldırmaktadır ve onları bir bir tuzağa düşürerek öldürmektedir. Seri katilin ve polis memurunun psikolojilerine ve yaşadıkları ile baş etme yöntemlerine dışında, ikisini buluşturan psikolojik paydalara da tanık oluyoruz. Aralarındaki tarif edilemeyen psikolojik bağ ile birlikte müthiş soğukkanlı bir katilin, eşit derece soğukkanlı ve mesafeli başkomiser ile birbirlerini kovalamalarını izliyoruz.Suç ve gerilim dizi önerileri the fallHannibal (2013-2015)


Adından da anlaşıldığı gibi sinema tarihinin en bilinen seri katili Hannibal Lecter'ın, neredeyse sanat eseri kıvamındaki cinayetlerine tanık olurken, seri katillerle empati kurabilen ve suçluların profillerinin çıkarabilen Will Graham ile aralarındaki ilginç yakınlığı izliyoruz. Dizi neredeyse her bölümünü soluksuz izlettiriyor. Diyaloglardan çekimlere, kurgudan oyunculuklara her şey muhteşem. Özellikle Hannibal'ın kurduğu sofralar gerçek bir görsel şölen. Will Graham rolünde Hugh Dancy, Hannibal rolünde Mads Mikkelsen izliyoruz. Dizi 13er bölümlük 3 sezondan oluşuyor.


Spoiler alert: See? This is all I ever wanted for you, Will. For both of us.


It's beautiful.


Suç ve gerilim dizi önerileri hannibal

Suç ve gerilim dizi önerileri hannibalMindhunter (2017-2019)


Dizi 1970'lerde, iki FBI ajanının, çözülemeyen davalar için tutuklu seri katillerle yaptıkları röportajları konu alıyor. Başrollerde Jonathan Groff (FBI Ajanı Holden Ford), Holt McCallany (FBI Ajanı Bill Tench) ve Anna Torv'un (Dr. Wendy Carr) muhteşem performanslarını izliyoruz. Diziyi çekici yapan özelliklerinden biri de yönetmen koltuğunda David Fincher'ın oturuyor olması ve dizideki seri katillerin gerçek karakterler olması. Dennis Rader, David Berkowitz, Ed Kemper, Charles Manson gibi Amerikan tarihinde yer etmiş seri katillerin gerçek halleri ve oyuncular ile olan benzerlikleri tüyler ürpertiyor, bu da aslında kastın da ne kadar başarılı olduğunu bir kere daha gösteriyor. Mindhunter'da da yine sahnelerin hepsi ayrı bir görsel şölen. Seçilen müzikler de diyalogların etkisini iki kat güçlendiriyor. İki sezonda toplam 19 bölümü yayınlanan dizinin yeni sezonu heyecanla beklenirken, birkaç ay önce David Fincher maalesef dizinin devam etmeyeceğini duyurdu.Suç ve gerilim dizi önerileri mindhunterDogs of Berlin (2018-)


Henüz yalnızca bir sezonu yayınlanan, Netflix'in Alman orjinal dizisi Dogs of Berlin, Almanya’da öldürülen Türk-Alman bir futbol yıldızının cinayetini konu alıyor. Cinayeti çözmek için ise Neo-Nazilerle bağlantısı nedeniyle Alman dedektif Grimmer’a, Türk asıllı Erol'un eşlik etmesi gerekmektedir. Felix Kramer ve Fahri Yardım'ın canlandırdığı karakterlerin, Berlin'in suç dünyası ile girdikleri ilişkilerle birlikte, özel hayatlarında yaşadıklarını da izlediğimiz dizi bize her bölüm yeni bir kapı açıp şaşkınlığa uğratmayı başarıyor. Dizinin ilk sezonu 10 bölüm olarak 2018de yayınlandı. İkinci sezon için ise iki senedir bir açıklama yok ama iptal haberi de gelmedi.Suç ve gerilim dizi önerileri dogs of berlin


İyi seyirler!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör