• Cansu Şengün

Arada Bir Sıkılmanın Faydaları


Fotoğraf: Jimmy MarbleSon zamanlarda birçok şeyden sıkılmış bir haldeydim. Bu durumda kendimi biraz faydasız hissettim diyebilirim. Aslında korktuğumuz kadar da kötü değilmiş sıkılmak. Bu konu ile ilgili araştırdığım ve okuduğum yazılardan yola çıkarak ben de öğrendiklerimi buraya aktarmak istedim. Gelin arada bir sıkılmanın faydalarına hep birlikte bakalım.

Sıkılmak, zaman zaman bizi korkutsa da, arada bir sıkılmak hepimize iyi gelir. Kronik olarak salgınlık oldukça tehlikeli bir durum olmakla birlikte, arada bir sıkılmak yaşamınıza fayda sağlar. Gelin bu faydalara hep birlikte bakalım.

Öncelikle kendimize şu soruları sorarak başlayabiliriz: Sıkılmaktan neden korkuyoruz? Sıkılmak ne anlama gelir? Her an meşgul durumda olmak zorunda mıyız? Hayatımızı boşa harcamaktan korkuyor muyuz?


Sıkılmak, sıklıkla isteksizlikle eşleştirilirse de, aslında yapmanız gerektiğini bildiğiniz ancak yapmadığınız bir şey varmış algısına düşmek diyebiliriz. Bu durumda sıkılan bir kişi kendisine iyi gelecek bir aktiviteyi yaratırken, bazı gerekli faktörleri kendine uyarlayamaz ve sıkıldığın da ortaya çıkan üzüntü ve isteksizliğin nasıl üstesinden geleceğini bilemez.


The Creative Exchange | Kaynak: unsplash.comArada Bir Sıkılmak Sağlıklı Bir Davranış Gösterir


Arada bir sıkılmak sağlıklı bir davranış gösterir. Neden derseniz sıkıldığınız zaman, daha öncesinde değersiz bulduğunuz birçok şeyin kıymetini bu sıkılma sürecide bilmeye başlar ve yararlı taraflarını görmeye başlarsınız.


Zulmaury Saavedra | Kaynak: unsplash.comYaratıcılığı Arttırır


Sıkılmak, size kaçınmak zorunda olduğunuz bir durum gibi gelse de, bilim bize bunun tam aksini söylüyor. Bu alanda yapılan bazı bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sıkılma durumunun zihinsel aktivitelere yarar sağladığını görerek yaratıcılığı arttırdığı görüşüne ulaşır ve sıkılmanın kişiyi yeni arayışlara yönlendirerek motivasyon sağladığını gösterir. Sıkılmak, rutinleri kırar ve onlardan yeni bir şey yaratır. Sıkıldığınızı hissettiğiniz zaman yeni şeyler düşünmeye başlar hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı arttırırsınız.

Zihninizin Dinlenmesini Sağlar


Günü verimli ve organize bir şekilde yaşamak, sizi üretken hissettirir. Ancak bazen durmanız ve yavaşlamanız gerekir. Sıkılmak da bir tür dinlenme şeklidir. Dinlenmek, zihniniz için en gerekli olan durumdur. Boş zamanlarınızı değerlendirmek için çeşitli aktiviteler yapmak isteyebilirsiniz fakat hiçbir şey yapmamak da bir aktivitedir ve bazen buna gerçekten ihtiyaç duyarsınız. Sadece kendinizin değil, çevrenizdekilerin de bu şekilde serbest zamana geçirmesi için onların teşvik edin. Her anınızı planlamayı bırakın ve sıkılmaktan korkmayın.0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör