• Gündelik Ajanda

Shinrin-Yoku: Orman Banyosu

2020 yılını geride bıraktığımız 2021'e umutla baktığımız bu günlerde mutluluk ve hüznü bir arada yaşıyoruz. Yaşadığımız bu olağanüstü yıl hepimize farklı zorluklar yaşatırken bazı şeyleri tekrar hatırlamamızı ve değerini bilmemizi sağladı bir yandan. Bunlardan belki de en önemlisi doğa, güneş, açık hava, yeşillikler içinde yaptığımız yürüyüşler, güneş yüzümüze vurduğunda yaşadığımız mutluluk hissi oldu. Belki de bu dönemde çoğumuz şehirlerimizde bulunan daha önce hiç gitmediğimiz parkları, bahçeleri yeniden keşfettik. Ağaçların, kuşların ve eğer şanslıysak gördüğümüz sincapların sayesinde enerji depoladık.Fotoğraf: Pinterest/lindsaydaleart.comJaponlar doğanın insanlar üzerindeki pozitif etkilerini yıllar boyunca yaptıkları araştırmaların sonucunda "Shinrin-yoku" terimi ile ifade etmiş ve 1980'li yıllarda ulusal sağlık planlarına bu yöntemi dahil etmişler. "Shinrin" orman, "Yoku" ise banyo anlamına geliyor. Yani "Shinrin-Yoku" dilimizde "Orman Banyosu" olarak ifade edilebilir. En temel anlamıyla orman atmosferinde yıkanmak, ormanı duyularımızla hissetmek demek. Yapılan tüm çalışmaların sonucunda sadece 15 dakikalık bir orman banyosundan sonra bile katılımcıların hissettiği stres, öfke, anksiyete, uykusuzluk, depresyon gibi duygularda azalma olduğu görülmüş. Bitkilerin salgıladığı bir madde olan "phytoncides" (ahşap özü) insanların sakinleşmesini, stres seviyelerinin azalmasını sağlıyor bununla birlikte hastalıklara karşı bedeni güçlendiriyor.


Doğada vakit geçirmek, kuş sesleri, ağaçların, çiçeklerin kokuları, yaprakların arasından süzülen güneş ışığı, temiz hava.. Bunların hepsi iyi hissetmemizi ve rahatlamamızı sağlıyor. Stresimizi ve endişe seviyesimizi azaltıyor. Doğanın pozitif etkisi sayesinde daha iyi düşünebiliyor, enerjimizi yükseltebiliyor, kendimizi ve ruhumuzu yenileyebiliyoruz.Fotoğraf : kazuend (unsplash.com)Shinrin-yoku ormanda yapılan yürüyüş, koşu, egzersiz anlamında değil, temel olarak görme, duyma, koklama, dokunma gibi bütün duyularımızla doğada olmak, doğayı hissetmek anlamına geliyor. Bu ifadeyi insanların doğa ile aralarında kurduğu bağ olarak nitelendirmek yanlış olmaz.


İleriye dönük yapılan tahminlerde 2050'ye kadar dünya nüfusunun yaklaşık %66'sının şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. Toplumlar büyük oranda şehirlerde yaşıyor olsalar ve zamanlarının çoğunu kapalı alanda geçiriyor olsalar da yapacakları kısa bir orman banyosu bile zihinlerini şehrin kaotik ortamından uzaklaştırıp negatif enerjilerini atmalarını, stres seviyelerini azaltmalarını sağlıyor.Fotorğaf : A Perry (unsplash.com)Japonya'da Shinrin-Yoku ve orman terapisi kavramının ortaya çıkmasına yardımcı olan araştırmaların yapıldığı 44 akredite Shinrin-Yoku ormanı bulunuyor. Aslında orman banyosu yapmak için öyle büyük ormanlara ihtiyacımız yok. Herhangi bir şehir parkına gidip şehrin kaosunun dışında doğayla baş başa kalabiliriz.


Bunu yaparken doğa ile güçlü bir bağ kurabilmek, zihinlerimizi arındırmak için bir kaç adımı takip etmek fayda sağlayabilir.


Kendi Shinrin-Yoku'muzu yaparken telefon, bilgisayar vb. teknolojik aygıtları veya dikkat dağıtıcı farklı ekipmanları yanımıza almayalım, almamız gerekiyorsa bile sadece o an için kullanmayalım, yokmuş gibi hareket edelim ki dış etkilerden kendimizi arındıralım.


Düşüncelerimizden uzaklaşalım. Belli bir hedef doğrultusunda değil, amaçsızca dolaşalım, bedenimiz bizi nereye götürürse oraya gidelim. Zihnimizi dinlendirelim.


Zaman zaman doğayı daha iyi hissetmek için duralım. Bir ağaca, yaprağa daha yakından bakalım, sesleri dinleyelim, yürüdüğümüz yollardaki bitkileri, çiçekler ve onların güzelliklerini fark edelim.


Çevredeki sesleri dinlemek ve doğayı izlemek için rahat bir yer bulalım. Bizim orada olmamıza alıştıklarında kuşların, sincapların varsa diğer hayvanların davranışlarının nasıl değiştiğini görelim.


Arkadaş grubuyla gitmişsek eğer deneyimlerimizi yürüyüşümüzün sonunda birbirimizle paylaşalım. Orman banyomuz sırasında sadece doğanın sesini dinleyelim.

İşte bu kadar basit! 2020 belki bizi üzdü, hepimizi farklı şekillerde zorladı, belki bir süre daha evlerde vakit geçirmeye devam edeceğiz. Fırsat buldukça şehrimizdeki parklara, bahçelere gidelim ve kendimize güzel bir orman banyosu hediye edelim! Doğa tam orada bizi bekliyor ve karşılığında bizden hiçbir şey talep etmiyor.


Doğa ile sıkı sıkı bağ kuralım!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör