• Yağmur Kaya

Sıra Dışı Bir Budist Tapınağı: Wat Samphran
İlk bakışta Game of Thrones'dan bir sahneyi andıran yapı, aslında Tayland'da bulunan bir budist tapınağı. Radikal mimarisi ile ilk bakıştan itibaren insanı etkileyen tapınak resmi kayıtlara 1985'te geçmiş ama ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı ya da ejderhanın neyi temsil ettiği hala bilinmiyor. Rivayete göre Bhavana Buddho tarafından 7 gün süren bir oruç ve meditasyon sürecinin sonunda ortaya çıkan bir fikir.


Yapının inşası 5 yıl sürmüş. Yüksekliği ise Budizm'in kurucusu olan bilinen Gotama Buda'nın yaşamını onurlandırmak için, öldüğü yaşı temsilen 80 metre inşa edilmiş. 17 katlı, pembe, silindirik ana kütlenin etrafında dönen ejderha, aynı zamanda tapınağın dolaşımını sağlayan bir tünel. Zaman içinde bakımsızlıktan bir kısmının bozulduğu ve çatıya kadar açık olmadığı söyleniyor ancak tapınağın içindeki merdiven hala kulanılabiliyor. Ejderhanın üzerindeki pulların işçiliği gerçekten göz alıcı.

Tapınağın yapılış amacı keşişlerin burada çalışmaları ve meditasyon yapmalarıymış. Yapı tam anlamıyla tamamlanamamış olsa da hala kullanımda. O yüzden diğer tapınaklarda olduğu gibi buraya girerken de ayakkabıları çıkartmak gerekiyor. Bu sebeple de ziyaret edecekler için yanlarında yedek çorap getirmeleri öneriliyor.Tapınağın içi, zemin kat | Fotoğraf: bookaway.com
Ejderhanın içi (tünel) | Fotoğraf: bookaway.comÇatıya çıkar çıkmaz ilk görünen şey "mutluluk" heykeli. Keşişlere ve ibadet edenlere, tünelin sonunda mutluluk ve minnettarlık olduğunu hatırlatmak için yerleştirilmiş. Bunun yanı sıra büyük, altın rengi bir Buda heykeli ve küçük kapalı yapılar bulunuyor.


Yapının etrafında ise farklı farklı heykelleri barındıran bahçeler ve bozuk para atıldığında dileklerin gerçekleştiğine inanılan göletler var (evet biraz Yerebatan Sarnıcı gibi).


Bilinen Budist tapınaklarına göre oldukça sıra dışı Wat Samphran, Bangkok'a 40 km uzaklıkta. Ziyaret etmek isteyenler Bangkok'tan toplu taşıma ya da özel araç ile ulaşabiliyor.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör