• Ayşe Merve Çilingir

Rota: Dalyan-Göcek-Kayaköy-Patara
Ege ile Akdeniz’in buluştuğu, sıkça ziyaret edilen noktalardan oluşan bir diğer rota Batı Likya’ya uzanıyor. Bir kısmı çokça bilindik bir kısmı daha kıyıda köşede olan durakları, bolca da antik yerleşimleri barındıran bir rota. Bölgenin tümünde yer alan antik yerleşimleri ziyaret etmek haliyle mümkün olmasa da, deniz tatiliyle birlikte harmanlayarak bir program oluşturmak mümkün.
Rotanın başlangıcı, hava yoluyla ulaşım göz önünde bulundurularak Dalaman olarak belirlendi. Dalaman’ın hem Doğusu hem de Batısı görülmesi gereken muazzam yerleri barındırsa da, yolculuğu tamamlanabilir kılmak adına doğuda Dalyan, Batı’da ise Patara, yedi gecelik bir tatil için uygun sınırları oluşturuyor. Dalaman’a hava yoluyla vardığımızda karşımıza ilk çıkan yapı Dalaman havalimanı. Dalaman Havalimanı, EAA’nın tasarladığı ve özellikle İstanbul havalimanlarıyla karşılaştırıldığında oldukça ferah ve konforlu bir aktarım süreci sunan bir mekân. Havalimanının gelen yolcu çıkış rotası sizi, kapının öncesinde araç kiralama noktalarıyla, çıkışın ardında ise Muğla’nın çeşitli noktalarına götürecek servis araçları ile buluşturuyor. Çok duraklı bir rota olması ve coğrafyanın sağladığı özgürlük ve sürprizler nedeniyle, araç ile ulaşımı seçmek en keyifli yöntem.


Dalaman havalimanına varıp uygun bir araç edinmenin ardından, yön batıya çevrildiğinde, Köyceğiz ve Dalyan istikametine doğru uzanan bir yol karşımıza çıkıyor.

Dalaman havalimanı ile Köyceğiz arası yaklaşık 40 dakika sürüyor. Köyceğiz sakin bir kasaba esasen, yerleşim merkezini biraz görmek ve göl kenarında biraz soluklanırken bir kahve içmek ya da öğle yemeği yemek için güzel bir alternatif oluşturuyor. Köyceğiz Gölü ve onu Dalyan’a, aynı zamanda denize bağlayan boğaz görülmeye değer güzelliklerden biri. Köyceğiz’e araba ile 25 dakikalık mesafede Dalyan yer alıyor. Dalyan, bulunduğu coğrafyanın getirilerinin yanında, içinde barındırdığı alternatiflerle eşsiz bir yer. Köyceğiz Gölü’nün denize açıldığı boğazın kenarında yer alan yerleşimi Caretta Caretta’ların rotasının üzerinde yer alıyor, karşı kıyısında Kaunos antik kentini barındırıyor ve size konaklama, yeme-içme ve eğlence için alternatifler sunuyor.


Görsel: FlickrDalyan’ın merkezinden nehir boyunu takip ederek güneye doğru yüründüğünde birçok yeme-içme ve konaklama mekânı görülebiliyor. Sakinliği ve doğa ile daha samimi olması göz önünde bulundurulduğunda, karşınıza çıkan bu yerlerden birinde sakinlik içinde akşamı geçirmek ve varış yolculuğunun yorgunluğunu atmak için uygun bir nokta. Burada bira içerken ya da yemek yerken karşınıza kaplumbağalar çıkabiliyor.


Dalaman Çayı'ndan geçen bir kaplumbağaDalyan’da ilk sabah erken uyanıp bütün günü İztuzu plajında geçirmek yaşanması gereken deneyimlerden. Dalyan’dan İztuzu plajına ulaşımın iki çeşitlemesi var: İlk seçenek kara yoluyla plajın başlangıç noktasına ulaşmak, ikinci seçenek ise Dalyan’dan kalkan tekneler ile boğazın denize açıldığı noktaya ulaşmak.

İki seçeneğin de kendine has güzellikleri var. Nehirden kıyıya ulaşmak, sazlıkların arasından geçip coğrafyanın güzelliklerini görmek ve kaplumbağalar, sazlıklar ile karşılaşmak demek. Kara yoluyla ulaşımı tercih ettiğinizde ise minik bir tesis ve DEKAMER ile karşılaşıyorsunuz. DEKAMER, deniz kaplumbağalarının üreme sezonu boyunca koruma sağlamaya ve zarar görmüş deniz kaplumbağalarını bakıma almaya yönelik bir oluşum. DEKAMER’in tesisi belirli saatlerde ziyaretçi kabul ettiği gibi, sezonluk olarak gönüllü de kabul ediyor.Dekamer yerleşkesi.İztuzu plajı neredeyse 4 kilometreyi aşkın kumsalıyla ülkenin en uzun ikinci plajı olduğu için, başından sonu yürümek için bir-bir buçuk saat ve azim gerekiyor, dolayısıyla ulaşım metodunu seçmek de öznel tercihlere kalıyor.Görsel: Flickrİztuzu plajına giderken akılda bulundurulması gereken noktalardan biri, tesislerde alkol satışının olmaması. Bu nedenle minik bir buzluk ve kendi içkinizle gitmek en pratik çözüm. Bir diğer önemli nokta ise kaplumbağaların üremeleri açısından önemli bir noktada olması nedeniyle, plajın akşam saat sekizden sonra boşaltılması. Bu saat dilimi her ne kadar insana yeterli gelse de, plajın inanılmaz uzunluğu ve güzelliği zamanın akşını hızlandırıyor ve saat sekize yaklaştığında bu sürenin yetmediğini hissediyorsunuz. Güneş aşağıya indiğinde plajın tenha yerlerine doğru yürüyüş yapılırsa, etrafta dolaşan mavi yengeçler de görülebilir ki bu plaja dair görülmesi gereken güzelliklerden biri. Burada güneş ufuk çizgisine yaklaştıktan sonra çok hızlı batıyor ve mesafeler de çok uzun, yürüyüş yaparken dikkat edilmeli.İztuzu Plajı'nda akşam olunca çıkan yengeçlerden biriİkinci gece de Dalyan’da konaklamak hem sahilde geçirilen uzun günün ardından uzun yol gitmemek hem de Dalyan’da biraz daha vakit geçirebilmek için iyi bir tercih. Dalyan’ın geceleri de canlı ve birçok mekân alternatifi sunuyor. Ertesi gün, Dalyan’da boğazın karşı kıyısına geçmek için feribot ya da diğer deniz ulaşımı alternatiflerinden birini tercih etmek ve Dalyan tarafından kaya mezarları görülen antik kentin kendisinde dolaşmak buraya kadar gelmişken yapılmalı. Kaunos antik yerleşimine kara yoluyla ulaşımın tek yöntemi Köyceğiz Gölü’nün çevresinden dolaşmak olduğu için, bir deniz ulaşımıyla karşı kıyıya geçmek ve ardından yürümek daha makul. Burada geçirilecek sürenin uzunluğu ve tekrar İztuzu’nu ziyaret edip etmemek yine öznel bir tercih.


Dalyan’ın ardından ikinci konaklama noktası, biraz daha doğuya ilerlemek ve ulaşılabilir bir noktada bulunması açısından Göcek. Göcek’te konaklamanın öncesindeki günü kısa tutup buraya erken varılırsa, sahilden kalkan teknelerle yapılan turlar da güzel bir gün geçirmek için mantıklı.

Göcek kocaman bir liman ve sahilden denize girme olanağı sunmuyor. Yerleşimin arkasında uzanan dağlar boyunca yürüyüş yapılabilir pek ala ancak geçtiğimiz yıllarda burası da bir yangın geçirdi. Yine de küçük bir doğa yürüyüşü ve manzaranın keyfini çıkarmak için güzel bir seçenek.Göcek manzarasıBahar aylarında ortaya çıkan minik şelalelerGöcek’te konaklamanın ardından arabayla 20’şer dakika uzaklıkta birkaç koy bulunuyor. İnlice, Günlüklü, Katrancı bunlar arasında. Hangisine gidileceği seçilmeden önce minik bir araştırma yapıp tercihler ona göre yapılabilir. Bu rota Katrancı koyunu içeriyor. Katrancı koyu, hem kumsalı hem de kumsalın hemen ardındaki ormanlık alanı ile gölge ile güneşi bir arada içeriyor. Burada ufak tefek yeme içme işlerinizi Katrancı Beach Camping'de halledebiliyorsunuz ancak eğer yoğun bir günse akşama doğru bira stokları tükeniyor. Yine bu koyda kano ya da deniz bisikleti kiralanabiliyor. Koya açılmak ve iki kenarda bulunan minik kıyılara ulaşmak mümkün ki bu koyu diğerleri arasında öne çıkaran olanaklarından en önemlisi bu.Görsel: @katranci_beach_campingBütün günü burada geçirip geçirmemek yine tercihe bağlı, Katrancı ile Fethiye yolu üzerinde bulunan ve Yeşil Vadi olarak adlandırılan bir yer var. Gün ikiye bölünürse ziyaret edilebilir. Burada bir mağaranın içinden doğan bir akarsu ve akarsu kenarlarına yerleşmiş bir işletme bulunuyor. Burada kredi kartı geçmiyor o yüzden nakit ile gidilmeli. Yemek yemek ve serinlemek, biraz da soğuk ve tatlı suda yüzmek için gidilebilir.Yeşil Vadi'de yer alan konaklama alanlarıYeşil VadiAkşam yemeğinin bir diğer alternatifi de konaklamanın yapılacağı Fethiye’de yer alan Balıkçılar Çarşısı. Burada satılan balıklardan istediğinizi, istediğiniz miktarda seçip yemeğinizi hazırlatabilirsiniz.

Fethiye’de konaklanan günün ertesinde, 30 dakikalık bir araba yolculuğuyla Kayaköy’e ulaşılabilir. Kayaköy 20. yüzyılın başında, nüfus değişim politikaları sonucu boşaltılmış bir Rum köyü. Geçmişi çok daha gerilere gidiyor. Topografyanın tümünü kullanan konutların dağılımı, sokakları, kilise ve şapelleriyle koca bir açık hava müzesi ki gerçekten de müzekartla giriliyor. Müzekartınız yoksa burada çıkarılabiliyor, sanırım biletle gezmek de mümkün. Müzenin el atmasına rağmen olduğu gibi kalmış bir yerleşim, görülmeye ve tırmanmaya değer. Eski yerleşimin eteklerinde mekanlar bulunuyor. Burada kendi ev yapımı şaraplarını içmek mümkün. Kayaköy’ün ardından arabayla Gemiler Koyu ve buradan adaya ulaşmak mümkün. Adada kazıları süren bir antik yerleşim yer alıyor. Likya yolunun bir kısmı da buranın hem yakınında. Likya yoluna giriş yapılarak doğa yürüyüşü yapılabilir ve Af Kule manastırına ulaşılabilir. Buraya giden yol biraz karışık ve yerel halka sorularak yolun başlangıcına ulaşmak en iyi seçenek aksi takdirde yine de uzun ve güzel bir doğa yürüyüşünü bir yere varmadan biraz da kaybolarak yapabilirsiniz. Konaklama için Fethiye ya da Kayaköy arasında tercih yapmak yine hem bütçeye hem de istenen şeye bağlı olarak öznel bir karar.KayaköyKayaköyKayaköy'ün tepe noktasıKonaklamanın ardından, Fethiye’den başlayıp Patara’ya uzanan bir yolculuk var ve bütün gün çeşitli antik yerleşimlere uğrayan bu yolculukla geçiyor. Duraklar Oinoanda, Pınara, Xanthos ve Letoon. Xanthos ve Letoon en çok uğranan antik yerleşimlerden, Oinoanda’ya ulaşmak bir hayli zahmetli. Ancak bütün gün yalnızca Oinoanda’da dahi geçirilebilir o yüzden kesinlikle atlanmaması gereken bir yer.

Oinoanda’ya ulaşım, Fethiye’ye arabayla bir saat on dakikalık mesafede bulunan İncealiler Köyü'nden. İncealiler Köyü'ne varıldığında Onionda’ya varmak için hala bir süre yolculuk yapmak gerekecek, köy kahvesinin ardında yükselen dağın tepesinde bulunuyor yerleşim ve yemyeşil bir ormandan geçiyor yol.İncealiler köyüOrmanın içinde yer alan patikalar takip edilerek tepeye kadar yürümeniz gerekiyor ki kısa bir yürüyüş değil bu, temponuza bağlı olarak yarım saate varabilecek bir yürüyüş ve yol boyunca telefon çekmiyor. Bunu göz önünde bulundurarak kalabalık bir grup halindeyseniz birbirinizle göz temasını kaybetmemek, ekipten birini kaybetmemek için gerekli, çünkü kaybettiğinizde esen rüzgarın yönüyle birlikte sesinizi duyurmak da çok kolay olmuyor. Tırmanışı bitirdikten sonra kentin surları karşınıza çıkıyor.Oinoanda surlarıSurları geçip yürümeye devam ettiğinizde ise antik kentin kalıntılarının geniş bir bölgeye yayıldığını görüyorsunuz. Tırmanışa başlamadan önce köy kahvesinde yolu sormanız ve tırmanacağınızı belirtmeniz mantıklı çünkü kentin bir bekçisi bulunuyor ve o da işinizi kolaylaştırabilir. Kışın köye ulaşmanız bile mümkün olmayabilir ancak kışa yakın bahar aylarında da buranın karlar altında olması olası ve yukarıya bir yabancı olarak tırmanmanız pek güvenli değil.OinoandaTırmanıştaki manzaraİncealiler Köyü'nden yine bir saat 10 dakikalık bir yolculukla Pınara Antik Kenti'ne varılıyor. Pınara, Xanthos ve Letoon arası ise kısa mesafeler. Bunlardan bir kısmına giriş için yine müzekart gerekiyor ki Patara için de bu geçerli. Dolayısıyla eğer yoksa Kayaköy’de müzekart almak en mantıklı seçenek.

Letoon, tapınaklarPınara, Xanthos ve Letoon ziyaretlerinin ve yorucu bir günün ardından konaklama için Gelemiş’i tercih etmek Patara’ya ulaşım için en mantıklı seçenek. Gelemiş küçük bir yerleşim ve konaklama ve yemek için çok fazla seçenek var. Ertesi gün konakladığınız yerden 20-25 dakikalık bir yürüyüşle Patara antik kentine ardından da Patara sahiline varabilirsiniz. Patara Antik Kenti uzun yıllardır kazıları devam eden bir yerleşim, yaz aylarında kazı ekibiyle karşılaşmanız olası.Patara Antik KentiPatara Antik TiyatroPatara Antik Kenti'nin ardından yol takip edildiğinde plaja ulaşıyorsunuz. Patara plajı geçtiğimiz yıllarda bir hayli popüler olmuş bir yer ve dolayısıyla kalabalık. Ancak bahsettiğimiz 11 kilometrelik bir kumsal olduğu için kendinize tenha bir yer buluyorsunuz. Patara Plajı'nda da bir tesis yer alıyor ve yeme içme ihtiyacınızı burada bulunduğunuz süre boyunca karşılayabilirsiniz. Patara’da denize girmenin yanında yürüyüş yapmak ve kum tepelerinin arasında dolaşmak oldukça keyifli. Burası da hem müze statüsünde olduğu için hem de kaplumbağa yumurtlama alanı olduğu için akşam boşaltmanız bekleniyor.Patara plajıO gece konaklamayı da Gelemiş’te yaptıktan sonra artık yolculuğun sonuna gelinmiş oluyor ve Dalaman’a oradan da eve doğru yola çıkmanın vakti de gelmiş oluyor.


İyi gezmeler!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör