• Beliz Eyol

Refik Anadol "Makine Hatıraları: Uzay"


"Nasa’nın 60 yıllık arşiviyle birlikte uzaya sanatsal bakış"


Fotoğraf: www.pilevneli.com“Bir makine öğrenirse rüya görebilir mi? sorusunu beş yıldır soruyorum. Özellikle hatıralarla çok fazla derdim var." diyen Anadol, bu soruların ve düşüncelerinin peşinden gidip, NASA destekli araştırmalarının neticesinde bu sergisini oluşturmuştur.


Sergideki eserler, uzay teleskopları tarafından kaydedilen 2 milyonu aşkın görüntüyle, şimdiye kadar bir sanat enstalasyonunda kullanılan en büyük uzay temalı veri kümesinden oluşmaktadır.


Refik Anadol Studio’nun İstanbul’da bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı kişisel sergisi “Makine Hatıraları: Uzay”, astronomik araştırmaların insanlık tarihindeki yerini gözler önüne seriyor ve uzaya ışık tutan yeni bir bakış açısı sunuyor.


Fotoğraf: www.pilevneli.comSergi, “Hatıralar” ve “Düşler” başlıklı iki bölümden oluşuyor.


Serginin ilk bölümü “Hatıralar”; Refik Anadol’un yapay zeka yardımıyla, uzayla ilgili hali hazırda yorumlanmamış, ham görsel verileri topladığı ve onları pigmentlere dönüştürdüğü bir dizi dinamik veri tablosu sunuyor.


Eserleri ortaya çıkaran araçların işlevselliğini gözler önüne seriyor. Böylelikle evreni, yalnızca soyut düşlerle değil, aynı zamanda ulu bir bütünlüğün parçalanmış fakat somut delilleri ile birlikte destekleniyor.


İkinci bölüm, “Düşler”, üç boyutlu veri heykelleri ve 15 dakikalık, mekanla bütünleşik bir yapay zeka sineması enstalasyonundan oluşuyor.

“Makine Hatıraları: Uzay”, 19 Mart itibarıyla pazar günü hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak izlenebilecek. Covid-19 tedbirleri dolayısıyla kısıtlamalarda değişiklik olması halinde sergi pazartesi günü hariç her gün 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebilecek. Sergi 25 Nisana kadar devam edecek.


Sergi Afişi | Görsel: kultur.istanbul
Makine Hatıraları: Uzay'dan bir bölüm | Video: Beliz Eyol
Makine Hatıraları: Uzay'dan bir bölüm | Video: Beliz EyolMakine Hatıraları: Uzay'dan bir bölüm | Video: Beliz EyolMakine Hatıraları: Uzay'dan bir bölüm | Video: Beliz EyolMakine Hatıraları: Uzay'dan bir bölüm | Video: Beliz Eyol
Refik Anadol kimdir?


Refik Anadol | Fotoğraf: www.raillife.com.trRefik Anadol, 1985 yılında İstanbul’da doğan bir medya sanatçısı ve yönetmen. Los Angeles, California'da yaşıyor ve çalışıyor. UCLA’nın (University of California, Los Angeles) Tasarım Medya Sanatları Bölümü'nde öğretim görevlisi ve misafir araştırmacı olarak görev yapan Anadol, aynı zamanda California, Los Angeles Üniversitesinde Medya Sanatları alanında güzel sanatlar yüksek lisansına ve Görsel Bilgi Teknolojileri Tasarımında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesine sahip. Ayrıca Antilop'ta kurucu ve yaratıcı yönetmendir.


Sanatında mimariyi; tuval, ışığı ve veriyi ise materyal olarak kullanarak, teknolojiyi sanatsal üretimlerinin merkezinde tutuyor. Birçok sanatçıdan farklı olarak üç boyutlu haritalama sistemiyle medyatik sanatlarla mimariyi buluşturan sanatçı, kamusal alanlara daha önce yapılmamış eserler tasarlayarak, alanların ilham verici hale gelmesini sağlıyor.


Refik Anadol | Fotoğraf : www.kolektifhouse.coGoogle, Microsoft, Nvidia, Intel, IBM ve Samsung gibi uluslararası kuruluşlarla iş birliği yapan Refik Anadol, yaşamını ve çalışmalarını Los Angeles’ta sürdürmekte.


Anadol ayrıca The Architect’s Newspaper En İyi Sergi Tasarımı Ödülü, Microsoft Research En İyi Vizyon Ödülü, German Design Ödülü, UCLA Art+Architecture Moss Award, University of California Institute for Research in the Arts Ödülü, SEGD Global Design Award, Google’s Art and Machine Intelligence Artist Residency Award’ın da aralarında bulunduğu bir çok ödüle layık görülmüştür.


Kaynaklar:

Pilevneli Galeri | News

www.hurriyet.com.tr/haberleri/refik-anadol

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör