• Neslişah İnan

Odeabank’tan Çocuklara ‘Eşit Masallar’“Pamuk Prenses’e bir cadı elma verdi ve prenses çaresizce onu bir prensin öpmesini bekledi. Sindirella hep acılar çekti, tek kurtuluş yolu kendini prense beğendirmekti. Kırmızı Başlıklı Kız çok saftı kurda inandı, kurt onu bir lokmada midesine attı.”


Peki bu masallar başka türlü olamaz mıydı? Prensesler hep prenslerini mi bekler? Kız çocukları hep saf ve çaresiz midir? Ya da prenslerin tek görevi prensesleri kurtarmak mı? Doğrusu cesaretsiz, çaresiz ve güçsüz prensesler yok. Zeki, gözü kara, cesur, kendi kaderini kendi yazan, kendi sınırlarını çizen kadınlar var.


O zaman masallar da değişmeli!


Masallardaki roller değişirse, toplumlar değişir. Çünkü kadın-erkek rolleri ve eşitliği küçük yaşlarda öğrenilir.

“Biz eşit bir geleceğe inanıyoruz.” diyen odeabank kısa süre önce Can Yayınları işbirliği ile "Eşit Masallar" projesini hayata geçirdi. İçerik danışmanlığını Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk'un yaptığı proje kapsamında Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel ve Sindirella masalları kadın erkek eşitliği gözetilerek tekrar kaleme alındı. Ayrıca Nova Norda da projeye bestelediği şarkı ile eşlik etti. Kitapların illüstrasyonlarını Sena Karakaş, Göktuğ Karahan ve Cemre Arslan , reklam filminin prodüksiyonu Lunapark Film ve poster çizimleri Berat Pekmezci gerçekleştirmiş.

Proje hem anne babalarda farkındalık yaratmayı hem de toplum bilincinin değiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.


Bu güzel Eşit Masallar projesi için Burcu Üngör‘ün fikrini destekleyen Sena Karakaş ve PUNCH BBDO‘yı Nerede Kalmıştık Mag olarak biz de tebrik ediyoruz!


“Eşit bir yarına uyansın çocuklar!” sloganlıya yola çıkılan bu projede yeniden yorumlanan masalları Odeabank şubelerinden ücretsiz edinebilir veya dijital ve sesli kitaplara odeabank.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.
Eşit bir geleceğe!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör