• Hatun Vera Altunöz

Normal People: Sally Rooney'in Romanından Uyarlanan Hulu Yapımı Dizi

2020'nin en ses getiren dizilerinden olan Normal People, birinci sezon 12 bölümüyle BBC Three ve Hulu için üretilen İrlanda drama dizisi. Sally Rooney'in aynı adlı romanından uyarlanan dizinin başrollerini Daisy Edgar- Jones ve Paul Mescal üstleniyor. Hem romanıyla hem de diziyle bir çok ödülün sahibi olan "Normal People" dizisinde bizi neler bekliyor hep birlikte bakalım.
Normal People dizisi, Marianne ve Connell'in lise yıllarından Trinity Üniversitesi'ndeki lisans yıllarına uzanan ilişkilerini tasvir ediyor. Marianne ve Connell İrlanda'nın küçük bir şehri olan Sligo'da yaşayan ve aynı okula giden iki genç. Connell başarılı ve sosyal biriyken Marianne ise daha çok hazır cevap, zeki, soğuk ve arkadaş ilişkisi oldukça zayıf biri. Okulda yalnız olmasının yanında aslında evinde de yalnız olan Marianne'nin annesi ve abisiyle olan mesafeli ilişkisi Marianne'nin hayatında ne kadar yalnız olduğunu gözler önüne seriyor. Connell'in annesi Marianne'nin evinde ev işlerine yardım eden bir çalışan olunca Connell'in annesinin yanına uğraması daha sonra Marianne ile okul dışında yakınlık kurmalarına zemin hazırlar. İşte tam da olay burada başlıyor ve ikili bir anda yakınlaşmaya başlıyor.


Gizli bir ilişki yaşamayı tercih eden Connell'in aslında ilişkisinden çok kendisini ve arkadaş çevresini düşünmesi bu ilişkinin gidişatını olumsuz etkiliyor. Çünkü Marianne'yi okuldaki çoğu arkadaşı soğuk buluyor ve Connell'in yakın çevresi sürekli Marianne hakkında olumsuz bir tavır içinde. Bu sebeple gizlilik içinde ilişkisini sürdüren Connell en sonunda Marianne'yi ciddi bir şekilde üzer. İşte bu noktada, Connell'in annesinin oğlunun Marianne'ye karşı gösterdiği tavrına tepkisi dizide beni en çok etkilenen kısımlardan biri. Annelerin aslında oğullarının hatalarını görmezden gelmeyip aksine onların yapmış oldukları hataları yüzlerine net bir şekilde ifade etmesinin onların belki de bu noktada daha iyi düşünmesine büyük katkısı olabilir diye düşünüyorum. Dizide de tam olarak böyle bir sahne vardı, ve ben inanılmaz etkilendim. Helal olsun Lorraine dedim, helal.... Bu süreçte her şeye rağmen bencil bir tutum sergileyen Connell daha sonra her ne kadar bu hareketinden pişman olsa da ne yazık ki ikilinin arasına mesafe giriyor.
Trinity Üniversitesi'nde yine bir araya gelseler de ara ara yine uzaklaşıp ama sonrasında yine birbirlerine dönüyorlar. Dizideki akış tam olarak böyle. Ama akışın içinde güzel detaylar elbette var. İzlemeyenleri de düşünerek bu kısımlarla ilgili detaylara girmek istemiyorum. Özetlemek gerekirse "Normal People" dizisinde birbirinden asla ayrı kalamayan, ancak sevmek için de birtakım sınavlar vermek zorunda kalan iki gencin hikayesi çok net bir şekilde izleyenlere geçiyor. Aslında sadece aşkı anlatmıyor. Arkadaşlık edinme, arkadaşlar arasında dışlanma korkusu, toplumun cinsiyetlere yüklediği anlamlar ve kendini ifade etme gibi pek çok öğeye değiniyor.


"Normal People" hem romanıyla hem de dizisiyle bir çok ödüle ismini yazdırmayı başarıyor. Dizi hem Altın Küre hem de Emmy ödüllerinde adaylıklar alarak başarısını taçlandırıyor. Dizisi ödüller için ismini yazdırırken roman olarak da bir çok ödülün sahibi oluyor. “British Book Award”, “Yılın Kitabı ve Yılın Roman Ödülü”, “An Post Irish Yılın Romanı Ödülü” ve “2018 Costa En İyi Roman Ödülü”ne layık görülüyor. Roman aynı zamanda “2018 Booker Ödülü”ne ve “2019 Women’s Prize For Fiction”a aday gösteriliyor.
O kadar ses getiren bir dizi olunca doğal olarak ikinci sezon olma durumunu eminim herkes merak ediyordur. Dizinin yönetmeni Lenny Abrahamson, ileride şartlar oluşursa Marianne ve Connell'in beş yıl sonrasında neler yaşadıklarını ya da ne yaptıklarını izleyiciyle buluşturabiliriz diye belirtiyor ama henüz bu durum net değil. Kitap uyarlamaların diziye yansımasını sevenler varsa onlara başka bir haberim var. Sally Roney'in "Conversations with Friends" adlı kitabı da aynı ekip tarafından diziye uyarlanacak. Yine Hulu yapımı olacak yeni diziyi şimdiden merakla bekliyorum.


Ayrıca yazımı sonlandırmadan önce bir şey daha söylemek istiyorum: "Normal People" dizisinde çalan harika şarkılar için dizinin Spotify'da yer alan çalma listesine mutlaka bakın derim. Harika parçalar mevcut. Imogen Heap'in "Hide and Seek" şarkısını her dinlendiğimde sanırım iki gencin hikayesi aklıma gelecek. Şarkının adının da ikili arasında ilişkiyi çok güzel betimlediğini söyleyebilirim.


0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör