• Cansu Şengün

Multitasking Alışkanlığını Durdurmak İçin Uygulayabileceğiniz 6 Adım


Fotoğraf: Julia Fullerton-BattenMultitasking, aynı anda birden çok iş yapmak, çoklu görev anlamlarına geliyor. Zamanımızın büyük bir kısmı multitasking halinde geçmekte. Projeler arasında geçiş yapmak, bir yandan telefonla konuşup diğer yandan mail yazmak ya da yemek hazırlarken telefondan gelen bildirimlere bakmak gibi birden çok örnek verebiliriz.


Zamanın hızını yakalamak için aynı anda birçok işle uğraşmak verimliliği arttırıyor, zamandan tasarruf ettiriyor gibi görünse de aslında öyle değil. Tam tersine yavaşlatıyor, odaklanmayı azaltarak verimliliği düşürüyor ve daha çok stres yaşamaya neden oluyor.


Psikolog Robert Rogers ve Stephen Monsell tarafından yürütülen bir çalışmada katılımcılar görev değiştirmek zorunda kaldıklarında, aynı görevi tekrarladıklarından daha yavaş oldukları gözlemlendi. Joshua Rubinstein, Jeffrey Evans ve David Meyer tarafından yapılan başka bir çalışmada, katılımcıların birden fazla görev arasında geçiş yaparken görevlerin daha karmaşık bir hal aldığı ve bu nedenle daha fazla zaman harcandığı görüldü.


Bu alışkanlığın üstesinden gelmek ve üretkenliği arttırmak için bu altı adımı uygulayabilirsiniz:


  • İyi Bir Şekilde Dinlenin

Yorgun olduğunuzda ufak bir mola verebilirsiniz. Düzenli bir uyku ve iyi bir şekilde dinlenmek ve gün boyunca kısa molalar vermek işe odaklanmanızı kolaylaştırır.


  • Günlük Plan Yapın

Gün içinde bir plan oluşturduğunuzda kendinizi odaklanmış hissederek dikkat dağıtıcı unsurlara ve diğer işlere karşı direnciniz yüksek olur ve yapılması gereken işe daha iyi bir şekilde odaklanmış olursunuz. Günlük yapılacaklar listesi oluşturarak görevlerinize öncelik verin.


  • Hedefinize Odaklanın

Sizi zorlayabilecek görevle başa çıkmak için o işe yeterli bir zaman ayırın. Odak noktanızı güçlendirmek için zamanı daha da uzatın.


  • Zamanlayıcı Ayarlayın

Yapacağınız işler için belirli bir süre ayırın. Sadece elinizdeki göreve odaklanın ve süre tamamlanana kadar devam edin.


  • Dikkat Dağıtıcı Unsurları Kaldırın

Dikkatinizin dağılmasını önlemek işinize odaklanmayı güçlendirmek istiyorsanız Facebook, Instagram, Reddit, Pinterest, Pinterest gibi sosyal medya platformlarına bakmayı bırakın. E-postalarınızı günde iki veya üç kez kontrol etmeyi deneyin.


  • Sabahları Meditasyon Yapın

Güne başlamak için her sabah 10 dakika meditasyon yapabilirsiniz. Böylece sabahları ihtiyacınız olan enerjiyi alarak işinize kolayca odaklanabilirsiniz.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör