• Günce Karaküçük

Milano'nun Şans Keki: Panettone


Fotoğraf: Valentina PrevidiPanettone 15. yy’da Milano’da ortaya çıkmış bir Noel kekidir. Kek demek ne kadar doğru bilmiyorum çünkü tatlı bir ekmeğe benziyor aslında. Zenginden fakire herkesin sofrasını süsleyen Panettone’nin uğur ve bereket getirdiğine inanılıyor.


Panettone’nin ortaya çıkışını anlatan birçok hikaye var. Patronunun kızıyla evlenmek için bu keki yapan Toni’den tutun, aşçı tatlıyı yakınca mevcut malzemeden bu keki ortaya çıkaran mutfak yardımcısı Toni’ye kadar sıralayabiliriz. Tabii asıl önemli olan bunu yapan bir Toni ve ismi de “pan del Toni” yani “Toni’nin ekmeğinden” geliyor.


Panettone yaklaşık 1kg ağırlığında oluyor ve içerisinde de bol yağ ile meyve şekerlemeleri bulunuyor. Meyve şekerlemelerine ek olarak çikolata parçacıklı versiyonu da tercih ediliyor. Hazırlaması çok zahmetli, emek ve sabır isteyen bir ürün. Uzun süre dayanan bir kek ama siz yine de bitirmekte zorlanırım derseniz, dilimleyip buzlukta da saklayabilirsiniz


Açıkçası zor geçen bir 2020 sonrası ben 2021 için işimi garantiye almaya çalışanlardanım. Kokinalardan tutun Panettone’ye kadar..Fotoğraf: principalrelocation.comSizler için de Panettone alabileceğiniz veya sipariş verebileceğiniz birkaç mekan önerisinde bulunmak istiyorum, inanın teneke kutular içindekinden çok daha lezzetli Panettone :)


Sour & Sweet Artisan Bakery Gel-al ve paket servis imkanı var. Paket servis için telefon ile arayabilirsiniz ya da Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz, ekstra teslimat ücreti bulunuyor.


Padoca Bakery & Cafe Gel-al ve paket servis imkanı var. Yemek Sepeti Vale ve Getir Yemek ile sipariş verebileceğiniz gibi kendilerine ulaşıp ekstra ücret karşılığında kurye ile göndermelerini de rica edebilirsiniz (İstanbul içinde). Sınırlı üretim yaptıklarını belirteyim.


Beyaz Fırın Beyaz Fırın uzun bir süredir her sene Panettone hazırlıyor. Gel al ve Yemek Sepeti Vale, Getir Yemek dışında kendi web siteleri üzerinden de sipariş edebilirsiniz. Sanırım en güzeli tüm Türkiye için sipariş verilebiliyor olması. Ayrıca Nathalie Suda’nın instagram sayfasındaki Panettone üzerine hazırladığı vanilyalı sos tarifini de denemenizi öneririm.


Divan Pastaneleri Divan da lezzetli Panettone’ye ulaşabileceğiniz adreslerden biri. Yine kendiniz şubelerinden alabileceğiniz gibi Yemek Sepeti Vale, Getir Yemek ve kendi web siteleri üzerinden sipariş verebilirsiniz.


Panettone’nin yanına en çok yakışanlardan biri de sıcak şarap. Onun için de sitemizdeki sıcak şarap tarifine göz atabilirsiniz.


Afiyet olsun!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör