• Nurhilal Önür

Hafta Sonlarını Keyifli Değerlendirebileceğiniz Kitap Önerileri


Fotoğraf: @perksoftalesCumartesi günlerinde tekrar eve kapanmamızla birlikte karantinayı biraz daha keyifli kılacak, benimde okuyup beğendiğim 10 kitaptan bahsetmek istedim. Şimdiden kitapları merak edip okuyan herkese keyifli okumalar!


İlk 2 kitabım Netflix'de filmi de olan Adınla Çağır Beni (Call Me By Your Name) ve devam kitabı Bul Beni (Find Me). Adınla Çağır Beni'de Elio ve Oliver'in aşkına şahit oluyoruz. Ama bu aşk klasikleşmiş aşkların dışında ve aslında güzel bir dostluk da aynı zamanda. Bul Beni'de ise bu güzel aşkın yıllar sonraki halini karakterlerin yer yer kendi ağızlarından okuyoruz. Filmini de aşırı beğendiğim bu 2 kitabı hala okumadıysanız mutlaka tavsiye ederim.Adınla Çağır Beni, Bul Beni-André Aciman | Fotoğraf @kitapvesanatadair3. tavsiye edeceğim kitap Stendhal'ın Armance kitabı. Armance ile yukarıda bahsettiğim kitap sayesinde tanıştım. Adınla Çağır Beni'de Elio kitapçıdan iki tane Armance alır ve ciltli olanın içerisine çok güzel bir not yazarak Oliver'e hediye eder. Aslında iki kitabında ortak bir özelliği vardır: Adınla Çağır Beni'de Elio ve Oliver'in aşkı ne kadar imkansızsa Armance'de Octave ve Armance'nin aşkı o kadar imkansızdır.Armance-Stendhal | Fotoğraf: @kitapvesanatadair4. olarak başucu olabilecek tarzda bir kitap önermek istiyorum; Dört Anlaşma. Mutlaka bir çok sosyal medya hesabında denk gelmişsinizdir. Şunu söyleyebilirim ki yazarın ''dört anlaşma''olarak belirlediği kitabın temelini oluşturan olguları hayatımızda uygulayabilsek eminim çok daha mutlu, kendiyle barışık insanlar oluruz. Yazarın da zaten en önemli bahsettiği şey bunları öğrendikten sonra uygulayabilmek. Öyle bir kitap ki ara ara açıp okumak isteyeceğiniz ve eminim ki altını çizeceğiniz bir çok cümle olacak.Dört Anlaşma-Don Miguel Ruiz | Fotoğraf: @kitapvesanatadair5.olarak tam anlamıyla içinizi ısıtacak bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Kısacık, bir kaç saatte bile okuyabileceğiniz, iyi hissettiren kitaplardan. May Sarton'ın Kürklü Kişi'si. Amerikalı yazar May Sarton'ın Tom Jones adını verdiği kedisinin başından geçenleri okuyorsunuz. Hem de kedinin kendi ağzından. Yüzünüzde gülümseme oluşturacak bir kitap.Kürklü Kişi-May Sarton | Fotoğraf: @kitapvesanatadair6. kitabım Ezgi Durmuş'a ait Hür. Hayatın tam içinden bir kitap Hür. Neredeyse kitabın altını çizmediğim yer kalmadı diyebilirim. Kendi değerinizi tekrar size hatırlatacak bir kitap. Yaşadığınız bir çok şeyi bu kitabın içinde bulabilirsiniz. Hür de yine bir başucu kitabı. Yer yer kitabın beni benden daha iyi tanıdığını düşündüm.Hür-Ezgi Durmuş | Fotoğraf: @kitapvesanatadair7. kitabım bir klasik. Çoğunuz belki okumuştur. Benim en sevdiğim Shakespeare kitabı olduğu için yer vermek istedim. Tavsiye ettiğim kitap Macbeth. Yorum değil de en beğendiğim alıntıyı paylaşmak istedim:


''Kendini boşuna harcamış olur insan,

Dilediğine erer de sevinç duymazsa.

Yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi,

Yıkmakla kazandığın şey kuşkulu bir mutluluksa.''Macbeth-William Shakespeare | Fotoğraf: @kitapvesanatadair8. önereceğim kitap Jean-Paul Didierlaurent'in 6.27 Treni isimli kitabı. Ana karakter olan Guylain, kağıt geri dönüşüm fabrikasında çalışan, işinden nefret eden bir karakter. Tekdüze, her gün aynı şeyleri yaptığı bir hayatı var. Her gün işe gittiği trende USB bir bellek bulmasıyla, içindekileri okuyup, yazan kişiye ulaşmaya çalışmasıyla hayatına dair bir umudu oluyor.6.27 Treni-Jean Paul Diderlaurent| Fotoğraf: @kitapvesanatadair9. kitabım sanatla iç içe geçmiş bir roman olan Leo Perutz'un Leonardo'nun Yahuda'sı adlı kitabı. Sanatla iç içe geçmiş kitapları ayrı seviyorum. Bu kitabın içinde de tarih, sanat, aşk, ihanet hepsi var. Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği freski için İsa'ya ihanet eden Yahuda'nın kötülüğünü simgeleyen kafasını çizebilmek için Milano'da model araması ve çevresinde gelişen olaylar anlatılıyor.Leonardo'nun Yahuda'sı-Leo Perutz | Fotoğraf: @kitapvesanatadair10. ve son tavsiye edeceğim kitap Can Yayınları'nın kısa klasiklerinden Emile Zola'nın Nasıl Ölünür kitabı. Yine kısacık, bir kaç saatte bitirebileceğiniz bir kitap. Kitapta aristokrat, burjuva, esnaf, işçi ve köylü ailelerin ölümü nasıl karşıladığının anlatıldığı beş farklı öykü var. Farklı sınıftan insanların düşüncelerini okuyabilmek kısacık bir kitapta çok büyük farkındalıklar kazandırıyor.Nasıl Ölünür-Émile Zola | Fotoğraf: @kitapvesanatadair

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör