• Ayşe Merve Çilingir

Kasabalarda Geçen Gizem ve Suç Dizilerini Sevenlere Özel Bir Liste


Bir diziye saatlerce vakit ayırmak, günlük hayatın hengâmesinde büyük bir lükstür. Bu denli vakti bir diziye ayırmak için ise kurgu, senaryo, oyunculuk, oyuncular, mekan gibi temel unsurların yanında kişisel birçok sebep de vardır. Bu yazıda toplanan dizilerin ortak özelliği de biraz öznel bir beğeniye hitap ediyor: küçük ve doğa ile sınırları olan kasabaları kendilerine mekan edinen diziler. Kasaba ölçeği ve kentlere kıyasla içe kapalı bir toplu hayatı temsil eden yerleşimler söz konusu olduğunda, gizem ve suç konseptleri de kaçınılmaz oluyor. Bu yazının konusu da farklı ülkeler ve farklı şehirlerde, bir kısmı kurgu bir kısmı gerçek olan kasabalarda yaşanan olayları konu edinen diziler.La Foret - The Forest – Orman

IMDB: 7,3

Kaynak: IMDB


La Foret, Fransa’nın Ardenler bölgesinde yer alan bir kasabada geçen, 6 bölümden oluşan bir polisiye gerilim dizisi. Maontfaucon isimli, Fransa’nın İsviçre’ye yakın bölgesinde yer alan kasaba, dizide olayların geliştiği yer olsa da çekimler Belçika ve Fransa’da yer alan birkaç farklı yerde yapılmış: Dinant, Namur, Rixensart, Haybes, Fumay, Court Saint Etienne. Bahsi geçen yerlerin tümü küçük kasaba ölçeğinde, doğa ile iç içe yerleşimler. Dizide gördüğümüz kasaba, orman ve nehir manzaraları bu yerleşimlerde çekilip kolajlanarak karşımıza seyir zevki yüksek bir kurgu kasaba olarak çıkıyor. Doğayla iç içe kasabalardan yaşanan gizemli olayları çözmeye çalışan bir dedektiflik hikayesi ile karşımıza çıkıyor dizi. Kasabada kaybolan bir gencin akıbetine dair ipuçları aranırken, kasabanın yanı başındaki orman ise bu serüvene doğanın insana mistik gelen yanını dahil ediyor ve gizemli bir koşturma izliyoruz. Kasaba dizilerinin bir diğer yanı olan, farklı kuşakların birbirleriyle olan ilişkileri de bu dizide yine kendine yer buluyor. Hikaye ilerledikçe sonu tahmin edilebilir bir hale gelse de doğayla bütünleşik, küçük kasaba polisiyelerinden hoşlananların beğeneceği bir yapım.

Kaynak: 1.IMDB 2.Sinemecra
Le Chalet – The Chalet – Dağ Evi

IMDB: 7,0

Kaynak: IMDB


Bu dizilerden biri 2017, Fransa yapımı Le Chalet. 6 bölümden oluşan diziyi Netflix üzerinden izlemek mümkün. Dizi, Fransa’nın Alpleri eteğinde kurulmuş kasaba denilemeyecek denli küçük bir yerleşimde geçiyor. Dizide olayların geçtiği kasaba yine bir kolaj ürünü. Yerleşim, Fransa’da yer alan Chamonix ve Bozel köylerinin birleşimiyle ortaya çıkıyor ve yerleşimin girişinde yer alan – ve dizide önemli bir rol oynayan- köprü ise yine Fransa’nın Crouzet Migette ve Sainte-Anne köylerini birbirine bağlayan köprü. Yani dizi bize, Fransa kırsal yerleşimlerinden sahneler göstererek bir kurgu oluşturuyor. Bir grup gencin bir dağ evine tatile gitmesi ve ardından başlarına korkunç olayların gelmesi klişesini ilk bölümden hissettiren diziyi klişe olmak çıkaran nokta sanırım vıcık vıcık bir Amerikan yapımı olmaması. Dizi ilerlerken izlediğimiz iki farklı zaman çizgisi var. Bu ikilik karakterleri ve olayların nedenlerini anlamamıza yardımcı oluyor. Özetlemek gerekirse, ücra bir dağ evinde bir kutlama için toplanan gençlerin bir bir ölmesini ve nedenlerini izliyoruz. Le Chalet, nedenlerin havada kalmaması ve bu nedenlerin ikna ediciliğinin yeterli oluşuyla, çekimlerin yapıldığı mekanlarla birleştiğinde izlenirliği yüksek bir dizi olarak karşımıza çıkıyor.

Broadchurch

IMDB: 8,4

Kaynak: The Sun


2013-2017 yılları arasında üç sezon olarak yayınlanan Broadchurch, diğerlerine kıyasla uzun soluklu bir İngiliz yapımı. Diğer yapımların aksine, izleyici kitlesi oldukça fazla olan dizide karşımıza çıkan yüzler de oldukça tanıdık: David Tennant ve Olivia Colman. Olaylar, İngiltere’nin Broadchurch isimli bir deniz kenarı kasabasına geçiyor. Dizinin sahil kenarı çekimleri Jurassic Coast denilen bölgede, Dorset Koyu’nun dramatik kayalıklarıyla yapılmış, yerleşim görüntülerinde ise Clevedon adlı kasaba kullanılmış ve Broadchurch adlı kasaba ortaya çıkarılmış. Dizi, sahilde bir çocuğun cesedinin bulunmasıyla başlayıp, yerel polis departmanının olayların peşinden gitmesiyle devam ediyor. Kasabaya yeni gelen baş dedektif ile yerel halktan olan yardımcı dedektifin birbirleriyle ve kasaba halkıyla ilişkileri klasik bir kasaba polisiyesi için gerekli olan bütün karşıtlıkları sağlıyor. Dizi devam ederken, kasaba içinde kurulan farklı ilişki biçimlerini, bağlılıkları, toplumsal hassasiyetleri ve refleksleri izliyoruz. Hem kurgusu hem de oyunculukları ile üst seviye bir polisiye izlemek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir dizi.

Kaynak: 1. Unrealitymag, 2. Nailoseman
Top of the Lake

IMDB: 7,5

Kaynak: IMDB


Yeni Zelanda’da, göl kıyısında bir kasabadan geçiyor Top of the Lake. Konusu ve atmosferiyle oldukça boğucu bir dizi. Dizinin başrolünde yine tanıdık bir yüz var: Elisabeth Moss. Dizinin çekimleri Yeni Zelanda’nın Queenstown ve Glenorchy kasabalarında yapılmış. Dizide kasabanın yanı sıra, göl kenarında bir komün yerleşimini ve kasabaya uzak yaşayan ailelerin evlerini ve orman manzaralarını görüyoruz. Yeni Zelanda’nın doğası ile birleşen bir kasaba polisiyesi, görsel olarak oldukça etkileyici oluyor. Kasabada kaybolan hamile bir kız çocuğunun bulunmasını konu edinen dizide, kadın dedektifin meslektaşlarıyla yaşadığı sorunlar ve kasabanın yakınında yaşayan kadın komününün iç dengeleri diziyi oldukça ilginç kılıyor. Dizinin 2013 yılında yayınlanan ilk sezonunun ardından 2017 yılında ikinci bir sezon da çekilmiş.

Kaynak: 1 ve 2 IMDB
Zone Blanche -Black Spot

IMDB: 7,5

Kaynak: branchesculture


Bir diğer Fransız polisiyesi olan dizi, telefonların çekmediği, ormanlık alanda yer alan bir kasabada geçiyor. Dizinin çekimleri Belçika’da ve Fransa’nın Vosges adlı bölgesinde yapılmış. Diğer polisiyelerin aksine gizem ve mitoloji ögeleri bu yapımda daha fazla. Kasabaya yeni gelen dedektifin, cinayet oranı bir hayli yüksek olan kasabada işlenen suçların peşinden gitmesini konu alıyor.


Kaynak: 1 metawitches 2. bighorrorguide
Znaki – Signs

IMDB: 6,2

Kaynak: Netflix


Polonya yapımı bir dizi olan Znaki, dağ eteğinde kurulmuş kasabada işlenen bir cinayetin izini süren yeni polis şefinin aydınlatmaya çalıştığı olayları konu ediniyor. Dizinin çekimleri için Polonya’nın çeşitli noktaları kullanılsa da baskın olarak Nowa Ruda kasabası kullanılmış. Yine kasabada yaşayanların ilişkileri ve geçmiş yıllarda yaşanan çeşitli olayların günümüzle bağlantıları kullanılarak, klasik bir küçük kasaba polisiyesi oluşturulmuş.


Kaynak: 1 ve 2 IMDB.
Bonus: Lilyhammer

IMDB: 8,0

Kaynak: variety


Lilyhammer, konusuyla ve türüyle üsttekilerden tamamen ayrılsa da, Norveç’in Lillehammer kasabasında geçmesiyle gönüllere taht kuran bir dizi. Amerika’da bir mafya üyesi olan Frank’in tanık koruma programıyla Lillehammer kasabasına yerleşmesini ve kendine bir Norveç kimliği belirlemesiyle başlayan dizide Amerikan mafya üyesinin Norveç kurallarına ve toplumuna uyum sağlama sürecinde yaşadıkları oldukça komik bir şekilde anlatılıyor. Dizinin geçtiği kasaba, Oslo’nun kuzeyinde yer alan, diziye de ismini veren Lillehammer. Her ne kadar bir polisiye serüveni ya da gizemli olaylar silsilesini içermese de Lillehammer’ın kendisi ve başrolde yer alan Steven Van Zandt’ın oyunculuğu diziyi izlemeye vakit ayırmak için yeterli.

Kaynak: 1. wsj, 2. travelguide 3. New York Times, 4.ichef


İyi Seyirler!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör