• Yağmur Kaya

Kapalı Havalarda Battaniye Altında İzleyebileceğiniz, Az Bilinen Komedi DizileriKapalı havalarda ve yorucu gündemde komedi dizileri ile yemek yiyerek rahatlamaya çalışanlar, hoş geldiniz. Friends, The Office, How I Met Your Mother gibi hepimizin üçer kere bitirdiği dizilerin arasında kaçırmış olabileceğinizi düşündüğüm, arkadaş çevremden de çok fazla duymadığım bazı komedi dizilerini sıraladım. Hiçbirini ilk bölümden yargılamayın olur mu.. İkişer üçer bölüm şans verin. Bu diziye tutunma işleri biraz da şans ve kişisel biliyorsunuz.. Başlıyorum, cheers!Don't Trust the B---- in Apartment 23 (2012)


Bu dizinin olduğundan çok daha fazla duyulmamış olması gerçekten çok enteresan geliyor. Nahnatchka Khan'ın yazdığı, başrollerini Krysten Ritter (Chloe), Dreama Walker (June) ve James Van Der Beek'un (James Van Der Beek) paylaştığı, arkadaşların çevresinde gelişen durum komedisi. Chloe tam New York parti kızı, hayatla ilgi kaygı barındırmayan biri iken, yeni gelen ev arkadaşı June, Wall Street'te çalışmak için uğraşan, Chloe'ye göre nispeten taşralı biri. Chloe'inin en yakın arkadaşı da "ünlü" James Van Der Beek. Dizi 2012-2013 yılları arasında, 2 sezon olarak yayınlanıyor. 2 sezon sonra iptal edilmesi de anlam veremediğim diğer şey. Breaking Bad'i bu diziden önce izlediğim için Krysten Ritter'ın buradaki performansını görmek beni baya şaşırttı ve iki karakter arasındaki uçuruma rağmen ikisini de çok etkileyici şekilde oynaması da gerçekten yeteneğini taktir ettiriyor. James Van Der Beek, kendisi için biçilmiş kaftan olan rolde. Kendisi için "Bir yerden hatırlıyorum ama nereden?" diye düşünen olursa spoiler alert: How I Met Your Mother'da Robin'in Kanada'daki Sparkles günlerinde, sahilde geçen şarkısında klibinde de oynattığı, sonraki sahnelerde saçları dökülmüş, pejmürde bir tipte karşımıza çıkan sevgilisi: Simon.


Go On (2012)


Chandler'ı özleyenler, toplaşın! Yine kısacık süren ama çok güldüğüm ve dizilerden biri: Go On. Eşini kaybeden Ryan'ın (Matthew Perry) , patronu tarafından zorla destek grubuna gönderilmesi ile başlayan, zoraki ama tabi ki sonunda kalpleri ısıtan bir arkadaşlık hikayesi. Hele ki Friends'i tekrar tekrar izleyip, Matthew Perry'yi en az Chandler kadar üzerine oturttuğu bir rolde izlemeye hasret olanlar için aranan kan. Bu dizi de yine 2012 de yayınlanmaya başlamış ve 1 sezon ayakta kalabilmiş. Bu dizide en çok güldüğüm karakterlerden biri de Brett Gelman'ın hayat verdiği Mr. K karakteri. Brett Gerlman hiç çizgisini bozmadan, Fleabag'deki gibi, Stranger Things'in sonlarında tanıştığımız sarkastik araştırmacı gazeteci gibi, jest ve mimiklerini ustaca kullanarak yeni bir karakter yaratmış.Coupling (2000)


Coupling de aslında Friends ve How I Met Your Mother gibi, altı kişilik bir arkadaş grubunun etrafında geçen olaylar ve ilişkiler üzerine bir komedi. Benim için izlerken en büyük değişken İngiliz komedisi olması ve benim alışkın olmamamdı ama birkaç bölüm denedikten sonra hiç bitmesin istediğim ve ilerledikçe her bölümde daha da açılan bir dizi. Jack Davenport, Gina Bellman, Sarah Alexander, Kate Isitt, Ben Miles ve Richard Coyle birlikte diziyi sırtlıyor diyebiliriz. Müdavimi oldukları barda, sürekli birbirlerine ilişkiler hakkında ahkam kestikleri ama hiçbirinin de bir diğerinden daha iyi olmadığı keyifli bir arkadaş grubu. Dizi 2000'de başlayıp 4 sezon devam ediyor.


Undateable (2014)


Bu da yine hak ettiği ilgili görmediğini düşündüğüm ve baştan sona iki kere bitirdiğim dizilerden. Komedyen Chris D'Elia'nın Danny adında, 30lu yaşlarını geçmesine rağmen hala ergenlik çağında gibi davranan, sorumsuz bir karakteri oynadığı dizide, Bianca Kajlich, Leslie olarak ablasını oynuyor. Danny'nin eski ev arkadaşının evlenip gitmesi ile yeni bir ev arkadaşı arayışına giriyor ve Justin adında, bar işletmeciliği yapan biri geliyor. Hikaye de Danny ve ablasının, Justin ile arkadaşlarının arasına girmesi ve genişleyen yeni arkadaş grubu üzerine gelişiyor. Ron Funches'nin oynadığı Detroit aşığı Shelly, David Fynn'in oynadığı İngiliz barmen, Rick Glassman oynadığı Burski, hepsi birbirinden güzel karakterler. İlerleyen zamanlarda dizi NBC'de canlı olarak yayınlanmış ve her bölüm tv dünyasından tanınan oyuncu ve müzisyenler konuk olmaya başlamış. Aralarında Ed Sheeran, Whitney Cummings, Scott Foley, Backstreet Boys, Zach Braff gibi pek çok tanınan isim bulunuyor. 2014-2016 yılları arasında yayınlanan bu dizi de ne yazık ki çok uzayamamış ve 3 sezon sonra yayın hayatına veda etmiş.The Ranch (2016)


Colt Bennett'in (Ashton Kutcher) profesyonel futbolcu olmayı deneyip başaramadıktan sonra aksi babasının (Sam Elliott) ve alkolik kardeşinin (Danny Masterson) evine ve birlikte işlettikleri çiftliğe geri dönmesi ile başlayan ve 4 sezon (Netflix her sezonu ikiye böldüğü için 8 sezon) devam eden, aile durum komedisi. Anne rolünde çok tatlı bulduğum Maggie karakterine hayat veren Debra Winger ve kız arkadaş rolünde "The Girl Next Door" filmi ile tanınan Elisha Cuthbert ile güzel bir kadroya sahip. İlerleyen sezonlarda Danny Masterson, hakkında yapılan taciz suçlamalarından dolayı Netflix tarafından diziden çıkarılıyor ve yerine kuzen rolü ile Dax Shepard kadroya dahil oluyor. Hem komedi olsun, hem de kovboy dizisi olsun diyenler hemen başlayabilirler. Hatta başlayan ve 3. sezon (Netflixe göre) 4. bölümde Colt ve annesi evde konuşurken arka planda çalan şarkıyı bulan/bilen olursa, bana da bi' haber verebilirse çok sevinirim. Ne Shazam'da bulabildim, ne yakaladığım kelimeleri Google'a yazınca bulabildim, ne de olduğu gibi ne aradığımı yazınca..Crashing (2016)


Fleabag'de hepimizi kendine aşık eden Phoebe Waller-Bridge'ın daha önce yarattığı ‘Anthony and Lulu’ ve ‘Sam and Fred’ adlı 2 kısa tiyatro oyununun televizyona uyarlanmış hali. Yine hem yazıp hem oynadığı, Fleabag'le aynı sene (2016) yayınlanan tek sezonluk komedi dizisi. Hikaye Lulu'nun (Phoebe Waller-Bridge), kullanılmayan bir hastanede "mülk koruyucuları" olarak yaşayan eski arkadaşı Anthony’yi ziyarete gelmesi ile başlıyor ve buradaki arkadaş grubunun arasına katılması ile devam ediyor. Birbirinden farklı karakterlerle, kimin neyi neden yaptığına akıl erdiremiyoruz, çoğunlukla Lulu ve Anthony arasındaki cinsel ve duygusal gerilime tanık oluyoruz. Yalnızca 6 bölüm olan diziyi Netflix'te izleyebilirsiniz.


İyi seyirler!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör