• Yağmur Kaya

Tanışma Dosyası: Jup Design, Wideas, Witch Garden, Gül'ün Takı Dünyası, Naz Design

Hayatta kendimi en şanslı saydığım konulardan biri, etrafımın üretici, çalışkan, ilham verici kadınlarla çevrili olması. İmkanları dahilinde bir şeyler üreten, becerikli insanlara büyük hayranlık duyuyorum ve herkesin birbirini daha fazla desteklemesi, emeklerini mümkün olduğunca görünür kılması gerektiğini düşünüyorum. Nerede Kalmıştık Mag olarak biz de kadın girişimcileri destekliyoruz ve tanıdığımız/tanımak istediğimiz yüzlercesinden beşini bugün size de tanıtıyoruz. Hem kendinize, hem arkadaşlarınıza hediye almak için sıraya girecek birçok ürün geliyor:Jup Design
Jup Design'ın kurucusu Beyza; İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun, 7 yıl boyunca İstanbul ve Rotterdam'da çeşitli mimari tasarım ofislerinde çalışmış bir mimar. Akademik hayat ve iş dünyasının ona kazandırdığı inovatif tasarım gücü ve mimari vizyonu, modaya olan ilgisiyle birleştirerek, özgün ve dikkat çekici ürünlerine Jup Design çatısı altında hayat vermeye başlamış.


Ağustos 2020'de çıkan rengarenk ve sıra dışı kompozisyonlardan oluşan ilk fular/şal koleksiyonunda siz de ruhunuza dokunacak parçalarla karşılaşabilirsiniz.


Jup Design'ın instagram hesabına buradan↗, internet sayfasına ise buradan↗ ulaşabilirsiniz.
Wideas
Wideas'ın kurucusu Ebru, başlangıç noktasını şöyle anlatıyor:


"Hikayem pandemi döneminde hobi olarak dijital poster tasarımları yaparak başladı. Tasarım programlarını öğrenip, göze hitap eden tasarımlar yarattığımı düşündüğüm anda dijital ürünlerimi bir e-ticaret sitesi üzerinden yurt dışında↗ satışa çıkardım. Şu anki girişimim ise Türkiye'de de varlığımızı sürdürme kararı aldığımız WideasTr. Wideas; geniş fikirler anlamına gelen iki İngilizce kelimenin, 'wide' ve 'ideas'ın birleşiminden ortaya çıkmıştır. Marka isminden de anlaşılacağı üzere birbirinden bağımsız birçok fikri tek bir çatı altında topladığım bir marka yaratma yolunda ilerliyorum. Açıkcası girişimcilik ruhumun bu kadar derin olduğunu işin içine girince fark ettim. Başlarken çok uzak ve zor gözüken bu yolun, artık benim için bir kestirme olduğunu söyleyebilirim. Kimsenin size bir şey yapamayacağınızı söylemesine izin vermeyin, ben bu düşünceyle ilerledim ve her geçen gün kendime güvenimin arttığını fark ettim. 

Umarım bir gün herkes mutlu olacağı yolu çizmeyi başarır."


Wideas'ın yurt dışı satış hesabına buradan↗, Türkiye satış hesabına ise buradan↗ ulaşabilirsiniz.
Witch Garden
Witch Garden'ı kurucu "cadıları" Nağme, Azra ve Gökçe'ye sorduk:


"Doğal otlara, el yapımı ürünlere, sanata ve güzel kokulara olan sevgimiz sonucunda Azra kendini bir anda mutfakta ocak başında mum eritirken buldu, Nağme kurabiye kalıplarını, şişe kapaklarını toplayıp kil yoğurmaya başladı, Gökçe ise ileride dükkanda olacak el işi ürünler için lastikler ve kumaşlar beğenip dikiş makinesinin başına oturdu. Ürünlerimizi başta arkadaşlarımıza hediye ederiz diye düşünerek yaparken bir süre sonra “Biz bunları neden satmıyoruz ki?”  düşüncesiyle dükkanımızı açtık ve ardından Shopier üzerinden satış yapmaya başladık, tüm ürünleri hala arkadaşlarımıza hediye edecek gibi sevgi ve özenle yapıyoruz. Witch Garden olarak ortaya koyduğumuz soy wax mumlarımızı, doğal el yapımı küpelerimizi, tütsülerimizi ve el işlerimizi beğenmenizi umuyoruz!"
Witch Garden'ın instagram hesabını takip etmek için buraya↗, alışverişe başlamak için ise buraya↗ tıklayabilirsiniz.
Gül'ün Takı Dünyası
Emekli Hemşire Gül Hanım, Gül'ün Takı Dünyası yolculuğuna nasıl başladığını şöyle anlatıyor;


"İnsan 40 sene ameliyathanede koşuşturduktan sonra emekli olunca öyle hiçbir şey yapmadan duramıyormuş. Önce dikiş kursuna gittim kendime entariler dikeyim diye, keyifli ama çok durağan geldi. Sonra fotoğrafçılık kursu buldum bir sürü yere gittim, harika manzaralar gördüm, gezdim ama bu yaştan sonra photoshop falan öğrenmekle kim uğraşacak, o da hobi olarak kaldı. Puzzle, tablo maceralarına hiç girmiyorum bile ama sonunda buldum.


Kolye, bileklik, aksesuar. Burası, renkli renkli taşlar, boncuklarla içinden geleni yansıtabileceğin gerçek bir harikalar diyarıymış. Başına oturduğumda kendimi kaybettiğim, ilerleyen yaşın getirdiği göz problemlerine rağmen yapmaktan keyif aldığım, aradığım hobi buymuş. Takıları evde koyacak yer kalmayınca satmaya başlamak zorunda kaldım. Satma fikrine alışmam biraz zaman alsa da iyi de oldu, ellerimden çıkan ürünlerin talep görmesi, bir yerlerde onları takan insanların olduğu fikri çok güzel bir şeymiş. İnsana mutluluk veriyor.


Miyoki ve kanaviçe takılarla motifler, hayvanlar, çiçekler yaparak doğanın sanatsal ve canlı silüetini yansıtırken; doğal taş takılarla ise yarattığı mucizeleri ve inanılmazlığını, insanlara ihtiyacı olmadan neler yapabildiğini göstermek istiyorum. Özetle doğanın neşeli ve katı yüzlerini aktarmaya çalışıyorum diyebiliriz."Gül Hanım'nin tasarımlarını buradan takip edebilirsiniz.
Naz DesignBirbirinden göz alıcı renkler ve desenlerle sofralarınızda göze çarpacak olan tasarımların yaratıcısı Naz, İsviçre'de yaptığı üretimlerini şöyle anlatıyor;


"Her zaman sofraların, uzun uzun sohbetlerin ve güzel yemeklerin birleştirici gücüne inandım. Bu sofraları renklendirmek ve yaptığım tasarımlarla belkide hiç tanımadığım insanların sofralarına, sohbetlerine, keyifli anlarına dahil olmak bu birleştirici gücü kilometrelerce uzaktan hissetmeme sebep oluyor.


Tasarımlarımda zeytin, ceviz, kayın gibi ahşapları kullanıyorum daha sonrasında tasarımlarımı çevre dostu ve gıda güvenliği olan resinle tamamlıyorum."


Naz Design'ın instagram hesabını takip etmek için buraya↗, alışverişe başlamak için ise buraya↗ tıklayabilirsiniz.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör