• Merve Ulusal

Kırmızı Şarabın Kalbe Etkisi


Fotoğraf: Anisa SabetKırmızı şarabın sağlığa iyi geldiğiyle ilgili bir düşünce var. Bu popüler düşüncenin kökeni Fransız paradoksundan geliyor. Fransızlar doymuş yağı çok fazla tüketmelerine rağmen, onlarda koroner kalp hastalığının görülme sıklığının, diğer ülkelere oranla düşük olması gibi bir gerçek var. 1990’lı yılların başında, şarapsever iki bilim adamı bir soru ortaya atıyorlar:


Fransızların içtiği onca kırmızı şarap, beslenme şekillerinin sağlıksız yönlerini bir şekilde ortadan kaldırıyor olabilir mi?


Londra’da bulunan St.Thomas Hastanesi’ndeki laboratuvarda yapılan araştırmalarda, büyük bir kadeh şarap içmeden önce ve içtikten sonra, kan damarlarının nasıl genişlediğine bakılmış. Eğer kırmızı şarap sağlık için iyiyse, test sonucunda beklenen etkiler; kan damalarının genişlemesi ve kan basıncının düşmesi.


Şarabı içtikten sonra kan damarlarında tekrar yapılan testte, kolundaki arterin çapında gerçekten de bir artış olduğu görülüyor.


Özellikle kırmızı şarabın, polifenollerden gelen etkileri sayesinde potansiyel olarak kalbimiz için faydalı olduğu görülüyor.


Üzüm salkımında, çekirdeklerinde polifenol bulunur (bu yüzden stresli ve gergin zamanlarda bir salkım üzüm yemek önerilir çünkü sakinleştirir). Polifenollerin çok güçlü bir antioksidan etkisi var. Antioksidanlar düşük yoğunluklu lipoproteinlerin oksidasyonunu önler ve kalp damar sorunlarının temelindeki lezyonların oluşumunu azaltır.


Deneyde kullanılan şaraplardan beyaz olanı, en az polifenolü içeriyor. (Sauvignon Blanck 175ml şarapta, 60ml polifenol.)


Sagrantino üzümlerinden yapılan İtalya Umbria şarabı ise toplam 737 ml polifenol içermektedir.


İki şarabı birbirleriyle kıyaslayacak olursak, neredeyse 10 kat fark var.


Dolayısıyla bir kadeh kırmızı şarabın, beyaz şaraba kıyasla kalbe daha iyi geldiği rivayetinin gerçeklik payı olduğunu söyleyebiliriz.


Kaynak: Netflix'teki "Alkol Hakkındaki Gerçekler" belgeselinden derlemedir.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör