• Sıla Sığırlı

İstanbul'un Sahafları: Kitap ve Nostalji Severler İçin Ortak Rota


Fotoğraf: www.gzt.com


Kitap okuma alışkanlığımı nasıl kazandım, kitap okumaya nasıl bu kadar meraklı biri oldum gerçekten hatırlamıyorum. Siz neden kitapları seviyorsunuz veya nasıl kitap okumaya başladınız hatırlayabiliyor musunuz? Bu benim için hep bir merak konusu olduğu için soruyorum size. Bazen anne babalar çocuklarına bin bir uğraşla bu alışkanlığı kazandırmaya çalışır, ben ise daha okumayı öğrenmeden önce babamdan hediye olarak dergi istediğim zamanları hatırlıyorum. Yine de direkt olmasa da kendi ailem bu konuda önemli bir etkiye sahipti sanıyorum. Her ne kadar ben büyürken çok kitap okumasalar da eskiden çok fazla kitap okuma alışkanlıkları olduğu için büyük bir kütüphaneye sahiptik. Ben de çocukken hep o kitaplara bakar, tek tek raftan indirip kendi kendime düzenlerdim. Herhalde kitapların eski oluşu, birçok kitabın raflarda duruyor oluşu ve belki de en önemlisi annem veya babam tarafından okunmuş olduklarına dair izler bende ilerleyen zamanlarda kendi kitaplığımı kurma konusunda bir isteğe dönüştü.


Aslına bakarsanız çok yakın bir zamana kadar ısrarla çocuk kitapları okuyan biri olarak, içeriği daha ağır kitapları okumaya üniversite yıllarımda başladım. Bu bana hep biraz komik gelmiştir ama çocuk kitaplarının fantastik kurgularından bir türlü çıkamıyordum. Fakat seneler içinde bir baktım ki artık benim de kendime ait bir kitaplığım var. Bu beni gerçekten çok mutlu etti, belki de ev içinde en çok huzur bulduğum ve bana ait hissettiren yerdir benim kitaplığım. Bu nedenden arkadaşlarımın ve yeni tanıştığım insanların kitaplıklarını, okuduğu şeyleri merak eder dururum. Ayrıca bu merakım bana son zamanlarda yeni bir alışkanlık da kazandırdı. Bazen yeni yerler keşfetmek istediğimde İstanbul’daki kenarda köşede kalmış, daha önce gitmediğim ve bilmediğim sahafları ziyarete gitmeye başladım. Henüz çok fazla yeni yerler keşfedip, ziyaret etmeye vaktim olmasa da gittiğim yerlerden epey keyif aldım. Bu yüzden bu yazımda da sizinle daha önce gittiğim ve birkaç tane de listemde olan sahafların bir listesini paylaşmak istedim.


Hazırsanız ilkinden başlayayım;Arşiv Sahaf

Dereboyu Caddesi Dere Çıkmazı Sokak 20/5, Ortaköy İstanbul


Fotoğraf: facebook.com/naim.ortakoySahaf Naim Dikli, 30 senedir sahaflık yapıyor ve “herkes iyi olduğu işi yapıyor, bizim de en iyi olduğumuz iş kitap okumak” diye açıklıyor. Kendi de büyük bir kitap koleksiyonuna sahip olan Naim Bey, sadece kitaplar hakkında değil birçok konuda sıcak sohbet edebileceğiniz , bu işi aşka dönüştürmüş birisi. Her telden kitaplarıyla sizi karşılayan bu sahafa bu nedenle listemde ilk sırayı verdim.
Simurg Kitabevi & Sahaf

Kalyoncu Kulluğu, Kalyoncu Kulluğu Cd. No:13, Beyoğlu / İstanbul


Fotoğraf: mekan.comMuhtemelen İstanbul’da en eski sahaflar denilince akla gelen ilk isimlerden biridir Simurg. 1988’den beri hizmet veren Simurg’u, sahibi İbrahim Yılmaz "bir geleneğin adı" olarak anlatıyor. Müdavimleri ise akşamüzeri saatlerindeki sohbetler; kurulan meclisler, içilen çaylar, öğrenilen tonlarca bilgi, Coşkun abi’nin güler yüzü, İbrahim Bey’in en bulunmaz kitapları bile bulma çabası, cimcime ve diğer tüm kedileriyle oyun oynama fırsatı, yapılan dedikodular, bakılan -ve tabii alınan- güzel kitaplar ile tanımlıyor. En eski kitapları bile halen bulabileceğiniz bir nokta.
İmge Sahaf

Güneşli Bahçe Sok. 41/A Kadıköy / İstanbul


Fotoğraf: Plume MagEn bilindik pasajlardan olan Akmar Pasajı’nın biraz yukarısına çıktığınızda İmge Sahaf’ı bulabilirsiniz. Kendi internet sitelerinde ellerinde bulunan kitapların ve nadide eserlerin fiyatlarını görmeniz mümkün. Dışarıdan küçük görünse de dükkanın içine girdiğinizde gördüğünüz raflar dolusu kitap gerçekten şaşkınlık yaratıyor. Ellerinde her türlü değerli ve nadir eserler bulunmakta ve sinemadan psikolojiye, arkeolojiden çok çeşitli bilimkurguya, her türlü Türkçe kitap, Osmanlıca edebiyat, tarih kitapları ve Osmanlıca dergi ve gazeteler gibi farklı dönemlerden size geniş bir yelpaze sunmaktadır.
Diyojen Sahaf

Vişnezade Mahallesi, Şair Nedim Caddesi, 53/A, 34357 Beşiktaş/İstanbul


Fotoğraf: instagram.com/diyojensahafBeşiktaş’ın son zamanlarda popülerleşmeye başlayan Şair Nedim Caddesi'nde yer alan bu renkli dükkan, daha önünden geçerken sizi içeri davet ediyor. Bu yukarıda gördüğünüz yeşil binanın hemen çaprazında ikinci dükkanları da mevcut. Sahaf olmasının yanında Beşiktaş’ın kalabalığından sizi uzaklaştıran iç dekorasyonu beni kendine hayran bıraktı. Oturup kahve içerek, kitapları karıştırabileceğiniz minik ve sakin bir yer burası.
Sahaf Turkuaz

Gazeteci Erol Demek Sokak, Erman Han, No 5, Kat 3, Daire.7 Beyoğlu / İstanbul


Fotoğraf: www.gzt.com2001 yılında Emin Nedret İşli ve Püzant Akbaş tarafından kurulan bu sahaf, o günden bu güne birçok araştırmacı için uğrak bir nokta olmuş. Kaliteli ve geniş arşiviyle Beyoğlu’nda önemli bir kültür noktası. Birçok farklı dilde kaynağa ev sahipliği yapan Sahaf Turkuaz, pek çok araştırma merkezine de referans kitaplar sağlamaktadır. 
Barış Sahaf

Mühürdar Cd. No:71 Moda / İstanbul


Fotoğraf: instagram.com/barissahaf1960’lı yıllarda Beyazıt Sahafla Çarşısı’ndaki bu sahafın el değiştirmesiyle, bu zamanın Barış Sahaf’ı ortaya çıkmış. Bu sahafta da Osmanlıca, Yunanca, Ermenice, İbranice ve Karamanlıca gibi birçok dilden eserleri bulabilmeniz mümkün. Bunun yanında kimlikler, eski evraklar, fotoğraflar ve hatıralar da alınıp satılıyor.
Gezegen Sahaf

Kamer Hatun, Hamalbaşı Caddesi, No:16 /A, 34435 Beyoğlu


Fotoğraf: https://antikamobilyalar.com


Özellikle hafta sonu yaptıkları müzayede etkileri çok sayıda meraklıya hitap ediyor. Karantina dönemi sürecinde yaptıkları gece mezatları ile güzel kitapları yine sevenleriyle buluşturmaya da devam ettiler.
Gezgin Kitapçı

Çimen Sk. 42-60, İnönü, 34373 Şişli/İstanbul
Çok kişinin bilmediği Gezgin Kitapçı, Elmadağ’da bulunan bir kitapçı/sahaf ve kitap dışında eski oyuncak, antika malzeme, kartpostallar da bulunuyor. Ayrıca pikap, plak ve tablolar da bulmak mümkün. Bununla beraber özellikle “nadirkitap” sitesi üzerinden gönderdikleri ürünlere gösterdikleri ilgiye de ayrı parantez açmak lazım. Kitabı “ikinci eldir, olur böyle şeyler” deyip göndermeyen, içindeki çizik-yırtık vs. hakkında alıcıyı bilgilendiren bir yer burası.
Yolda Sahaf

Rasimpaşa Mahallesi, Yavuztürk Sokak. No: 8/A, 34716 Kadıköy/İstanbul
“Daha okunacak çok kitap, gidilecek çok yol var”  düşüncesiyle ortaya çıkmış bu sahaf, Kadıköy’de Yel Değirmeni’nin en sevilen sahaflarından biri. Sıfır kitapların da satışının yapıldığı dükkan, özellikle ikinci el kitap konusunda adeta bir cennet.
Nigar Sahaf

Caferağa, Dr. Esat Işık Cd. 18/A, 34710 Kadıköy/İstanbul


Fotoğraf: instagram.com/nigarsahafAdını sahibi olan Asuman Bektaş’ın anneannesinden alan bu sahaf, 1994 yılından beri faaliyette. Verdiği bir röportajda kendisine tek kadın sahaf olduğu hatırlatıldığında, bunu kabul etmeyip bu işi eşleriyle beraber birçok kadının yaptığını ekliyor. Asuman Hanım kitaplara gençliğinden beri çok meraklı olduğunu, eski yazı ve notları anlayabilmek adına Osmanlıca öğrenmeye başladığını anlatıyor. Birçok değerli kitap koleksiyonu bulunan Asuman Hanım’ın ayrıca kaliteli bir plak koleksiyonu da var.


Siz de Nigar Sahaf’ın kitap kokulu atmosferini koklamak, Asuman Hanım’la sohbet etmek ve kedisi Kara’yı sevmek isterseniz bu kaliteli sahafı ziyaret edebilirsiniz.


İyi okumalar!


0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör