• Doğa Naz Özyürek

Zıtlığın Ortak Düğümleri: Killing Eve
İki farklı karakterin olağanüstü bağına şahit olduğumuz bu dizi, Luke Jennings’in kitaplarından uyarlanarak 2018 yılında BBC Amerika için üretilmiştir. Gerilim-polisiye-dram kategorilerinde sayılabilecek dizinin başrollerini Jodie Comer ve Sandra Oh paylaşıyor. Dizinin senaryosu ise Fleabag ile tanıştığımız Phoebe Waller-Bridge'e ait.


Hikaye, güvenlik hizmetlerinde çalışmakta olan Eve Polastri’nin (Sandra Oh) M16’ da gizli bir bölüm tarafından işe alınması ile başlar. Eve, başına geleceklerden habersizdir. Çünkü peşinde olduğu Villanelle (Jodie Comer) ülkeler ve istihbaratlar adına önemli olan isimleri gizli emirlerle öldürüyor ve bunun karşılığında lüks bir yaşam sürüyordur. Bu iki kadının hikayesi kaçan ve kovalanan olarak basit bir süreçte ilerlemesi gerekirken, iki karakter arasında bu iletişim takıntıya dönüşmeye başlar. İki karakter de etraflarında dönen olaylardan bağımsız olarak birbirlerini tanımaya ve anlamaya yönelirler. Bu tanıma ve anlama sürecinde duygusal olarak yıpranmaları, zamanla ikilinin kariyer ve geleceğe dair kişisel hedeflerini de karmaşık bir duruma sokar.


Dizide yer alan kostümler ve yaşanılan evler karakterleri birebir yansıtmaktadır. İlk olarak Eve’i ele aldığımızda kendine özenmeyen, yaşadığı evlerde dağınık bir tutum sergileyen ve maskülen bir tarza sahip bir karakterdir. Villanelle ise bakımlı, yaşadığı evlerin dekorasyonuna dikkat ederek şık bir tarz yakalayan ve Eve’in aksine feminen bir karakterdir. Dizinin müziklerini ise Jade Vincent, Keefus Ciancia ve David Holmes’ün yer aldığı Unloved isimli grup üstlenir. Birbirleri ile duygusal bir savaşa giren iki karakterin değişimlerine ev sahipliği yapan bu dizi; Altın Küre Drama Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Primetime Emmy Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Başrol Oyuncusu Ödülü gibi birçok ödülle de alkış toplamaktadır.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör