• Yağmur Kaya

İKSV'nin Hazırladığı "Leyla Gencer: La Diva Turca" YouTube'da


20. yüzyılın en önde gelen opera sanatçılarından biri olan Leyla Gencer'in hayatını anlatan ilk belgesel "Leyla Gencer: La Diva Turca" İKSV'nin YouTube kanalında tüm izleyicilerin erişimine açıldı.


2018 yılında vefatının 10. yılı için İKSV bünyesinde bulunan Leyla Gencer Arşivi'nden yararlanarak hazırlanan belgesel, yeni neslin Leyla Gencer'i tanıması için güzel bir olanak da sunuyor. Yönetmenliğini Selçuk Metin'in yaptığı, senaryosunu Zeynep Oral'ın yazdığı belgeseli Halit Ergenç seslendirirken, Selçuk Yöntem, Bergüzar Korel ve Mehmet Günsür gibi değerli oyuncular da katkıda bulunuyor.


Belgesel ilk kez 23 Ocan 2019'da City's Nişantaşı'nda yapılan özel bir gösterim ile seyircisiyle buluşmuştu, ardından Nisan 2019'da 38. İstanbul Film Festivali’nde prömiyerini yapmıştı. Birçok film festivalinde gösterilmesinin yanı sıra, 2019 Ağustos ayında Londra’daki Arcola Theatre / GRIMEBORN 2019’da gösterildi.


2019 Aralık ayında İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda İstanbullulara özel gerçekleşen gösterimler oldu.


2018'deki Milano, Roma, Napoli ve İstanbul'da gerçekleşen çekimleri için kamera karşısına geçen isimlerden bazıları ise şöyle; yazar Franca Cella, La Scala Tiyatrosu Akademisi Kurucusu Carlo Fontana, San Carlo Operası Yöneticisi Rossana Purchia, Sferisto Operası Sanat Yönetmeni ve Gencer’in uzun yıllar operalarında birlikte çalıştığı dekoratörü Pier Luigi Pizzi, Leyla Gencer Şan Yarışmalarına katılan 2006 finalisti, soprano Simge Büyükedes ile 2006 birincisi, soprano Nino Machaidze,2008 finalisti mezzosoprano Asude Karayavuz, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Rejisör Yekta Kara, La Scala Tiyatrosu Akademisi Müzik Departmanı Yöneticisi Daniele Borniquez.Leyla Gencer


20. yüzyıl opera dünyasına damgasını vuran Leyla Gencer İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda başladığı şan eğitimine İtalyan soprano Giannina Arangi-Lombardi ve Apollo Granforte ile devam etti. 1950’de Ankara Devlet Operası sahnesinde Mascagni’nin Cavalleria Rusticana’sında Santuzza rolünü yorumladıktan sonra kısa bir süre içerisinde yurtiçinde tanınan bir opera sanatçısı oldu; birçok önemli devlet etkinliğine soprano olarak davet edildi. Gencer’in İtalya sahnelerine adım atması Napoli’deki San Carlo Tiyatrosu’nda yine Santuzza rolüyle oldu.


1957-1980 yılları arasında, operanın mabedi sayılan La Scala Tiyatrosu’nun primadonnası olan Leyla Gencer, Vittorio Gui, Tullio Serafin, Gianandrea Gavazzeni ve Riccardo Muti gibi seçkin İtalyan şeflerle çalıştı. Donizetti’nin unutulmuş operalarını yeniden gün yüzüne çıkarıp başarılı bir şekilde yorumlayarak “Donizetti Rönesansı”nın gelişmesine büyük katkıda bulundu. Geniş repertuvarı, lirik sopranodan dramatik koloratüre uzanan bir yelpazede 72 rolü kapsayan Leyla Gencer, 1985’te opera sahnelerine veda etti. 1992 yılına dek konser ve resitallerine devam eden soprano, daha sonra kendini genç sanatçıların yetişmesine adadı. Gencer, 2008 yılındaki vefatına kadar La Scala Tiyatrosu’nda opera sanatçıları için kurulan akademinin sanat yönetmenliğini sürdürdü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın mütevelliler kurulu başkanlığını üstlendi. Leyla Gencer, 10 Mayıs 2008 tarihinde Milano’daki evinde vefat etti.*


Yönetmen: Selçuk Metin Metin ve senaryo: Zeynep Oral Görüntü yönetmeni: Gökhan Turnalı Kurgu: Selçuk Metin Anlatım: Halit Ergenç Yapım: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Dünya hakları: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) / Türkiye / 2019 / DCP / Renkli / 85’ / Türkçe; İngilizce altyazılı


Belgeseli buradan izleyebilirsiniz:


*Leyla Gencer biyografisi kultur.istanbul'dan alıntılanmıştır.


0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör