• Günce Karaküçük

GastroTire: Tire'de Yerel Tatlara Yapılan Harika Dokunuşlar

Tatile giderken yol üzerinde yeni yerler keşfetmekten ayrı bir zevk alıyorum. Hatta yol üstü lezzetlerin araştırmasını yapmak en büyük tatil motivasyonlarımdan biri diyebilirim. Ülke olarak Ege ve Akdeniz kıyılarına göç ettiğimiz bu yaz günlerinde çok fazla lezzet durağından geçiriyoruz. İşte GastroTire de listemde keşfedilmeyi bekleyen lezzet duraklarından biriydi. Tire’ye girmek biraz yolu uzatsa da kesinlikle buna değdi.Restoran Tire Kaplan Köyü’nde yer alıyor. Kaplan Dağ Restoranı’nın sahibi Lütfü Çakır’ın oğulları Şef Serkan Çakır ve Şef Deniz Çakır’ın girişimiyle kurulmuş GastroTire. Kaplan Dağ Restoranı’na çok uzun zaman önce gittiğim için orayla ilgili yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Tek diyebileceğim; kardeşler iyi ki böyle bir girişimde bulunmuş çünkü biz GastroTire’de kusursuz bir servis deneyimledik. Mevsime uygun olarak yenilenen menüdeki her şey yöreseldi ve her şey tazeydi. Gün batımı manzarası ile de bu lezzetler birleşince çok keyifli bir akşam yemeği geçirmiş olduk.Sipariş vermeden önce şarap seçimi yapmamız istendi ve seçtiğimiz şaraba uygun menü tanıtımı yapıldı. Menü tanıtımını sakın “bunun içinde ne var?” şeklinde düşünmeyin. Her yemeğin bir hikayesi var ve bunu profesyonel bir şekilde müşteriye aktarıyorlar. Bu tanıtım hem sizi sabırsızlandırıyor hem de öğretici bir deneyim sağlıyor.


Siparişimiz sonrası masaya nohut ekmeği ve çok sevdiğim Avilo Zeytinyağı getirildi. Başlangıç olarak girit kabağı, semiz ve deniz börülcesi sipariş ettik. Üçü de çok lezzetliydi fakat benim için ön plana çıkanlar semiz ve deniz börülcesi oldu. Kavrulmuş susamlı ve çilekli semizotu salatası, tire çamur peyniri ile sunuluyor. Çamur peynirine de eklenen çilek harika bir uyumun parçası olmuş. Benzer şekilde deniz börülcesini de file badem ve kırmızı erikle bir araya getirmişler. Meyve, kuruyemiş ve zeytinyağlı sebze üçlemesine bayıldığımı söylemiş miydim? :)


Girit Kabağı - Semiz - Deniz BörülcesiAra sıcak olarak menüde patlıcanlı lalengi böreği ve keşkek seçenekleri vardı, biz keşkek sipariş ettik. Gerdan eti keşkeğin içinde değil üzerinde kıtır olarak bol tereyağıyla servis ediliyor. Ege düğünlerinde yemeye alıştığım keşkeği uzun zamandır yemediğimi fark ettim, bende o güzel hatıraları canlandıran bir lezzet oldu. Denemenizi kesinlikle öneririm.


KeşkekAna yemek olarak menüde kırmızı etler yer alıyor, sebze garnitürü ve beğendi ile sunumu yapılıyor. Biz çok doyduğumuz için paylaşımlık küşleme sipariş ettik. Etler yumuşacıktı ve istediğimiz derecede pişmişti.


KüşlemeKapanışı tartolet ile yaptık, menüdeki tek tatlı alternatifiydi. Tartolet tek lokmada ağzınıza atabileceğiniz bir boyutta fakat lezzeti sanki kocaman bir tart yemişsiniz hissi uyandırıyor. Ben kremasına bayıldım, tart hamuru da ağızda dağılıyordu. Güzel bir kapanış oldu bizim için.


TartoletÖzetle; lezzet ve servis anlamında çok memnun kaldığım bir yerdi GastroTire. Tekrar gitmek isteyeceğim bir restoran. Son olarak fiyat konusuna da değinmek istiyorum. Bu tarz gastronomi deneyimi sunan restoranlarda fiyatlar ortalama üzerinde olabiliyor. GastroTire’de ise fiyatlar çok uygundu, sanıyorum ki benzer bir restorana İstanbul’da veya tatil beldelerinde gitsem burada ödediğim hesabın iki katını öderdim. Masa sayısı kısıtlı,rezervasyonsuz gitmemenizi tavsiye ederim. Pazartesi günleri kapalı.


Şimdiden afiyet olsun!


Adres: Kaplan, Arpacı Sokak, Kaplan Cd. Köyü No:6, 35900 Tire/İzmir

Fotoğraflar: Günce Karaküçük


0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör