• Günce Karaküçük

En Güzel Hataların Bir Araya Geldiği Şarap Barı: Foxy.Local.Real

Bu yazımızın ev sahibi; severek takip ettiğim, önerilerini hep listelerime eklediğim Levon Bağış ve Maksut Aşkar’ın şarap barı: @foxyistanbul
Öncelikle başlıkta neden "hata" kelimesini kullandığımı Levon Bağış’ın sözleriyle açıklamama izin verin:


Foxy adı aslında tam da istediğimiz şeyi temsil ediyor. Bazı şaraplarda bulunduğu söylenen bir hata kokusudur ama biz şarapları hataları ile seviyoruz. Biz kusurluluğu seviyoruz çünkü kusurluluk da benzersiz ve hakikidir bize göre. Makine halısı gibi birbirine benzeyen aynı kalıptan çıkmış şarapları takip etmemek için barımızın adının Foxy olmasını uygun bulduk.”

O kadar hoşuma gitti ki.. Sadece şaraplar için düşünmeyelim. Hayatın her anında hataları olduğu gibi kabul etmeli ve hataların arkasındaki güzellikleri fark etmeliyiz. Kusurlar kapatılmak için değil :) Sanırım yeterli pozitiflik dozumuzu aldık, o halde mekanı incelemeye başlayalım.Yerel üzümlerin ön planda olduğu, yerli üreticilerin ürünlerinin kullanıldığı, mezelerin şarap eşlikçisi olarak konumlandığı çok samimi bir mekan Foxy. Menü kafanızı karıştıracak uzunlukta değil, olması gerektiği gibi. Maksut Aşkar’ın tariflerine ek olarak birçok tanınan şefin de mezeleri menüde yer alıyor. Meze deyip geçmemek gerek, cidden aklınızda canlanandan daha farklı bir menü göreceksiniz. Beraber yediğinizde bambaşka bir lezzete dönüşen ve güçlü elementleri barındıran eşlikçiler tam ağzınıza layık.


Rus Salatalı Et Tartar - Pancarlı Keçi Peynirli Salata - Kuzu Patatesli KroketEt tartar, kuzu patatesli kroket ve topik favorilerim arasında. Yanlarına da uzun zamandır denemek istediğim Ararat çok yakıştı, kesinlikle tavsiyemdir. Aklım ise yemediklerimde kaldı. En yakın zamanda ziyaretimi tekrarlamak için sabırsızlanıyorum!Foxy ilk yerini Karaköy’de açtı. Bir seneyi doldurmadan Nişantaşı’nda ikinci şubesi yerini aldı. Ben Nişantaşı şubesine gitme fırsatı buldum. Yaz akşamlarında geç saatlere kadar oturup yerli şarapları tadacağınız, arkadaşlarınızla keyifli sohbetlere dalacağınız bir kaldırım terası var. Umarım yakın zamanda bu hayalimi gerçekleştirebilirim, gerçekleştirebiliriz.


Foxy Nişantaşı şubesinden gel-al ile siparişlerinizi teslim alıp Maçka Parkı’nda afiyetle yiyebileceğiniz gibi Fuudy App’ten ya da telefonla iletişime geçip sipariş verebilirsiniz. Afiyet olsun!


Mobil menü için buraya tıklayabilirsiniz.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör