• Barış Baydemir

FANTASTİK GELECEK VE ‘’BALENCIAGA’’

Moda dünyasında isim yapmış dünyaca ünlü marka olan BALENCIAGA bizlere 6 kasım 2021’de yayınlamış olduğu Spring-22 koleksiyonunda gelecekten bir işaret mi veriyor? Yoksa bizleri fantastik bir gelecek ve fantastik bir moda mı bekliyor?

1919 yılında ispanyol tasarımcı Cristóbal Balenciaga tarafından İspanya’nın San Sebastián şehrinde bir hayalin peşine düşülerek temeli atılmış bu marka, şu an da Paris’te çalışmalarına devam eden lüks bir moda evidir. 1972’de kapanan lüks moda evi, 1986’da yeni mülkiyet sahiplerinin ismiyle tekrardan hayata döndü. Balenciaga günümüzde Fransa merkezli ünlü şirket olan Kering’e ait. Marka, ‘’the balloon’’ model elbiseleri ve ceketleri (bu model ceketler günümüz şişme mont ve yeleklerine ilham olmuştur), ‘’the sack’’ modeli ve ‘’baby-doll’’ modeli elbiseleri ile dünya çapında tanınan bir marka haline gelmiştir. Genel anlamda standartlarından ve prensiplerinden ödün vermeyen Balenciaga, marjinal ve modernist kelimeleri ile bir bütün haline gelmiş durumda.

Hatta geçtiğimiz aylarda 50. kez düzenlenen Met gala (Metropolitan Museum of Art'ın Costume Institute adlı kanadı yararına her yıl Amerika’nın New York şehrinde düzenlenen yardım galası.) gecesinde Balenciaga markasının Kim Kardashian West ve eşi Kanye West için özel olarak tasarımcıları Demna Gvasalia tarafından tasarlanan kostümü büyük yankı uyandırdı. Baştan sona siyah olan ve yüz dahil her yerin örtülü olduğu bu kostüm dışarıdan bakıldığında oldukça ilginç ama bir o kadar da havalı duruyor.


Bu tarz tasarımları seven ve ön plana çıkaran markamız geçtiğimiz günlerde yine çokça ses getirecek ve fazlaca fütüristik ve fantastik parçalar taşıyan bir koleksiyona imza attılar. Japon tasarımcı Ikeuchi Hiroto imzalı kulaklık, yüz maskeleri, robotik ve giyilebilir cihazlar ile günlük kombinleri birbirleriyle buluşturan yaratıcı marka, bizlere fantastik gelecek ve günlük yaşamdan bir işaret veriyor gibi.

Bilim-kurgu ve fantastik bir filmin oyuncuları gibi duran modeller istemeden de olsa akıllara 17 Eylül 2020 yılında tüm dünyada uzun bir bekleyişin ardından piyasaya sürülmüş ve oyun tutkunları tarafından oldukça sevilen ‘’Cyberpunk 2077’’ oyununu getiriyor.

İlk bakıldığında alışkın olmadığımız kıyafetler ve parçalar olduğu için bizlere ilginç geliyor hatta aklımıza bu kıyafetler ve aksesuarlar nerede, nasıl giyilecek? gibi sorular getiriyor olsa da benim düşüncelerime göre özellikle ‘’Gamer’’ mesleğine sahip kişiler tarafından ve cadılar bayramı zamanında yapılan partilerde diğer insanların giydiği kostümlerden farklı bir şeyler giymek isteyen ve herkesin ilgisini kendi üzerine çekmek isteyen insanlar tarafından satın alınacak bir koleksiyon olmuş. Belki de bundan uzun yıllar sonra günlük kıyafetlerimiz bu şekilde evrimleşecek, şu an da bunu söylemek zor ama çok hızlı değişen bir dünyada yaşıyoruz, unutmayalım..

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör