• Efe Sezen

Bir Şarkıdan Ötesi: “Everloving” by Moby
Müziğin insanı götürdüğü yerler ve yaşattığı deneyimler hepimiz için eşsiz anlamlar taşımakta. Bir şarkının bizde uyandırdığı hüzün, heyecan, korku, huzur gibi sayısız duygular mevcut. Tek bir şarkının bu gibi duyguları bir arada yaşatabilmesi ise nadiren tecrübe edilebilecek bir durum. Her dinleyişte farklı hisler yaşamak ve hepsinden de haz alabilmek ise gerçekten kusursuz bir şarkıda mümkün.


Bu kadar derin bir tanımlamanın ardından ve beklentileri yükselterek sizlere tavsiye edeceğim şarkı Amerikalı müzisyen Moby’ye ait Everloving isimli parça. Bu şarkıyı dinlemek için başvuracağınız ilk adres Spotify veya benzer müzik uygulamaları olabilir. Ancak size bambaşka bir deneyim sunacak olan YouTube’da “neo from D” adlı kullanıcının yüklediği 9.32 dakikalık uzun versiyonu


Bir şarkının etkisini bu kadar arttırabilecek bir klip daha var mıdır pek emin değilim. Kendinizi Norveç'in karlarla kaplı dağlarının arasında bir trende bulduğunuz videoda, kimi zaman kapkaranlık tünellere gireceksiniz, kimi zaman da güneşin ve bembeyaz bir kar örtüsünün ışıltısıyla buluşacaksınız. Bergen ve Oslo şehirleri arasındaki tren yolculuğundan kesitlerin yer aldığı video Everloving ile kusursuz bir uyum içerisinde.


Bu tren yolculuğunun ve Everloving’in rotasının hepimiz için farklı olduğu, durduğu ve vardığı yerlerin sayısız olduğu kesin.


Gözlerinizi kapatıp hayal kurmanızı, melankolik bir moda girmenizi kolaylaştırabilir veya huzur içerisinde çalışırken arka fonda size eşlik edebilir (bu yazıyı yazarken bana eşlik ettiği gibi).


Her dinleyişte sözlerini kendimizin yazdığı, hayal ettiği ve kendisini defalarca dinlettirecek bir şarkı.


Hayatınızın arka fonunda kalbinize dokunan şarkılar dinlemeniz dileğiyle,Not: Moby, şarkılarıyla gerçekten farklı hisler uyandıran bir sanatçı. Everloving’i sevenler için Moby’nin benzer şarkılarını listeledik:
Not 2: Moby’nin 1999 yılında çıkardığı “Play” albümünde yer alan Everloving’in ilginç bir hikayesi var. Albümün 10.senesi olan 2009’da Rolling Stone dergisi ile bir röportaj yapan Moby, şarkı hakkında şu sözleri söyledi:


“Bu şarkının demosunu acele bir şekilde kasete kaydettim. Üzerinde hiçbir zaman istediğim gibi mix yapma şansım olmadı. Bu yüzden albümde kaset demosunu kullanmaya başladım. Dinlediğinizde kaset seslerini ve bazı hataları fark edebilirsiniz. Everloving muhtemelen kasete kaydedilen 10 milyon satış rekorundaki nadir şarkılardan biri. Komik olan, lisanslı olması. Gerçekten büyük birkaç filmde yer aldı ve şarkıyı her duyduğumda, kendi kendime düşünüyorum, bu sadece kaset üzerindeki bir demo. "


Keyifli dinlemeler!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör