• Beliz Eyol

Evden Gezebileceğiniz Dünyanın En Ünlü Müzeleri

#Evdekal dediğimiz bu günlerde, mümkün olduğunca evde eğlenceli vakit geçirmeye çalışıyoruz.

Kimimiz evden eğitimini sürdürüyor, kimimiz evden çalışıyor.


İnternet üzerinden gezilebilen müzeler, dünyanın her yanında yer alan, tarihi ve kültürel sanat yapılarını yerimizden kalkmadan ayağımıza getiriyor.


Bu zamanda internet üzerinden hepimizin merak ettiği muazzam müzeleri, dünyanın en nadide sanat yapıtlarını, tarihi günümüze taşıyan eserleri evden çıkmadan ziyaret etmeye ne dersiniz?


Hadi hep birlikte Londra’dan İtalya’ya, Amerika’dan Fransa’ya online olarak ziyaret edebileceğimiz müzelere göz atalım.
British Museum (Londra/İngiltere)


Kaynak: www.instagram.com/its_so_londonLondra’nın tam kalbinde yer alan British Museum, dünyanın en eski ve en ünlü müzeleri arasında yerini alıyor. Her yıl yaklaşık olarak 5 milyonu aşkın ziyaretçinin kapısını araladığı müze, ilgi çekici sergileri, eşsiz koleksiyonları, tarihle iç içe olan kütüphaneleri ile dünya tarihine ışık tutuyor.


Müze, zengin Antik Mısır koleksiyonuyla adını altın harflerle duyurmuştur.

Ayrıca sanal tur ile müzeyi ziyaret edenleri 5 bin eserle buluşturan müze, “2020’nin en iyi sanal tur imkanı sunan müzesi" seçilerek tekrar çokça beğeni topladı.Kaynak: www.hok.comKnidos Aslanı, Rosetta Taşı, Halikarnas Mozolesi kalıntıları, bu eserler müzeyi ziyaret etmenizi gerektiren nedenlerden sadece birkaçı.


Müzeyi sanal tur ile ziyaret etmek için tıklayın↗
Vatikan Müzesi ve Sistin Şapeli (Vatikan)


Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan, yalnızca İtalyanların ve Roma’nın değil, tüm dünyanın kültürel mirasının önemli bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.

Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani), Vatikan'da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir.

Müze, Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans'ta inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir yapıdır. Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeri (sala) bulunmaktadır.

Siz de klasik resim ve heykel sanatına ilgiliyseniz , Papaların küratörlüğünü yaptığı Vatikan Müzeleri tam size göre.Kaynak: tr.wikipedia.orgKaynak: Pablo Fernández | FlickrBu muazzam müzeyi sanal turla ziyaret etmek için tıklayın↗
The Louvre (Paris/Fransa)Fransa'nın başkenti Paris'te, Louvre Sarayı'na kurulan Louvre Müzesi, dünyanın en büyük sanat müzesidir.Kaynak: www.instagram.com/parisKaynak: Darrell Godliman | FlickrLouvre, 13. yüzyıl başlarında, Philippe Auguste tarafından ilk şekli ile inşa ettirilmiştir. Adını İngilizcede kuvvet, güç anlamına gelen “lower” kelimesinden alan saray, 14. yüzyılda kraliyet merkezi olmuştur. Hammurabi Kanunları, Mona Lisa tablosu, Zeus ve Hermes Heykeli bu müzeyi ziyaret etmek için önemli nedenlerden sadece birkaçı.


Ziyaret etmek için↗
Ulusal Arkeoloji Müzesi (Atina/Yunanistan)


Atina'da dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden biri olan Ulusal Arkeoloji Müzesi, Yunan Uygarlığının tarih öncesi döneminden, Geç Antik Çağ'a kadar uzanan eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.
Kaynak: www.journeygreece.comAtina Arkeoloji Müzesi, Yunanistan'ın hangi nedenle Batı medeniyetinin beşiği olarak kabul edildiğini kavramak için ziyaret edilmesi gereken bir müze. Heykeller, minyatürler, mezar taşları, bronz aletler, silahlar ve günlük yaşamdan eşyalar… Sergilerin çoğu 19. yüzyılda gerçekleştirilen kazılardan. Ayrıca 20.000'den fazla cilt ve ender bulunan kursivleri içeren geniş bir kütüphane bulunduruyor.

Kaynak: www.discovergreece.comMüzeyi online olarak ziyaret etmek için↗


İyi gezmeler!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör