• Yağmur Kaya

Tanışma Dosyası: Çember App

Para biriktirmek bir çoğumuz için zorlu bir süreç. Birikim yapmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz ama çoğu zaman harcamak daha tatlı geliyor ve "bir sonraki ay başlamak üzere" ertelerken buluyoruz kendimizi. Bu yüzden tanışma dosyasının bu sayısında sizi, birikim yapmanın kolay yolunu sunan Çember App ile tanıştırıyoruz!


Çember App para biriktirmek için gerekli en önemli unsurlardan motivasyon ve sürekliliği sağlamak hedefiyle yola çıkan bir uygulama. Kurucuları Edanur Yıldız Erşen, Reyda Dönmez ve Sedanur Yıldız'dan çıkış noktalarını ve uygulamayı nasıl geliştirdiklerini konuştuk.


Çember, bir hedef için yakınlarınızla para biriktirmeyi sağlayan bir mobil uygulama. Kullanıcılar hedefleri için bir çember oluşturuyor, aylık ödemek istedikleri miktara karar veriyor, kararlaştırılan aylık birikim miktarı her ay sırası gelen çember kullanıcısına gönderiliyor. Böylece çember tamamlandığında her kullanıcı hedeflenen toplam miktarı biriktirmiş oluyor.

Çember’in çıkış hikayesi ise oldukça ilginç. Katıldıkları bir hackathon* için fikir arayan ekip, anneleriyle birikim yapmakla ilgili konuşurken, altın gününün en iyi yöntemlerden biri olarak görüldüğünü öğreniyorlar. Hatta bazı altın günlerinde katılımcıların düdüklü tencere, süpürge gibi eşyalar almak için de günler yaptığını öğreniyorlar. Satıcılarla anlaşıp indirim bile aldıklarını, kısacası altın gününün bir satın alma yöntemi olarak kullanıldığını görüyorlar. Annelerimizin altın günlerinde bir araya gelip kısır yemekten fazlasını yaptıkları kesin!

Altın günü birikim modelini teknolojinin imkanlarıyla hem güvenilir, hem de kolay hale getirmek için yola çıkan ekip, katıldıkları hackathonda da Çember prototipiyle birinci olduktan sonra, ürünü hayata geçirmek için çalışmaya başlıyorlar.


Ekim 2020’de yayına giren ve çok kısa bir sürede 1000’den fazla kullanıcıya ulaşan Çember, ödemelerin daha kolay gerçekleşebilmesi için bankalarla entegrasyon üzerinde çalışıyor. Ayrıca yakında, kullanıcıların birikim hedeflerini uygulama üzerinden indirimli satın alabilmeleri gibi çeşitli avantajlar sağlanacak.


Kısaca Çember, kullanıcılarına hayallerini finanse etmek, borçlanmadan birikim ve harcama yapabilmek için yeni bir yol sunmayı amaçlıyor.


Çember’i App Store veya Play Store üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz.*Hackathon: Genelde 24-48 saat süren, bilgisayar programcıları, grafik tasarımcıları, arayüz tasarımcıları ve proje yöneticileri de dahil olmak üzere katılanların yoğun bir şekilde yazılım projelerinin geliştirilmesi amacıyla diğer takımlar ile rekabet içerisinde bulunduğu bir olay.


0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör