• Beliz Eyol

Dosya-1: Çağdaş Sanat Nedir?


Kaynak: www.contemporaryistanbul.com


Eğer hazırsak, hep birlikte yeni bir seriye başlıyoruz! Neredeyse herkesin radyoda, dergide, televizyonda, gazetede, billboardlarda görüp işittiği bir konu: “Çağdaş Sanat”. Henüz sanatın tanımını, varlığını tam olarak kavrayamamışken, çağdaş sanatı nasıl kavrayacağız diye düşünüyorsanız hep birlikte temel, bir o kadar da eğlenceli ve bilgilendirici bilgileri keşfetmeye çıkacağız.

Nedir bu Çağdaş Sanat?

Aslında genel olarak bakarsak, günümüzde olan, herhangi bir akıma uygun görmediğimiz eserlere çağdaş sanat damgası vurmaktayız. Fakat işin aslı öyle değil. İsterseniz ilk olarak işe çağdaş kelimesini inceleyerek başlayalım. Çağdaş 'aynı çağda yaşayan, bulunan çağın özeliklerine, anlayış ve şartlarına uygun olan, modern ve muasır' anlamına gelmektedir.

Kaynak: monroeistanbul.com


Bilgi kaynaklarında ise;

Modern sanatın aksine, üretim yöntemlerine ve akımlarına göre incelemesi güç, çevre ve toplum bilincinin öncelik olarak geldiği; ağırlıklı olarak küreselleşme, çevre, biyomühendislik gibi konuların ele alındığı, evrensel ve kafa karıştıran, bir yandan da hepimizin etkisinde olduğu tedirginlik yaratan konuları yansıtma ve sanatçının izleyicisine ve topluma olan etkisine, deneyimine odaklanan bir sanattır.

Çalışmaların bir çoğunda, sanatçı kendi konumunu, kültür benliğini araştırıp; sanatı tekrardan gözden geçirip tanımlamaya kafa yorar. Bunun neticesinde bir hayli zor sorularla, karmaşık düşünceler çıkar. Bu durumdaki gibi zor ve karmaşık ruh hali, çağdaş sanat eserine olan etkisi bakımından bir hayli önemlidir. Bir yandan da sanatçıların çoğu bu ve benzeri sorulara cevap verirken çekinmekte ve tanımlamakta hemfikir değiller.

Akademisyen ve sanat tarihçisi Terry Smith “Çağdaş Sanat Nedir?” adlı kitabında, bu konuya “Bu biraz zaman kavramını tanımlamaya çalışmak gibi bir şey. Hepimiz onun ne olduğunu biliyoruz ve içindeyiz ama ne olduğunu söylemek zor.” cümlesiyle dikkat çekmektedir.


Kaynak: monroeistanbul.com


Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Sağlıkla sevgiyle ve sanatla kalın!


Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Çağdaş_sanat

https://kutudasanatvar.com/blogs/kutublog/cagdas-sanat-nedir

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör