• Şenay Ocak

Billie Holiday-Strange Fruit Üzerine


Fotoğraf: Jerry DantzicBillie Holiday tarihe damga vurmuş bir divadır. Caz müziğe ve pek çok müzisyene esin kaynağı olmuştur. Kadın caz şarkıcısı olmanın yanında, önemli hareketlere öncülük etmiş, dünyaya ismini duyurmuştur.


Billie Holiday, “Strange Fruit” şarkısı ile siyahilere yapılan ırkçılığa karşı bir duruş sergilemiş, şarkıyı tarihte önemli bir yere taşımıştır.


1939 yılının Mart ayında, ilk defa 23 yaşındayken New York’ta Cafe Society’deki konserinin son şarkısı olarak "Strange Fruit"i seslendirmiş ve şarkının hikayesini dinleyicilere anlatmıştır.


Şarkının ilk hali bir şiir olarak kaleme alınmış; insan hakları savunucusu ve aktivist olarak çalışmalar yapan Bronx ve Abel Meeropol, gördükleri bir fotoğraftan çok etkilenmeleri sonucunda şiiri yazma kararı almıştır. Fotoğrafta 1930’da Indiana’da beyazlar tarafından linç edilerek, ağaca asılıp öldürülen iki siyahi adam vardır. Bu korkunç tablo hafızalarından silinmez ve günlerce üzerlerinde çalıştıkları bir yazma eylemine dönüşür.


Son hali ile şarkı bestelenmiş olarak, caz klübü işletmecileriyle görüşülmüş ve Billie Holiday’e ulaşması sağlanmıştır. Holiday, şarkının sözlerini duyunca sadece siyahilerin dramını değil aynı zamanda ölen babasının fakirlik, ağır koşullar ve hastanedeki ötekileştirme yüzünden nasıl acı içinde 39 yaşında akciğer kanserinden vefat ettiğini hatırlamıştır. Ve ölene dek şarkıyı tüm konserlerinde atlamadan seslendirmekten vazgeçmemiştir.


Şarkıyı söylediği için konserde ıslık ve çığlık ile sahneden inmesini isteyen topluluğa karşı, onu daima destekleyen barış, özgürlük, eşitlik yanlısı insanlar da daima var olmuştur. Direnişi onun sanatının ifadesi olmuş, sanatındaki yetkinliği ile tüm olumsuzluklara cevabı bu yolla yanıtlamıştır.


Tüm dünyaya caz gibi üstün bir müziği kazandırmalarını kanıksamak yerine, onların uyuşturucu alan, topluma şeytan müziğini sevdiren işe yaramaz topluluk olarak nitelendirmeye çalışanlara karşı, seslerini şiddet yerine müzikle duyuran, sözlerini insanların kalbine dokunarak yükselten ve klasik müzik ile birlikte caz müziğini "sanat müziği" kavramı olarak dünyaya kabul ettiren caz müzisyenlerinin kıymeti, her geçen gün artmakta... Tıpkı yedikçe tadı daha da güzelleşen garip meyveler gibi.


Seslerine daha çok kulak vermemiz dileğiyle...

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör