• Firuze Alpaydın

Aynı Diziyi Defalarca İzlemenizin Bir Sebebi Olabilir


Fotoğraf: www.instagram.com/johnson_tsang_artist/Kendinizi hiç çok sevdiğiniz bir diziye 3. kez başlarken buldunuz mu?


Arkadaşlarınız önerdiğinde “Bir ara kesin bakacağım.” dediğiniz ama adını bile hatırlamadığınız kaç film var?


Her ay para ödediğiniz o içerik platformlarında yeni bir seriye başlamak yerine 6 yıl önce izleyip hayranı olduğunuz diziyi izlemek daha çekici mi geliyor?


Güzel haber: Yalnız değilsiniz.


Kötü haber: Anksiyeteden muzdarip olabilirsiniz.


Psikologlar kontrolün elimizde olmadığını hissettiğimiz endişeli dönemlerimizde daha önce izlediğimiz içerikleri izlemeye meyilli olduğumuzu söylüyor. Çünkü seyir süresince nelerle karşılaşacağımızı ve bunların bize nasıl hissettireceğini önceden bilmemiz, duygularımızın kontrolünün bizde olmasını sağlıyor ve bu bizim için bir çeşit konfor alanı yaratıyor.


Ayrıca nostaljinin geleceğe umutla bakmamızı ve hayatımızın daha anlamlı olduğunu hissetmemizi sağladığı; geçmişte iyi hissettiğimiz dönemlerdeki alışkanlıklarımıza yönelmemizin iyileştirici bir etkisinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış.


Herhangi bir zamanda hayatın sürprizleriyle başa çıkmak zorken, bizler bir de pandemiye tanık oluyoruz. Hayatımız belirsizliklerle dolu; işimizi, sağlığımızı, sevdiklerimizi kaybetmeye her zamankinden daha yakınız. Bırakın, ipler bazen de sizin elinizde olsun. Önümüzdeki hafta sonu Star Wars serisine yeniden başlamaya karar verdiğinizde ya da yemeğinize eşlik etmesi için defalarca izlediğiniz bir How I Met Your Mother bölümü açtığınızda kendinizi suçlamayın ya da zamanınızı boşa harcadığınız yanılgısına kapılmayın. Güvende hissetmek istiyor olabilirsiniz ve bu zaman kaybı değil; öz bakımınızın bir parçası!


Konuyu bir de uzmandan dinlemek isterseniz; Psikolog Pamela Rutledge bu kısa podcast’te↗ aynı şeyi defalarca izlememizin olası sebeplerinden ve anksiyetenin buradaki rolünden bahsetmiş.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör