• Cansu Şengün

Arquitectura Libre: Adam Wiseman Meksika’nın Hayali Serbest Yapılarını Fotoğraflıyor


Fotoğraf: Adam WisemanMeksika doğumlu serbest fotoğrafçı Adam Wiseman, 2016 yılında başladığı Arquitectura Libre (Özgür Mimari) adını verdiği bu çalışma sürecinde, yaşadığı kırsal çevresiyle tezatlık oluşturan hayali serbest yapıları fotoğraflıyor.


National Geographic dergisi, The New York Times ve The Wall Street gazetelerinde çalışmaları yayınlanan sanatçı, ülke içinde yaptığı gözlemlerde mimarisinde hiçbir kural uygulanmadan ve denge yokmuş gibi görünen kırsal alanlardaki bu belirli evleri incelemeye başlamış. Bu yapıların ortak faktörü ABD’de çalışan göçmenlerin Amerikan rüyalarını gerçekleştirmek için hiçbir mimarla iş birliği yapmadan yaşadıkları ülkenin kültüründen etkilenerek ve Google görsellerinden beğendikleri diğer evlerin fotoğraflarını kullanarak yaratılan tasarımlar olması. Bu evleri fotoğraflama fikrini eşi İspanyol yazar Annusko Angulo’dan alan fotoğrafçı, bu evlerin ne kadar ilginç olduğunu ve çağdaş Meksika manzarasının bir parçası olduğunu anladığını şu sözleriyle ifade ediyor: “Önyargılarımla yüzleşmek zorunda kaldım ve daha ileriye gittikçe, evlerin arkasındaki hikayeler daha büyüleyici ve daha çekici hale geldi. İlgimi paylaşan, konuyu derinlemesine araştırmış insanlarla tanışmaya başladım: mimarlar, antropologlar, akademisyenler, sanatçılar… Bazılarıyla işbirliği yapmaya karar verdim ve onlardan çok şey öğrendim.”


Adam Wiseman’ın 2016 yılında başladığı ve halen devam etmekte olan Arquitectura Libre projesi, Meksika’nın bir tür mimari coğrafyasının izini sürer nitelikte. Adam'ın bu projesinde belgelediği evlerin çoğu Disney kalelerinin kopyaları, Modern rotundalar, Kremlinesque kubbeler, Art Deco katmanları ve büyük alışveriş merkezlerinin küçük kopyaları da bulunmakta. Uzun süredir devam eden bu proje, göçmen dövizleriyle hayal edilip tasarlanarak inşa edilen bu yapılara ışık tutuyor.Fotoğraflar: Adam Wiseman


0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör