• Pelin Arabacıoğlu

40. İstanbul Film Festivali Mayıs Gösterimleri-Ne İzlesek?İKSV tarafından düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali, mayıs ayında da izleyicisiyle çevrimiçi buluşmaya devam ediyor. Bu ayki ilk gösterim 6 Mayıs Perşembe günü 21.00’de. Genel bilet satışları 5 Mayıs Çarşamba günü 10:30’da başlıyor. Öncelikli satışlar ve daha fazla bilgi için www.filmonline.iksv.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.


"Karantina akşamlarında biraz kaliteli film izleyeyim, sinema salonlarını dolduramıyoruz bari festival kokusu koklayayım" diyenler için, size bu özel seçki içerisinden benim kaçırmayacağım filmleri yazdım. Bon Appétit!The Human Voice/İnsan Sesi (2020) | Pedro Almodovar


Pedro Almodovar’ın 30 dakikalık ve ilk İngilizce filmi olma özelliğini taşıyan bu filmde, kraliçemiz Tilda Swinton başrolü üstleniyor. İlk kez 1930’da sergilenen Jean Cocteau’nun tek perdelik aynı adlı oyunundan uyarlanan ve çoğunlukla tek mekânda geçen bu film, sevdiği adamın onu terk etmemesi için telefonda ikna etmeye çalışan bir kadını anlatıyor.


2020 Filmekimi’nde yalnızca sinemada gösterilen The Human Voice, benim gibi festivalde izleme şansı yakalayamayanlar için de kaçırılmaması gereken bir fırsat!


Women on the Verge of a Nervous Breakdown/Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar (1988) | Pedro Almodovar


Bu ay Almodovar’a doyacağız diyebiliriz sanırım. Usta yönetmenin yine hayran olduğu aynı tiyatro oyunundan esinlenerek yazdığı bu klasik filminde adından da anlaşılacağı gibi kahramanlarımız sinir krizi geçirmek üzereler. Madrid’de bir teras katında sevgilisi tarafından telefonda terk edilen baş kahramanımıza tesadüf dolu olaylar neticesinde bir sürü başka insanlar ve krizler katılıyor, kadro kalabalıklaşıyor. Almodovar’ın favori oyuncularından Carmen Maura’nın canlandırdığı Pepa Marcos'un hikayesinin anlatıldığı film, Almodovar'ın imzasını taşıdığını tüm renkleriyle, stiliyle, belli ediyor. Almodovar dünyasına yeni girecekler için de, bu tuhaf delilik halini tekrar izlemek isteyenler için de kaçırılmaması gereken bir film.

Ateşle Yazmak/Writing with Fire(2021) | Sushmit Ghosh, Rintu Thomas


Bu yıl, çevrimiçi düzenlenen Sundance Film Festivali’nin en çok konuşulan belgesellerinden biri Mayıs ayı seçkisinde karşımıza çıkıyor. “Dünya Sineması Belgesel Yarışması’ndan En İyi Belgesel Ödülü’yle dönen “Writing with Fire / Ateşle Yazmak”, Hindistan’ın şiddet ve hoşgörüsüzlüğün yaygın olduğu bir eyaletinde, kadın olmalarının zorluklarını aşan gazetecileri konu alıyor. Belgesel, 14 yıldır yalnızca kadınlardan oluşan, ele aldıkları konular arasında kast ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, adaletsizlik gibi konular olan ve ellerinde akıllı telefonlarıyla habercilik dünyasındaki kuralları tekrar yazan bu kadınları anlatıyor.

BONUS

Oscar Özel Gösterimi: Another Round(2020) | Thomas Vinterberg


Thomas Vinterberg-Mads Mikkelsen ikilisinin The Hunt filmiyle alamadığı Oscar’ı, bu sene aldırtan Another Round filmi 2020 yılının en çok konuşulan ve en çok ödül alan filmlerinden birisi. Dogma 95 akımının Lars von Trier ile birlikte kurucularından olan Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in bu son filmi aynı zamanda yaşadığı travmatik bir dönemi de içeriyor. Film çekimleri sırasında 19 yaşındaki kızını trafik kazasında kaybeden Vinterberg, set ekibinin ve oyuncuların desteğiyle filmi bitirebildiğini söylüyor. Oscar Töreni'nde yaptığı duygu dolu konuşmada da kazandığı ödülü kızı Ida'ya ithaf etmişti.


Film bir grup lise öğretmenin, eser miktarda alkol tüketmenin kişisel yaşamda başarı getireceğine, yaratıcılığı arttıracağına inanan meşhur Finn Skårderud teorisini test etmesini anlatıyor.


Son çıkan haberlere göre Leonardo DiCaprio ve Jennifer Davisson’ın yapım şirketi olan Appian Way’in, uzun süren müzakerelerin ardından, Another Round’un yeniden çevrim haklarını satın aldığı duyuruldu. Filmin Amerikan versiyonunda Mads Mikkelsen'ın hayat verdiği Martin karakterini DiCaprio'nun canlandıracağı söylentiler arasında. Yeniden çevrimler rüzgarına son katılan bu canım filmimizi de merakla bekliyoruz!

Mads Mikkelsen sevdalılarını ve Oscar filmlerini hayatta kaçırmam diyenlerin ortak kümesi diyebileceğimiz bu filmin genel bilet satışları 4 Mayıs Salı saat 10:30’dan itibaren başlıyor!


İyi Seyirler!

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör