• Yağmur Kaya

360° Everest Deneyimi


Fotoğraf: Renan ÖztürkEverest’in zirvesindeki manzarayı görmek ister miydiniz?


Türk-Amerikan dağcı, manzara sanatçısı ve film yapımcısı Renan Öztürk ile National Geographic işbirliği ile ortaya çıkan bu harika iş, bize Everest’i 360° deneyimleme imkanı tanıyor.


Panaroma bizi, Rongbuk Buzulu’nda yaklaşık 17.000 fit (5181 metre) yükseklikten başlayan Himalaya manzaralarıyla karşılıyor. North Side Base Camp'ın bulunduğu yeri ve fotoğraflarda uzaktan Everest'in zirvesini görebiliyoruz. Proje bize yalnızca Everest’i değil, Pumori, Chengzheng gibi diğer zirveleri de etiketler yardımıyla gösteriyor.


Öztürk ile birlikte ekipte 6 dağcı, 12 şerpa ve yemek pişirme, temizlik, gezi koordinasyonu gibi işler için de düzinelerce kişi bulunuyor. Ekip üyeleri 17.000 fit yüksekliğe alıştıktan sonra yolculuk Everest’in kuzeyine doğru devam ediyor.


Bu yoldaki devasa buz kütleleri geçişi zorlu kılarken, küresel ısınmadan dolayı eriyen buzullar geçişi kolaylaştırmış ve açılan yola “Miracle Highway” (Mucize Karayolu) denmeye başlamış. Panaromada ilerlerken bu yolu da görmek mümkün.


Bu aynı zamanda 1924’te Everest’e tırmanırken kaybolan George Mallory and Sandy Irvine’in, zirveye çıkıp çıkamadığını araştıran bir keşif gezisi. 8300 metre yükseklikteyken ekipten ayrılan iki dağcı, Everest'e doğru tırmanışa geçmişler. Bir süre sonra kampa yolladıkları haberle iyi olduklarını, havanın açık olduğunu, zirveye tırmanıp bir gün sonra kampa döneceklerini söylemişler. Ancak ikisinden de sonra haber alınamamış. 1999 yılında George Mallory'nin cesedi bulundu ancak Sandy Irvine'nin bedenine hala ulaşılamadı. İkilinin zirveye ulaşıp ulaşamadıkları ise hala bilinmiyor.


Keşif gezisine ait detayları buradan↗ okuyabilir, Everest'e tırmanmak için burayı↗ tıklayabilirsiniz.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör