• Mehmet Şimşek

şimdi git çağırınca geleceksin

"İnandım sana ve ben üç gün üç gece uyuyamadım. Sana adımlar atmanın cesaretini kiraz ağaçlarından ve yeşil eriklerden ve öğle uykularından uyandığımda duyduğum reçel kokularından topladım. Ve sonra bal arılarından ve yaz ağrılarından, güneşin üşenmediği mevsimlerden ve sevginin, bereketli bir kışın ardından sevginin çağıldayıp taştığı derelerden. Ama bir adım.


Sen elini hiç uzatmadın.


Söylesene, neyim vardı ve ben nereye vardım?"Antika Evhamlar Sergisi’nde yer alan bu parça, yalnızca ve yalnızca üzerindeki yazılar silinmiş eski tahta kalemin ucu kağıda değdiğinde yaşayan üç sesli bir seyrek masalın kurtarılabilen kısmıdır.


Elleri ceplerinde, yüzünü kesiyor soğuk, acı. Lime lime ayrılıyor. Bölündü. Parçalandı.


Bir adam şunu diyor yanında oturup burnunu çeken kadına: (Ki ikisi de titriyor. Adam kadına bakıyor ve kadın karşıya, salıncaklar karşıda, kıpırtısız.) Ben senin için her gece ağlıyorum, biliyor musun?


Her şeyin çözüldüğü, tüm bağların tek tek değil, birlikte koptuğu bir zamanda (öteki) gidip (onun) yüzüne şöyle dedi: Beni yalnız bıraktılar. BENİ YALNIZ BIRAKTILAR. O, onlardan olmamak için... (Öteki) Onu kötü bilmesin diye…

İnandım sana ve ben üç gün üç gece uyuyamadım. Sana adımlar atmanın cesaretini kiraz ağaçlarından ve yeşil eriklerden ve öğle uykularından uyandığımda duyduğum reçel kokularından topladım. Ve sonra bal arılarından ve yaz ağrılarından, güneşin üşenmediği mevsimlerden ve sevginin, bereketli bir kışın ardından sevginin çağıldayıp taştığı derelerden. Ama bir adım.


Sen elini hiç uzatmadın.


Söylesene, neyim vardı ve ben nereye vardım?


Onun kırmızı kulaklarından utangaç ateşler saçan eklemsiz küsmeleri vardı. Ötekinin dik başlı yanılgıları. Onun korkusuz, keskin, kocaman karanfillere dönüşen alevden öfkeleri vardı. Ötekinin tarifsiz bakışları. Artık unutmuş olmalı.


Acıyı ve kelimeleri seviyorsun. Cevapları hep sen veriyorsun.

Hatırlar. Artık düşündedir: Arkasına dahi bakmadan. Korkudan belki. Yürümüştür. Öfkeden. Olmazlara attığı çürük adımlarla bir banka oturur. O banklar, o çok tanıdık, o her zaman geceleri hafif nemli ve hızlı adımlarla yürüdükten sonra oturduğu, sırtı terli, ürperir, o banklar, bitmelerin son durağı.


Beni benden iyi biliyorsun. Ama artık git. Çünkü sen bana bunu söylüyorsun: Beni benden iyi biliyorsun ama artık git.

Çağırınca geleceksin. Çünkü borçlusun bana.

Ve düşman. Borçlu ve düşman. Neyin borcu bu?

Sana özlemini duyduğun yaralardan, anlatacak hikâyeler bağışlıyorum. Bu hikâyeler anlatılacak, bu hikâyeler ışığın ve telaşın çok olduğu akşamlarda duyulacak. Alkışlar yankılanacak; senin anlatınla genişleyecek o zaman evren. Ve diyecekler ki: Ah, aynı ben. Alelade acılara dönüşecek, herkesleşecek kutsadığın hikâyen.


Şimdi. Şimdi git. Beni benden iyi biliyorsun. Şimdi git. Ama çağırınca geleceksin.

(Öteki) Çağırmadı. O yıl mevsimler şaştı oysa, baharlar da en az kışlar kadar zorlaştı. Bittiğine inandı, kurtulduğunu sandı, kendi anlatısını alaya aldı. Olur da ötekini bir yerlerde görür diye gözlerini sımsıkı kapattı. Sol gözüne konkav, bordo, iç içe üçgenler uzandı. İş bu ya, bir aralık yaşamaya heves edip gözlerini araladı. Eyvah, yakalandı.

Ama anlatmadın beni hiç. Hiç söz etmedin benden.

Doğru. Gördüklerini, olan bitenleri anlattı. Uzun caddelerde çelimsiz çocuklar. Ellerinde boylarınca akordeonlar.


Gittin ki hayatımdan. Gittim ki hayatından. Neyi anlatacaktım?

Haklı. Hem anlatsa çok yaşamazdı. Durmadan anlattıklarımız ömrümüzden çalar.

Kurduğun cümlelerden uzaklaş derdin. Anlatıyı, kurmacayı kovmamı isterdin.


Yaşadığını yazdı diye az mı suçlandı... Vazgeçmeden, öte odalarda kalemler aradı.

Beni dinleseydin biraz.


Halbuki (öteki) çağırır diye, ondan (ötekinden) başkasını duymadı.

Lütfen bitirme o cümleyi.

Ah, beni biraz olsun dinleseydin.


Halbuki (öteki) çağırsa, ondan (ötekinden) başkasını duymazdı.


(O) bitirme dedi. (Öteki) Dinlemedi.

Önce sigarayı bırakırdın, kelimeleri değil.

İkisini de çok önce bıraktı. (Ötekinin) Hiç haberi olmadı.


0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör