• Bahar Altın

Şarap Bağlarından Meksika Mutfağına, Urla'nın Keyifli Lezzet Durakları



Size çocukluğumun geçtiği, en iyi bildiğim ama en çok şu son 3-4 ayda kendimi burada yaşadığım için şanslı saydığım yerden yeme, içme, gezme önerileriyle geldim; Urla!


Sakinliği, doğası, denizi, insanları ve son birkaç yılda iyice canlanmaya başlayan sosyal hayatıyla Urla, şimdilerde çoğu kişinin keşfedip rotasına eklediği lokasyonların başında geliyor. Bağ yolunda şarap tadımları, gastronomi durakları, pırıl pırıl deniziyle bakir koyları, denizin yanıbaşındaki balık restoranları, minik köyleriyle gezilecek, tadılacak, kısacası listenize eklenecek çok şey var.


Size kısa kısa benim de gidip deneyip, sevdiklerimden birkaçını derledim.


Yemek yerken biraz da gözüme hitap etsin, farklı bir deneyim yaşayayım diyorsanız Urla’nın gastronomik iki restoranıyla başlayalım;


Od Urla Kocaman bir zeytinliğin ortasında, kendi yetiştirdikleri ve civar köylerdeki mevsiminde ürünlerle yapılan yemekler, ünlü şef Osman Sezener ve ekibinin elinden çıkıyor. Fine dining türünün İzmir’deki en iddialı mekanlarından, özgün menüsü, deneysel lezzetleri, hatta tabaklarının şıklığına kadar gördüğünüz, yediğiniz her şeyle size hoş ortamıyla güzel bir deneyim sunuyor. Seçtiğiniz yemek, çalışanlar tarafından detaylıca anlatılıyor, geniş bir yelpazede başlangıçtan tatlıya uzanan bir tadım menüsü de mevcut. Sadece hızlıca karnımı doyurayım kalkayım niyetinde değilseniz, Urla’da kaçırmamanız gereken bir deneyim.





Hiç Lokanta ve Tadım Atölyesi Burası da tarladan masaya, konseptli fine dining restoranı. Urla merkezdeki Sanat Sokağı’nın hemen başında bir taş binada bulunuyor. Oldukça güzel tasarlanmış, yüksek tavanlı, asma katlı ferah bir mekan. Sadece restoran değil, ilk başta Urla’da 60.000 ağaçlık kocaman bir zeytin ormanı devralarak başlıyor hikaye ve buradan zeytinyağı üretimine, tadım atölyelerine, seramik atölyesine ve yemek derslerine kadar uzanıyor. Websitesinde buradan çıkan; seramikten zeytinyağına, soslardan ekmeğe kadar organik ürünlerinin çoğuna ulaşmak da mümkün.


Fiyat olarak üstte saydıklarımdan daha uygun, gün içinde hemen gidip yiyip kalkmalık ama lezzetli yemekleri olan mekanlardan birkaçı;


Da’s Cantina Urla’daki tek Meksika mutfağı yapan yer. Gastronomi mezunu, Meksika mutfağına gönül vermiş bir çift hem işletiyor hem de mutfakla ilgileniyor. Mekan 2 katlı, üst katta fena büyüklükte sayılmayacak bir terasları var. Sanat sokağının hemen yan sokağında. Yeni açılmalarına rağmen her gidişimde neredeyse doluydu, hafta sonu giderseniz kesinlikle rezervasyon yaptırın, terasta yer bulmak mümkün olmuyor. Hem nachos hem de tacolarını denedim, favorim karidesli taco oldu. Kokteylleriyle de iddialılar.







Pizzeria Luna Romana Bir Türk ve İtalyan çiftin açtığı, lezzetli pizzaları olan bir mekan. Gün içinde acıktığınızda hemen gidip yiyip kalkabileceğiniz bir yer. Daha uzun zamanı olanlar için şarapları da mevcut. Urla’da en bol yetişen enginarı pizzalarında da bulabilirsiniz, ben deneyip sevdim ama mutlaka enginarlı pizza yemeliyim diyerek bir daha koşar mıyım, hayır ☺


Bonus; daha yerel tatlar arayanlar, daha salaş, ye kalk esnaf lokantası;


Beğendik Abi Lokantası Tabii ki zeytinyağı ağırlıklı sebze ve yöresel ot yemekleri yapan Handan Hanım ve eşinin lokantası da Urla’da en bilinenlerden.Tarihi Malgaca Pazarı’nda bulunuyor.


Yiyip karnınızı doyurduysanız şimdi Urla’da nerede ne içilir’e gelelim, bence en güzel kısmı burası çünkü tüm günü ayırmalık bir bağ rotası var, bunlardan benim deneyip sevdiklerimi size listeleyeceğim;


Urla Şarapçılık Üzüm bağları, şarap mahzenleri ve yalnızca 2 odalı “Two Rooms” isimli butik oteli ile Kuşçular Köyü’nde kocaman bir arazide yer alıyor. Vourla ödüllü şarapları. Gittiğinizde önce bir mahzeni ve tesisi gezip, sonra şarap tadımı yapabiliyorsunuz. Tadım ücretsiz, sonrasında alacağınız şaraplar ise %15 indirimle satılıyor. Ayrıca 6 şişe ve üzeri adette şehir dışına kargo ile de gönderim yapıyorlar.






Urliçe Yine Kuşçular Köyü’nde bağ rotasında, rezervasyon yaptırıp gitmeniz gereken bir yer. Bahçesi oldukça keyifli, üzüm bağları manzarasında keyifle pizzalarından yiyip kendi ürettikleri şaraplardan deneyebilirsiniz.


Perdix Wines Çeşme yolunda, mimarisi ile iddialı bir mekan. Daha görür görmez ambiyansıyla sizi çekiyor. Bodrum katta şarap üretimi yapılıyormuş, zemin katta mutfağı ve kocaman keyifli bir bahçesi var.







Son olarak; nerede tatlı yer, kahve içerim derseniz;


Fırın Vourla İskele’de sahilin hemen yanında, küçük şirin bir mekan. Çeşit çeşit tatlılarından çayınızı kahvenizi içerken deneyebilirsiniz.


Lief Urla Mekana ismini veren Lief; flemenkçede “sevgi dolu, tatlı” anlamına geliyormuş. Mekanın tasarımı çok zarif ve minimal, toz pembe, beyaz ve gri tonları hakim, kapısından girer girmez içiniz açılıyor. Aynı zamanda keyifli küçük bir bahçesi de var. Pasta çeşitlerinden ve kahvelerinden deneyebilirsiniz.


İrmik Hanım Patisserie Buraya gidip, keyifli bahçesinde kesinlikle keçi sütüyle yaptıkları lavantalı dondurmayı denemelisiniz! Acıbadem kurabiyeleri de meşhur, birçok lezzetli tatlıları da var ama akşam giderseniz kapıdan geri dönmeniz olası, gündüz saatlerinde hemen bitiyor tatlılar.


Elbette bu saydıklarımdan çok daha fazlası var Urla’da, ben son zamanlarda en sevilenleri ve deneyimleyip keyif aldıklarımı paylaştım, umarım yolunuz buraya düştüğünde Urla’nın deniz havasını soluyup, bağ rotasından aldığınız şarabınız ve zihninizde güzel anılar, damağınızda lezzetli tatlarla evinize dönersiniz!




*Fotoğraflar: Bahar Altın

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör